1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlari mesleki sorumluluk sigortasi

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Gülgün Pınar tarafından 1 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

"Bu sigorta ile sigortacı; sigortalının 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında ve buna bağlı olarak düzenlenerek çıkarılan ve yürürlüğe giren veya daha sonra yürürlüğe girecek olan İş Sağlığı ve Güvenliği’ne ilişkin mevzuat çerçevesinde uygulama planları hazırlama, uygulamaların yapılmasını sağlama, bu konularda işçilere eğitimler verme, bunları denetleme, gözetleme ve sürekli sürdürülebilir bir yapı kurulmasını temin ile bu hususlardaki danışmanlık hizmetlerini kusurlu olarak gereği gibi yerine getirmemesinden ötürü doğacak zararlar nedeniyle üçüncü şahıslar tarafından kendisine karşı ileri sürülecek tazminat taleplerinin sonuçlarına karşı sigortalıyı poliçede belirtilen teminat limitine kadar aşağıda yazılı özel Şartlar ile ekli Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarının A.1 Maddesi (b) fıkrası hükümlerine göre sigorta eder."

Eğer dilerseniz, sizi ve meslektaşlarınızı, düzenleyebileceğimiz bir toplantıda daha ayrıntılı olarak bilgilendirebilirim. Aşağıdaki iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

GÜLGÜN PINAR
    0 507 705 63 54
    gulgun@merkasigorta.com
  2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hangi siğorta şirketi yapıyor bu siğorta policesini
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hukuki masraflarıda karşılıyor mu. Avukat, mahkeme masrafları gibi.
  4. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ali İhsan Bey,
    İncelemek isterseniz poliçe ve ayrıntıları mail atabilirim.
    Tlf ile de bilgi verebilirim
    Teşekkürler.

c) Bu sigorta, sigortalı aleyhine ileri sürülmüş olan haklı tazminat taleplerinin karşılanmasını veya haksız yahut aşırı tazminat taleplerine karşı sigortalının yapacağı savunmaya yardımcı olunması durumlarını teminat altına alır. Herhangi bir tazminat talebine karşı Sigortalı adına savunma yapılması sebebiyle maruz kalınan masraf ve harcamalar avukatlık asgari ücret tarifesi ile sınırlı olmak üzere kapsam altındadır. Manevi Tazminat tutarı için davanın kabul red oranına bakılmaksızın başlangıçta talep edilen tutar için avukatlık asgari ücret tarifesine göre avukatlık ücreti ödenecektir. Sigortalı aleyhine tazminat talebinin mahkemece kabul edilmesi durumunda davacı lehine hükmolacak yargılama giderleri, vekalet ücretleri ve davalının avukatlık ücreti dahi bu limitin içinde değerlendirilir. Ödenecek tüm tazminat ve hukuki masraflara ilişkin olarak sigortacının toplam ödeme yükümlülüğü poliçede belirtilen olay başına ve toplam limiti aşmayacaktır.
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Kusura bakmayın ama; sigortacılık ta bir risk yönetimi ve genelde sigorta firmaları bir açık , eksik ,hata bulduğunda ödeme yapmamak için elinden geleni yapar ve/veya eksik ödeme yapar. iş güvenliği uzmanının hatalı bulunması durumunda sigorta şirketi bu durumda uzmana rücu etmiyor mu?
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Haklısın ve uzman ya da hekim denetime giderken ama arkamı kollayayım diye denetim yapması hiç etik değil koyuna çevirdiler bizi..
  7. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    :)
    Erkan Bey'in deyimiyle "arkanızı kollama" kısmı için yorum yapamayacağım.
    Mesleki sorumluluk sigortaları uzmanlık alanım. Bu doğrultuda diğer meslek gruplarındaki hasarlardan yola çıkarak (hekim, mali müşavir, avukat mesleki sorumluluk sigortaları) mali sorumluluk durumunda (3.kişilerce talep edilen tazminatlar) sigortacılık deyimiyle hasarınızın reddi; ancak gerekçeli karar ile olabilir.
    Özetle, mesleki sorumluluk sigortası "sigortalının" hatalarını teminat altına almaktadır.
    Ben öncelikle poliçelerin tedbir olarak yapılmış olmasını arzu ederim. Ancak mesleki riskleri ve sorumlulukları ağır bir alan olması açısından İş Güvenliği Uzmanları'nın (gelen talepler de aynı yönde) konuyu değerlendirmelerini önerebilirim.
    Tabii sigortalılıkları sürecinde ben de işimin sorumluluğu ve ciddiyeti ile birlikte hareket etmek teminatı vererek.
    İyi çalışmalar.
    Kazasız günler dilerim.
    GÜLGÜN PINAR
    0 507 705 63 54- gülgünmert35@hotmail.com
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Uzmanın hatası olabilir mi Allah aşkına Gülgün Hanım ben risk değerlendirmesi yapıyorum orda herşey var..ama ona rağmen kaza oldu adam öldü yallah ben hapise gideceğim. Ben bunca sene kendimi hapis için mi yetiştirdim anayasa işçinin yanında eee ben de işçiyim hatta işçiden daha az maaş alıyorum işçi ile aynı sigortam yatıyor ama devlet yargılarken işveren vekili olarak beni yargılacak patron da beni işçi olarak yargılayacak, ee gelen vursun giden vursun.. Devlet anca gitsin meclisteki patron kulübü üyelerine sahip çıksın.. Ben aldığım maaşı sizlere verirsem ben yiyip ne içeceğim?
  9. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yargıtayın en son verdiği bir karar var. Kişi tam kusurlu olsada, kaza nedeni ile yoksun kalanlar kusursuz olduğundan kaza sonrasında bu kişilere tazminat oluşur. Bu örneği iş güvenliği uzmanının karşılaşabileceği tazminat taleplerinden biri olarak vermek istedim. İşinizin her boyutuyla ağır sorumluluklar taşıdığı tartışılmaz. Sizinle aynı düşüncedeyim. Sigorta primleri sizi aç bırakacak kadar acımasız değil. :)
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    :)
  11. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Teşekkürler:) iyi çalışmalar.
  12. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    kaçınılmaz sorumluluk ilkesi işveren içindir diye biliyorum
  13. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ KARŞILAŞABİLECEĞİ RÜCU DAVASI Rücu tazminatı davalarına ilişkin Yargıtay Genel Kurulu’nun 21.3.1979 gün ve 1979/269 sayılı kararında,SGK’nın işverenden değil,ceza davasında belirlenen birlikte sorumlulardan zararın tümünü isteyebileceği gibi sorumluların sadece birindende zararın tümünü isteyebileceği hükmüne varılmıştır.Gerekçesi ise,İş Kanunu’nun iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında belirtilen yükümlü olduğu görevleri iş sözleşmesi ile işveren vekillerine yüklemiş olmasıdır.6331de gelen ekleme ile eğer isg uzmanı suçlu bulunursa işveren yada sgk bunu rücu edebilir.
  14. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Gülgün hanım bu karar baya eski, ülkemizde sürekli kanunlar degişmekte ve bu kararın halen geçerliliğini koruyup korumadığı sorgulanmalı bence..
  15. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mesleki sorumluluk sigortası; kulağa hoş geliyor :)
  16. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aslında bizi ne kadar koruduğu konusunda iyi bir araştırma yapmaya değer.
  17. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ALİ İHSAN BEY yeni mevzuata göre; "Yasanın 6. maddesinin ‘ç’ bendine göre olası sakat kalmalı veya ölümlü bir iş kazası ve meslek hastalığında işverenin hizmet aldığı veya görevlendirdiği iş güvenliği uzmanı ile iş yeri hekimi de sorumlu tutulabilecek. Ölümlü kazalarda para cezasına çevrilemeyen 3 yıl hapis cezası, ayrıca para cezaları gündeme gelebilecek. Öte yandan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 21’inci maddesi de iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık üçüncü kişinin kusuru nedeniyle meydana gelmişse, üçüncü kişi olarak iş yeri hekimi ve iş sağlığı uzmanı sorumlu tutulacak."

