1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliğinde orta yol bulundu

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Emrah Çiftçi tarafından 18 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Regnum gayrimenkul a.ş
  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile artık iş kazalarının olmadığı, çalışan ve işverenlerin bilinçli bir şekilde üretim yapmaları sağlanacak. Ancak, özellikle A ve B grubu iş güvenliği uzmanlarının sayısının az olması nedeniyle sorunlar yaşanıyordu.

  Uygulamada karşılaşılan sorunlar için 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasıyla ilgili olarak geçtiğimiz hafta sonu TBMM’de kabul edilen Torba kanunda “Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir. ” Hükmü getirilerek deneyimli C grubu iş güvenliği uzmanlarının da sınavla B grubu belge alabilmesi sağlandı. Ayrıca, İş Müfettişleri (Sosyal) ile SGK Müfettişlerinin de iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilmeleri yönünde düzenleme yapıldı.

  Böylece 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 1.1.2014 tarihine kadar B ve A grubu iş güvenliği uzmanlarının sayısal yetersizliği sorunu çözülmüş olacak. Yapılan ertelemeyle de kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihi itibariyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda olacaklar.

  Yılın Gönüllü Hareketi ‘SGK Gönüllüleri’

  Genelde Ramazan ayı merhamet, yardım ve insani duyguların en yoğun olduğu aydır. İş’te sadece Ramazan’da değil, her zaman yardım projeleriyle takdir toplayan SGK Gönüllülerini yazmak istiyorum.

  Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları kurumlarında ortak bir kurum kültürü oluşturmak gayesiyle, kamu kurumları arasında bir ilki gerçekleştirdiler. Gönüllü katılımlı sosyal sorumluluk projeleri yapmak amacıyla, SGK çatısı altında SGK Gönüllülerini kurdular. SGK Gönüllüleri; toplumun acılarını paylaşarak azaltmak, sevinçlerini paylaşarak çoğaltmak; hayatın gerçekleri ile yüzleşebilen sorumlu bireyler olarak toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla, ilk günden bugüne önemli projelere imza attılar.

  Gönüllüler; maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına eğitim desteği sağlamaktan - kimsesiz çocuklara, gazilerden - şehit ailelerine, huzurevindeki yaşlılardan -kurum çalışanlarına, milletçe hassasiyet duyulan önemli günlere kadar hemen herkese her konuya projelerinde yer verdiler. Projesi, fikri, birikimi olan, katkı sağlayacak, işin ucundan tutabilecek, gönlünü ortaya koyabilecek kurumda her kim varsa, eşit söz hakkı, ortak sorumluluk ve ortak akılla iş bölümü yaptılar. SGK Gönüllüleri ailelerini de işin içine kattılar. Ast üst ilişkisi gözetmeden Kurum Başkanlarını ve Yönetim Kurulu üyelerini de projelere destek sağlayan birer gönüllü yaptılar.

  SGK Gönüllüleri, birçok ulusal gazete, kamu kurum ve kuruluşlarının dergilerinde ve televizyonlarda pek çok habere konu oldu. Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği 2012 yılında ‘insana verdikleri önem, toplumsal dayanışma ve paylaşmaya yaptıkları katkı nedeniyle’ Yılın Gönüllü HareketiÖdülü’nü SGK Gönüllülerine verdi.

  SGK Başkanı sayın Yadigar Gökalp İlhan’ın himayelerinde çok güzel hizmetler veriyorlar. Bize de SGK Gönüllülerine ve bu imkanı sağlayan Yadigar başkana teşekkür etmek düşüyor.

  Dr. Resul KURT
 2. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  Resul KURT'un yazısı tribünlere yönelik bir yazı olmuş.