1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliğinde otomasyonun önemi

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 3 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Ermetal İş Güvenliği Uzmanı Emir Alkan
  [​IMG]Metal sektöründe özellikle makineye kapılma riski çok fazladır. Özellikle pres tezgahlarında üst tabla (koç) sürüklenmesi veya çiftlemesi ağır yaralanma ile sonuçlanan iş kazalarındandır.
  Diğer bir major risk olarak da robot hücrelerinde robot kolu çarpması ile karşılaşılabilir. Otomotiv sektöründe kalıp devrilmesi, yüksekten düşme, kasa devrilmesi ve araç çarpması ağır iş kazalarına neden olabilecek unsurlardandır.
  Kesilme, göze çapak kaçması, yanma, ezik kazaları da hafif şiddetli olan ama oluş şekline ve kişi hassasiyetine göre ağırlaşabilecek iş kazası riskleri arasında yer almaktadır.
  Ermetal'de Detaylı ve Etkin İş Güvenliği Uygulamaları Var
  Yaklaşık 10 yıldır iş güvenliği alanında çok yoğun çalışmalar sürdürmekteyiz. Öncelikle yasal yönetmeliklerin sağlanmasını gerçekleştirdik. Gelişmiş ülkelerin metal sektöründe 1 milyon çalışma saatinde ölümlü ve sakatlanmalı kaza olmamak kaydı ile 10 iş kazası kabul edilebilir bir seviyedir. Ermetal olarak WCM çalışmaları ile bu seviyenin altına düşmeyi hedefliyoruz.
  Çalışmalarımızı ana hatlarıyla teknik önlemlerin alınması, personelimizin isg eğitimlerinin güçlendirilmesi, sahadaki görsellerin artırılması, acil durum yönetimi alternatifleri, denetimlerin sıklaştırılması ve çalışanların öneri vererek katılımının sağlanması olarak sıralayabiliriz. Pratik iş güvenliği eğitimi adı altında başlattığımız uygulama ile adaptasyon sürecinde olan yeni personelin tecrübeli personelden sahada uygulamalı eğitim almasını sağlıyoruz.
  Kişisel koruyucularımızı CE normlarına uygun ürünler ile değiştirdik ve sürekli en iyi ürünü kullanmaya çalışıyoruz. Bu ürünlerin son kullanma tarihi ve yıpranmışlık gibi unsurlarını da sürekli denetliyoruz. Çalışanların konfor şikayetlerini de dikkate alarak en sağlıklı ve güvenli malzemeyi devreye alıyoruz.
  Süreç içerisinde tatbikatlarımızı çok geliştirdik. Önceleri yalnızca tahliye tatbikatı yaparken şu an; kazan ve trafo tatbikatı gibi farklı farklı tatbikatları da düzenli olarak gerçekleştiriyoruz.
  Ermetal WCM Programını İşletme Kültürü Olarak Uyguluyor
  2012 Mart ayından bu yana müşterimiz Tofaş tarafından kendi yan sanayilerinin gelişimi için başlattığı WCM programına dahil olduk. WCM programı; iş güvenliği, kayıp israf analizi, odaklanmış iyileştirme, otonom bakım, işyeri organizasyonu, profesyonel bakım, kalite kontrol, lojistik, insan kaynakları geliştirme, çevre ve erken ekipman yönetimi konu başlıklarından oluşmaktadır.
  WCM iş güvenliğinde tüm alanlarda SIFIR kazayı hedeflemektedir. Bunu gerçekleştirmek için yasal eksiklerin giderilmesini, iş güvenliği duyarlılığını oluşturacak görsellerin hazırlanmasını, kaza kök neden analizlerinin yapılmasını, risk analizlerinin ve iş güvenliği denetimlerinin yapılmasını öncelikli olarak önermektedir. WCM programı, iyi uygulamaların tüm alanlara yayılmasını ve standartlaştırılmasını beklemektedir. WCM programı dolaylı ve dolaysız olarak otomasyon önlemlerini teşvik etmektedir. Ermetal ilk WCM denetimini Kasım 2013’de çok başarılı bir şekilde geçirmiş olup 18 puan ile ödüllendirilmiştir.
  İş Güvenliğinin Geleceği Otomasyon Teknolojisine Bağlı
  Devreye aldığımız otomasyon teknolojisinin ve donanımlarının iş kazalarının azalmasındaki payı çok büyük olmuştur. Sektörümüzde güvenlik otomasyonlarının doğru uygulanması ile iş kazalarının %80 lere kadar azaltılması mümkün olmaktadır. Faaliyetlerimizde gereksiz işçilikleri azalttıkça iş kazalarının da doğru orantılı olarak azaldığına tanık olduk. Ancak otomasyon uygulamalarına uygun olarak bilinçli işçiliklerin yapılması gerekmektedir. Çünkü otomasyon ağırlıklı üretimde inisiyatif makine ve bilgisayarlardadır. Hücre tipi çalışmalarda güvenlik önlemleri, tüm operasyon ve faaliyetler düşünülerek tasarlanmalıdır. Aksi durumda telafisi olmayan vakalara tanık olabilirsiniz.
  Ölümlü ve sakatlanmalı kazalara karşı uygulanan tüm iş güvenliği önlemlerinin yerini gelecekte otomasyon önlemlerinin alacağını öngörüyor ve yasal olarak da bunu yaptırım haline getireceklerinin sinyallerini almaktayız. EN normlarının gereklerinin artık ulusal norm olarak kabul edilmeye başlandığını ve bakanlık teftişlerinin de bu gözle yapıldığına şahit oluyoruz. Bu sebeple otomasyon firmalarının ve CE uzmanlarının iş güvenliği alanında ciddi hazırlıklar ve araştırmalar yapmasını tavsiye ediyoruz.

  - See more at: http://www.otomasyondergisi.com.tr/...enligi-uzmani-emir-alkan#sthash.o0tVFC4S.dpuf