Ve rücu davalarının da aynı paralelde işverenlerce uzmanlara yöneleceği de kaçınılmaz. Bu gelişmeleri hep birlikte paylaşıp, irdeleyeceğiz.

Saygılar.

Araştırmak için kaynağınız (bendeniz ) mesleki sorumluluk sigortalarında neredeyse doktora yapacağım
    bence değerlendiriniz.
  18. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Mali Müşavirlere yapılan policelerde Muhasebe sözleşmelerin damga vergilerin yatırıldığına ait dekontlar bile isteniyor. Sizde yapmış olduğumuz sözleşmelere ait ne gibi belgeler istiyorsunuz?
  19. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Sözünü ettiğiniz belge benim çalıştığım şirket tarafından istenen hasar evrakları arasında yer almıyor. Farklı bir şirketin istediğini biliyorum. Ancak TÜRMOB sözleşmesi gerekiyor. Bu konuda bilgi almak isteyen arkadaşlarınız var ise bana yönlendirmenizi rica edeceğim. İş Güvenliği Uzmanları için ilk yıl yenileme poliçelerini üretiyoruz. Yani ikinci yıldayız. Olası tazminat taleplerinde siz de takdir edersiniz ki sigorta hasar servisi olayla ilgili belge, tutanak, olayla ilgili sigortalı beyanı isteyecektir.

GÜLGÜN PINAR
    MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTALARI UZMANI
    0 507 705 63 64 - gulgunmert35@hotmail.com
  20. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    9 yıldır mali müşavirlik yapıyorum. Bazen öyle belgeler talep edilyorki sanki hasar bir bahane bulunup ödenmek istenmiyormuş izlenimi veriyor ben daha önce bu siğortayı yaptırmak istedim benden bu belgeyi istediklerini duyunca vazgeçtim.