1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlarina kadro konusu belli oldu

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 8 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş güvenliği uzmanı olarak istihdam edilenlerin, iş güvenliğinin devlet kontrolü altında daha etkin bir şekilde denetlenmesi adına Devlet kadrolarına atanıp atamayacağının da sorulduğu önergeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevap verildi.
    HABER.jpg
    Manisa Milletvekili Sayın Erkan AKÇAY tarafından verilen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılması istenen soru önergesinde; iş güvenliği uzmanlarının özel şirketler bünyesinde çalıştırılmaları nedeniyle iş güvenliği denetimlerinin gereğince yapılmadığı ve iş güvenliğinin etkisiz hale getirildiği belirtilmiş ve şu sorulara yer verilmişti:

1)2012-2014 yılları arasında istihdam edilen iş güvenliği uzmanlarının A, B ve C gruplandırmalarına göre sayısı kaçtır?

2)Ülkemizin mevcut olarak ihtiyacı olan A, B ve C grubu iş güvenliği uzman sayısı il bazı itibariyle kaçtır?

3)İş güvenliğinin devlet kontrolü altında daha etkin bir şekilde denetlenmesi adına iş güvenliği uzmanlarının devlet kadrolarına atanması gündeminizde midir?

4)İş güvenliği uzmanlarının devlet kadroları dışında bağımsız denetim birimleri oluşturularak bu birimlerde istihdam edilmesi gündeminizde midir?

Bakan Faruk ÇELİK imzalı yazı ile verilen cevap

Soru önergesine verilen cevap yazısında şu ifadeler yer aldı:

44.930 işyeri A sınıfı, 39.512 işyeri B sınıfı, 88.267 işyeri C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi yapmıştır.

Yukarıdaki bilgiler iş güvenliği uzmanı ile işyeri arasında yapılan bireysel sözleşmeleri ve OSGB üzerinden işyeri ile iş güvenliği uzmanı arasında yapılan sözleşmeleri göstermektedir.

Ülkemizin ihtiyacı olan A, B ve C grubu il bazı iş güvenliği uzman sayısı ile ilgili olarak herhangi bir veri bulunmamaktadır.

İş güvenliği uzmanlarının devlet kadrolarına atanması gündemimizde olmayıp iş sağlığı ve güvenliğinin denetlenmesi hususu Bakanlığımız İş Teftiş Kurulu Başkanlığı aracılığı ile yapılmaktadır.

İş güvenliği uzmanlığı hizmetleri bir denetim şekli olmayıp, işverenlere iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilmediği veya göremediği teknik ve hukuki (mevzuat ve uygulamalarında) hususlarda yol gösteren bir sistemdir.

Ayrıca işverenler ya iş güvenliği uzmanları ile bire bir sözleşme yaparak ya da Bakanlığımızca yetkilendirilen ortak sağlık ve güvenlik birimleri (OSGB)’den hizmet almaktadır.

KAYNAK
  2. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şuan ki sistem o_O aynen devam yanio_O
  3. azizhan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ''İş güvenliği uzmanlığı hizmetleri bir denetim şekli olmayıp, işverenlere iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilmediği veya göremediği teknik ve hukuki (mevzuat ve uygulamalarında) hususlarda yol gösteren bir sistemdir.''
    verilen cevaba göre iş cinayetlerinde iş güvenliği uzmanlarının hiç bir ceza almaması gerekir.
    bununla ilgili sorularda yöneltelim o halde.
  4. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    politika bu işte yalan yok ama netice de yok
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    e yanii..
    tamam bu söylenenler konusunda hem fikirim ama görevi "İş güvenliği uzmanlığı hizmetleri bir denetim şekli olmayıp, işverenlere iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilmediği veya göremediği teknik ve hukuki (mevzuat ve uygulamalarında) hususlarda yol gösteren bir sistemdir." olarak açıklanan bir insana kalkıp da ispiyon sorumluluğunu niye koyuyor ki !?? ne perhiz ne lahana turşusu
  6. Gülşah CAN Sofuoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    123456
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bunun yanında @azizhan beyin dediğine katılıyorum. madem ıgu hızmetlerı bır denetım seklı degıl neden kasa kasa rısk degerlendırmesı yapıp talımatlar verıp kı bunlara uyulmadıgı taktırde mercilere haber veriyoruz. artı nıye o zaman bız de cogu seyden sorumlu suclu oluyoruz
  7. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaman bu söylemi de mevzuata koyup, *elçiye zeval olmaz* ibaresini de ekleseler de herkes ne yapacağı konusunda kendine bir yol çizse, utanmasalar işverenden sonra uzman yazacaklar. açıkçası ele avuca gelir bir tek isg tüzüğü vardı o da mefta oldu... diğer iyi şeylerde tek tek gidecek gibi...
    koskoca devletin müfettişleri bile denetim yaparken standart şablon kullanıyorken neden güvenlik için yeni şeyler icat etmek zorunda kalıyoruz hayret verici...
  8. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşimiz danışmanlık ve rehberlik ya hani..siz hiç danışanını şikayet eden danışman gördünüz mü? hadi ihbar etti diyelim işletmesi 300-400 bin tl ceza alan veya 1-2 ay kapalı kalan bir işletme sahibinden beni kim koruyacak ? can güvenliğim olacak mı? ben iş güvencesini geçtim !
  9. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yani isg uzmanına öyle bir misyon verilmiş durumda ki, bu misyon ülkenin strateji uzmanları bile daha rahattır. savaş kaybeden komutanlar bile bu ülkede başbakanlık yapmış... alt tarafı görevi klavuzluk olarak görülen uzmanı düşürdükleri durumlara bakın... dünya kadar eksikliğin önüne geç itibar yok, adamları eğit-donat, aldığı eğitimle dalga geçsin, verdiğin bareti takmasın, kafasına kalas düştüğünde isg uzmanı nerde, oh ne ala memleket... iş sağlığı ve güvenliği uzmanı görev yetki ve sorumluluğu hakkındaki kanunun içi boştur. isg kanunu da iki maddedir.
    madde 1: iş veren her şeyden sorumludur..
    madde 2: iş güvenliği uzmanı iş verenden daha sorumludur..
  10. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Bence bakan Faruk Çelik'in yazılı verdiği açıklamayı bir yerden edinmek lazim. Yarın birgün lazım olursa mahkemede savunma olarak sunarız. Biz yol göstericiyiz yaptırım gücümüz yok buyrun bakanın açıklaması deriz.
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    "İş güvenliği uzmanlığı hizmetleri bir denetim şekli olmayıp, işverenlere iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilmediği veya göremediği teknik ve hukuki (mevzuat ve uygulamalarında) hususlarda yol gösteren bir sistemdir."

