1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliğinde neler ertelendi?

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Nurdan Dahi tarafından 18 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Ülkemiz maalesef iş kazalarında ölüm ve yaralanmanın, dolayısıyla işgücü kaybının en yoğun olduğu ülkelerden birisi. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için 2012 yılında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girmişti. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının 10. Maddesi, bir kişi çalışsa dahi işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli bulundurma zorunluluğu getirmişti.
  Yine Torba Kanun kapsamında yapılan düzenlemeyle, tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma şartı 1 Ocak 2014'e ertelendi. Yani 50 kişiden az çalışanı olan işyerleri İSG Yasası'na hazırlık için altı aylık bir zaman kazanmış oldu. Ancak bu erteleme sadece İSG personeli çalıştırmayı kapsıyor. Bunun dışında risk değerlendirmesi, acil durum ve yangın planlarıyla çalışanların eğitim konularında erteleme yok.
  Risk değerlendirmesinin yapılmaması veya yaptırılmamasının cezası üç bin Türk Lirası. Aykırılık devam ederse her ay için dört bin beş yüz Türk Lirası idari para cezası uygulanacak.
  Öte yandan kamu kurumları ile az tehlikeli sınıftaki işyerleri için İSG personeli çalıştırma şartı 1 Temmuz 2016'ya ertelendi. Bu erteleme de yine sadece personel istihdamı ile ilgili. Yasanın diğer hükümleri bu işyerleri için de şu an uygulanıyor.
  Yükümlü olunduğu halde iş güvenliği uzmanı görevlendirilmemesi halinde işverene görevlendirmediği her bir kişi için beş bin Türk Lirası, aykırılığın devam ettiği her ay için aynı miktarda idari para cezası uygulanacak.
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile diğer mevzuat çerçevesinde işverenlere getirilen;
  - Risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmak,
  - Acil durum planı yapmak,
  - Çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmesi,
  - Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanlara mesleki eğitim verilmesi,
  - İlk Yardım Eğitimleri ve Sertifikaları
  - Yangın Eğitimleri ve Sertifikaları,
  - 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu kurulması,
  - Çalışan temsilcisi atanması/seçilmesi,
  -İş güvenliği malzemelerinin temini ve kullandırılması,
  - Onaylı defter tutmak,
  - Kazan, Basınçlı Kaplar, Elektrikli Aletler, Jeneratör kontrol ve belgelendirmeleri yapılması,
  - Ortam Ölçümlerinin yaptırılması
  gibi yükümlülükler devam ediyor.
  Torba kanun teklifindeki İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili kabul edilen maddeler:
  24. Dönem 3. Yasama Yılı 132. Birleşim 06 Temmuz 2013 Cumartesi
  MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  "(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."
  MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  "a) 6 ve 7 nci maddeleri;
  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
  2) 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,"
  24. Dönem 3. Yasama Yılı 137. Birleşim 11 Temmuz 2013 Perşembe
  MADDE 101- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve (s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  "f) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı.
  s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,"


  http://www.muhasebebilgisi.com/duyurular/is-guvenliginde-neler-ertelendi/
 2. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47485
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  burda önemli nokta tüm kamu kurumları için 2016 değil 4857 ya tabi işçisi bulunmayan kamu krumları için 2016 tarihinde isg prf. çalıştırılacaktır. 4857 ye tabi şçici olan kamu kurumlarında yani kitlerde görevlendirmelere devam edilecektir. ayrıca kanunun 8. maddesinin yürülüğü öne çekilmiştir. buda kamudaki uzmanlara ücret ödenmesi ile ilgilidir.
 3. Didem Yılmaz İSGforum Üyesi

  Nurdan Hanım merhabalar,şimdi bakanlığın 170 numaralı hattı ile görüştüm.Israrla Çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğunun torba yasa ile 1/1/2014 e ertelendiğini kabul etmek istemedi.Sizin yukarıda verdiğiniz bilgiyi söyledim kendisine ama hayır dedi bu kısım meclisten geçmedi dedi.Hala yükümlülükleri devam etmektedir dedi.En sağlıklı bilgiye nereden ulaşabiliriz? Siz yukarıdaki metne nereden ulaştınız sorabilir miyim?
 4. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  Çalışanlara yangın sertifikası ? Biz büyük şehir itfaiyesinden aldık, bir yıl geçerli fakat onu yangın ekibi kurmak için aldık. Yasal bir zorunluluk olduğunu bilmiyor(d)um. İlk defa duydum şimdi :) Yangın eğitimi zaten veriyoruz ( yangın söndürme ekibine ve acil durum eğitimi/tatbikatı sırasında ) fakat sertifikayı kurumun kendisi mi yoksa dışarıdan bir firma mı veriyor ?
 5. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Komisyondan geçti cumhurbaşkanının onayını bekliyor biz dernek olarak bunun iptal edilmesi için cumhurbaşkanına yazdık. Bir cevap bekliyoruz...
  Metni nerden aldığımsa konunun altındaki linkte mevcut.
 6. Didem Yılmaz İSGforum Üyesi

  O zaman ÇSGB' nın yetkilisi yanlış bilgilendirme yapıyor demektir.Vay halimize.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Temmuz 2013 ---
  Nurdan hanım bir de sizin aldığınız linkte bir kuruma ait değil.Yani internette bulduğumuz her metni ciddiye alarak yanlış yapıyor olabilir miyiz sizce?
 7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Aslında yanlış bilgilendirme denemez henüz cumhurbaşkanı onayından çıkmadığı için böyle demişlerdir.
 8. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu

  Hüseyin bey'in açıklamaları doğrudur, torba yasa ile iş kanununa tabi işçi çalıştıran kamu kurumları özellikle KİT'ler iş güvenliği uzmanı görevlendirebilirler, 6331 iş güvenliği kanunu'nun 8. maddesinin yürürlük tarihi de 1 ocak 2013'e alınıyor. Konuyu atlamışız, Hüseyin bey sağolsun gerekli bilgileri verdi.
 9. Didem Yılmaz İSGforum Üyesi

  Bakanlıkla yaptığım görüşmede bizzat sordum cumhurbaşkanında onayda değil mi diye? Hayır o madde onaylanmadı dolayısıyla cumhurbaşkanında onayda da değil dediler.
 10. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  UMUT OSGB
  bu ne arkadas her kafadan bir ses o_O