1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliğinde ceza yağmuru

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 30 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  haber.jpg
  Türkiye olarak yılda ortalama 80 bin iş kazasında 1000 vatandaşımızı kaybediyoruz. Tabii bunlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na intikal eden vakalar. İşin bir de gayriresmi boyutu var. İşte bu tabloyla mücadele için çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın önemli kısmı 30 Aralık 2012‘de yürürlüğe giriyor.
  is-sagligi-ve-guvenligi-ceza-tablosu.jpg
  Yasa, bir işçi çalıştıran (bakkal, manav, kasap dahil) işyerini bile kapsama alıyor ve yaklaşık 1 milyon 400 binişvereni ilgilendiriyor. Mevcut haliyle yasa, işverenlere önemli yükümlülükler getiriyor. Bu yükümlülüklerin ihlali durumundaysa 1000 liradan 80.000 liraya kadar değişen tutarlarda idari para cezası öngörülüyor.
  Kamu kurumlarına da ceza kesilecek
  Kanunda belirtilen idari para cezaları Çalışma ve İş Kurumu il müdürünce verilecek. Verilen idari para cezaları tebliğinden itibaren otuz gün içinde ödenecek. Cezalar kamu kurumlarına da uygulanacak. İşverenler, cezalara karşı sulh hukuk mahkemelerinde dava açabilecekler.
  kaynak: Bugün Gazetesi
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yarından sonra ceza yağacak

  haber.jpg
  İşyerleri, dernekler, apartmanlar ‘risk değerlendirme’ ve ‘acil durum’ planlarını bu ay bitirmek zorunda.

  Aksi halde geç kaldıkları her ay için 5 bin 929 lira ceza verecek.

  YASA TAM ANLAŞILMADI

  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası 30 Aralık’ ta yürürlüğe girdi. Ancak yasanın getirdiği yaptırımlar tamanlaşılmadı. “İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma şartları” ile ‘risk değerlendirme’ ve ‘acil durum’ planları birbirine karıştırıldı.

  PLAN İÇİN SÜRE KALMADI!

  50 kişiden az işçi çalıştıran için ‘uzman’ ve ‘hekim’ şartında süre var ancak 1 işçi bile olsa tümişyerlerinde ‘risk değerlendirme’ ve ‘acil durum’ planı şartı başladı. Planı olmayan şubattan sonra her ay 5 bin 929 lira ceza ödeyecek.

  ‘Kimse hazırlık yapmış değil’

  Kapıcı çalıştıran apartmandan markete, büro işyerinden kamu işyerine kadar herkes ‘iki planı’ da bu ay içinde hazırlamazsa ceza kesilecek. n Şubat cezası 4 bin 312, sonraki her ay için 5 bin 929’ar lira olacak. Apartman ve Site Derneği Başkanı Çetindere “Kimse hazırlık yapmış değil” dedi.

  İşte Sadettin Orhan'ın konuyla ilgili çarpıcı yazısı

  6000 lira ödememek için...

  Bildiğiniz üzere İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası 30 Aralık 2012 itibariyle çalışma hayatımıza girdi.

  Yasayla ilgili özel bir yazı dizisi yayınladık ve aslında pek çok soruya dizi kapsamında cevap verdik. Ancak işveren okurlarımızdan gelen sorulardan, bazı noktalarda hâlâ kafa karışıklığı yaşandığını anlıyoruz.
  Kafalar en fazla yasanın hangi maddesinin ne zaman yürürlüğe girdiği konusunda karışıyor. Bu nokta önemli çünkü hangi yükümlülüğün hangi işyerinde ne zaman başlayacağı yürürlük maddelerine göre tespit ediliyor. Yasa, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma şartını takvime bağlıyor. Buna göre söz konusu personeli çalıştırma şartı;

  · 50 ve daha fazla çalışanı olan tüm işyerleri için 30 Aralık 2012'de,

  · 50 kişiden az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise 30 Haziran 2013'te,

  · 50 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile tüm kamu işyerleri için 30 Haziran 2014'te başlayacak.

  Bu tarihlere bakan işverenler, bütün yükümlülükler için bu takvimin geçerli olduğunu zannedebiliyor. Oysa sadece iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırma şartında erteleme söz konusuyken, yasanın öngördüğü diğer yükümlülükler 30 Aralık 2012 itibariyle başlamış durumda.

  Risk değerlendirmesi için erteleme yok

  Örneğin yasada yer alan risk değerlendirmesi ve acil durum planlarının bütün işyerlerinde bu ay (ocak) içinde yapılması gerekiyor. Yapılmaması halinde risk değerlendirmesi için 3 bin 234, acil durum planı için 1078 lira idari para cezası uygulanacak. Takip eden her ay için toplamda 5 bin 929 lira ceza tahakkuk edecek. Kapıcı çalıştıran apartmandan marketlere, büro işyerlerinden kamu işyerlerine kadar yaklaşık 1,5 milyon işyerine ceza kesilebilecek.

  Örnek: Kapıcı çalıştıran Fidan Apartmanı'nda 2013/Nisan ayında yapılan denetimde, risk değerlendirmesi ve acil durum planı yapılmadığı tespit edilirse, ocak, şubat ve mart ayları için toplam 16 bin 170 TL idari para cezası uygulanacak.

  Örnek: Falanköy Belediyesi'nde 2013/Mayıs ayında yapılan denetimde risk değerlendirmesi ve acil durum planı yapılmadığı tespit edilirse, ocak, şubat, mart ve nisan için toplam 22 bin 100 TL idari para cezası uygulanacak.

  Örnek: Maçseverler Derneği İstanbul şubesinde bir büro elemanı çalışmaktadır. Dernekte 2013 Şubat ayında yapılan denetimde risk değerlendirmesi ve acil durum planı yapılmadığı tespit edilirse 4 bin 312 TL idari para cezası uygulanacak.

  Görüldüğü üzere bir işçinin bile çalıştığı özel/kamu işyerlerinin tamamı 30 Aralık 2012 itibariyle bu yükümlülükleri yerine getirmek zorunda. Ancak işçi çalıştırmayan esnaf işyerleri, cezaevi atölyeleri, TSK, Emniyet ve MİT'e ait işyerleri kapsam dışı sayılıyor.


  UYARI: Bu haberi "BUGÜN GAZETESİ"ni kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiniz.
 3. Serdar Günay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ahh bi denetim görsünler de nasıl tutuştuklarını görmek isterim, ''zaten 3-4 sene sonra gelirler denetime boşver... birde uzman çıkardılar başımıza, 50-100 bişey verin gelsin imsa atsın gitsin'' diyen işverenedir lafım!!​
 4. Kubilay Altınoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79366
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İnsanlarımız herzaman için böyledir. Başına bir iş gelmedikten sonra hep başından savar, erteler." Bana bişe olmaz" düşüncesi her zaman için kasvet getirmektedir.İllaki başına gelecek ondan sonra önemini anlicak.