bu açıklama zaten yanlış, iş sağlığı ve güvenliği değil, sadece iş güvenliği olacak. iş güvenliği uzmanının sorumluluğu iş güvenliği kısmıdır. iş sağlığı işyeri hekimlerinin, sağlık personelinin sorumluluk alanıdır. üzerimize vazife olmayan sorumlulukları almayalım fikrindeyim.

iş güvenliği uzmanına hem sorumluluk verip, ey iş güvenliği uzmanı eksiklik görürsen bana bildir diyeceksiniz sonra da "iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri bir denetim şekli" değildir diyeceksiniz. böyle mantıksızlık olabilir mi? siz zaten iş güvenliği uzmanını bir denetim aracı olarak kullanıyorsunuz.

çsgb'nin şu anki yapısıyla yüzbinlerce işyerini İş Teftiş Kurulu Başkanlığı eliyle denetlemesi mümkün değildir. dışarıdan bir denetleme mekanizmasının sisteme sokulması gerekmektedir.
  12. selami cartıllı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97706
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş güvenliği sistemi karmakarışık.
    İşgüvenliği uzmanları görevlerinin nerede başlayıp nerede bittiğini bilmiyor.
    İşveren masraf çıkarmadan kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmek istiyor.
    Devlet iş kazalarında sorumlu bir kişi arıyor.
    Kısaca işi ciddiye alan kimse yok.
  13. ramazan altun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25853
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Valla şuan kendimi küçük emrah'tan beter hissettim ya bi Allah kulu çıksın kıvırmadan eveleyip gevelemeden kardeşim sizin sorumluluklarınız bunlar siz bunu bunu yapın kurtulun desin adamlar kanunda başka söylüyorlar mecliste başka madem ben işverene rehberlik yapcam o zmn benim söylemlerim işverene tavsiye niteliğinde olacak o zaman benim boynumdan çıkartın idam ipini ben ona göre yapayım işimi.Sözün özü bir kanun çıkarttılar onuda ellerine yüzlerine bulaştırdılar bakan bile bilmiyor baksana bizim ne iş yaptığımızı ben nerden bileyim :)))
  14. Murat TÜTÜNCÜ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    39146
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, bunun sorumlusu bakan değil, onu yönlendiren İSG ile ilgili çalışan bürokrat yöneticileridir. Bakan 2-3 yılda bir değişir. Ama İSG ile ilgili bürokratlar hep orada. Aynı, cevabı Soma Maden Kazasından sonra ben Sn, Kasım ÖZER'den bir TV kanalında dinlemiştim. Değişen bir şey yok, zihniyet aynı.
    Burada yapılan yorumlara aynen katılıyorum. Türkiye'de bu işi yapmak gerçekten zor. Allah herkesin yardımcısı olsun..
  15. Gülefer METE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98375
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    METE ELEKTRİK TES. TAAH. ve MÜH. HİZM.
    Manisa Milletvekili Sayın Erkan AKÇAY tarafından verilen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılması istenen “ İş güvenliği uzmanları ile ilgili çeşitli verilere ilişkin “ soru önergesi ve cevap metni ektedir.

Ekli Dosyalar:

16. SERDAR ÜKLİMEK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93882
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAYNES EĞİTİM & BELGELENDİRME - B SINIFI
    DEĞİŞEN BİŞEY YOK DEVAMMMMMM
  17. İsmail Demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44568
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    düşmeye görün, o zaman o kanunları öyle bir çalıştırırlar ki... ben suçsuzum diyene kadar 1 iktidar değişir.... Canım memleketim insanları bunları hak etmiyor. Kanunlar yönetmelkler uygulanmazsa, denetim olmazsa daha çok soma, ermenek vb olur... selametle
  18. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kimsenin burnu kanamasin diye ugrasirken birde kendimizi sağlama alma telasi yokmu... İste ben bunu sevmiyorum...
  19. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    Tüm yorumlar o kadar doğru ki katılmamak mümkün değil. Her birimiz dilimiz döndüğünce yazıyoruz. Keşke şu işyerlerinde uyguladığımız bakanlığın kanunların istediği çalışan temsilcisi konusunu bakanlıkta uygulasa. Bu kadar çalışan isg uzmanı var.birimizi temsilci secsede dinlese ama nerde o düşünceli yönetim bizde.....
    Bizim durumu özetleyen bir atasözü var.
    DELININ BİRİ KUYUYA TAŞ ATMIŞ KIRK AKILLI ÇIKARAMAMIŞ.
    Kırk akıllı: bizler
    Kuyu: memleket
    Taş:kanunlar, yönetmelikler...
    Deli:?????

Herşeye rağmen kazasız çalışmalar arkadaşlar. ..
  20. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "abdest almaktan namaz kılamıyoruz"