1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlarinin sorunlari ve örgütlenmesi forumu

Konusu 'Panel,Sempozyum ve Kongre' forumundadır ve Mahir KAYGUSUZ tarafından 21 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Mahir KAYGUSUZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93259
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SORUNLARI VE ÖRGÜTLENMESİ FORUMU


  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun çıkması ve 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle hizmet alması gereken işyeri sayılarının artması ile çalışma alanının her yerinde işçi sağlığı ve güvenliği hizmetleri konuşulur ve bu kanunun gerekleri çalışma yaşamını sarar bir konuma geldi.

  Bu hizmeti kimi işyerleri kendi içlerindeki İSG birimleri ile çözerken, kimi işyerleri de bugün adını sıkça duyduğumuz OSGB’ler aracılığıyla hizmet alımını gerçekleştirdiler. Sahanın ana aktörleri biz; iş güvenliği uzmanları ise bu ortamda çok da hayırlı olmayan bir yerde konumlandık.

  SGK verilerine göre 2002 ile 2013 yılları arasındaki 12 yılda iş kazaları sebebiyle hayatını kaybeden çalışanların yıllık ortalaması 1126 olmasına rağmen bu yasanın kapsamlı şekilde uygulanmaya konulduğu 2014 yılı içerisinde gerçekleşen ölüm sayısı 1550’dir.*

  Görülen o ki büyük umutlarla yapılan düzenlemelerin ve hazırlanan mevzuatın çalışma hayatında işlemediği ve tıkandığı bir nokta var. Kanunun kapsamının genişletilerek uygulandığı 2014 yılı içerisinde yaşanan en büyük değişim; piyasanın acımasız koşullarında güvencesiz ve özlük haklarından yoksun olarak çalışan iş güvenliği uzmanlarının, patronların yerine yargılanması ve tutuklanarak cezaevlerine girmeleri olmuştur.

  İşyerlerinde çalışanlara sağlıklı ve güvenli bir ortam yaratmak, iş kazalarını önlemek işverenin yükümlülüğüdür. İşveren karşısında sorumluluklarını yerine getirebilecek güvence olmadan, düşük ücretlerle ve sosyal güvenceden yoksun bir şekilde çalıştırılan İş Güvenliği Uzmanları; işyerinde yaşanan olumsuzluklarda ve kazalarda günah keçisi ilan edilmekte, yargılanmakta ve tutuklanmaktadır.

  İş Güvenliği Uzmanlarının, güçlü, güvenceli ve özlük hakları korunarak çalışabilmeleri için buluşuyor, tartışıyoruz.

  Siz değerli meslektaşlarımızı da bu tartışmanın bir tarafı olmak ve sorunlarımız karşısında çözüm önerilerimizi birlikte oluşturmak için forumumuza davet ediyoruz.


  Forum Bilgileri

  Tarih : 25 Nisan 2015 Cumartesi
  Saat : 13:00
  Yer : İMO KKM Teoman ÖZTÜRK Salonu
  Necatibey Caddesi No:57
  [​IMG]
 2. denizözgür İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  34393
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Odalar sayesinde yaptırım gücümüz olur.
 3. Mahir KAYGUSUZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93259
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu cumartesi Ankara'da bulunan bütün iş güvenliği uzmanları bu etkinliğe davetlidir. Sorunlarımızı ancak birlikte düşünerek, birlikte hareket ederek çözebiliriz.


  [​IMG]