1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliğinde belge bilmecesi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 13 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliğinde belge bilmecesi

  Eğitim şartlarını yerine getirerek sınavlarını kazanan ve yıllardır piyasada çalışmakta olan iş güvenliği uzmanlarının sertifikaları incelemeye alındı. İşyerleriyle sözleşme yapan pek çok iş güvenliği uzmanı, Bakanlık onaylı sertifikalarının iptaliyle şoke oldu.

  MUSTAFA KAHRAMAN / İSTANBUL | 12 HAZİRAN 2014, 23:42

  [​IMG]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile iş güvenliği eğitimi vermeye yetkili eğitim kurumlarının aralarındaki iletişimsizlik nedeniyle, iş güvenliği uzmanlığı belgeleri incelemeye alındı. İş güvenliği uzmanlığı sınavına girmeye hak kazanabilmek için gerekli şartlardan biri olan 'staj' yapma zorunluluğunu yerine getirdiğini gösteren belgeyi Bakanlığın yetkilendirdiği eğitim kurumuna teslim eden uzman adayları, sınavları da vermesine rağmen mağduriyet yaşadı.

  SERTİFİKALAR İPTAL EDİLDİ

  En az 70 puan alanlar, Bakanlığın, tüm bu işlemlere resmiyet kazandıran İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programı (İSG-KATİP) sisteminde 'iş güvenliği uzmanı' olarak tanımlandı. 'Tüm şartları yerine getirdin, sınavı da kazandın, artık iş güvenliği uzmanlığının gerektirdiği tüm iş ve işlemleri yapabilirsin' anlamına İSG-KATİP tanımlamasının ardından pek çok iş güvenliği uzmanı, işyerleriyle sözleşme yaptı. Pek çoğu da sözleşme yapmak üzere anlaştı. Uzmanlar, İSG-KATİP'te 'sertifikanız iptal edildi' ibaresiyle karşılaşınca şoke oldular.

  'Yetkiler iptal edilmedi sorun geçici'

  Günlerdir sektörde huzursuzluğa yol açan gelişme ile ilgili olarak, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, sorunun geçici olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

  'İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü tarafından İSG Profesyonellerinin kayıtlı olduğu ve tüm iş ve işlemlerinin takip edildiği İSG-KATİP üzerinden yapılan online kontrollerde; bazı İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimlerinin staj yaptıklarına dair kayıtlarının eğitim aldıkları kurum tarafından yönetmelikte belirtilen esaslara göre tarafımıza bildirmedikleri anlaşılmıştır. Bu durumdaki İş Güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hekimlerinin ileride doğabilecek mağduriyetlerini önlemek üzere; stajını tamamladığı halde Genel Müdürlüğümüze İSG-KATİP üzerinden bildirim yapılmadığı anlaşılan İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimlerinin yetkileri gerekli bildirimi yapılana kadar pasif hale getirilmiştir. İSG-KATİP 'te pasif hale getirilen sözkonusu kişilerin yetkileri iptal edilmemiş olup, mevcut sözleşmeleri devam etmektedir.

  BİLGİ GÜNCELLEMESİ YAPILABİLECEK

  Eğitim alınan kurumdan veya stajın yapıldığı işyeri tarafından onaylanmış 'İş Güvenliği Uzmanlığı/İşyeri Hekimliği Uygulama Raporu'nun (aslı veya ilgili eğitim kurum veya staj yapılan işyerinden aslı gibidir kaşesi ve imzası bulunmak suretiyle) dilekçe ekinde Genel Müdürlüğümüze ulaştırılmasını müteakip staj yaptığı anlaşılan (girdiği ilk sınav tarihinden önce), tekrar sistemde aktif hale getirilecektir.

  Eğitim alınan kurumun kapanmış olması durumunda; staj yapılan işyerinden alınacak olan 'İş Güvenliği Uzmanlığı/İşyeri Hekimliği Uygulama Raporu' (aslı veya staj yapılan işyerinden aslı gibidir kaşesi ve imzası bulunmak suretiyle) dilekçe ekinde sunulması halinde Genel Müdürlüğümüzce kabul edilecektir.

  Belge iptali; ancak, stajı yapmadığı anlaşılan kişilere yönetmeliğin ilgili maddesi uyarınca uygulanacaktır. Hali hazırda herhangi bir İSG Profesyonelinin yetki belgesinin iptali sözkonusu değildir. Adres güncelleme ile ilgili; 'Belge Basımına İlişkin Yayınlanan' duyurunun stajlarla ilgili İSG-KATİP'te ekranlara düşen duyuru ile ilgisi bulunmayıp, staj bilgilerinde eksiklik olan kişilerin de bilgi güncelleme ekranını kullanabilecekleri açıktır.'

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpeg
   haber.jpeg
   Dosya Boyutu:
   46,8 KB
   Görüntüleme:
   4
  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   54,4 KB
   Görüntüleme:
   2.403