1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliğinde son 14 gün

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 17 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Apartman yöneticisinin kafası rahat, hamam ve berber için son 14 gün
  467453_257728614364877_395759743_o.jpg

  1 Ocak’tan itibaren sadece büyük işyerleri değil, ‘riskli’ sınıfta yer alan küçük esnaf da iş güvenliği uzmanı, hekim ve yardımcı sağlık personeli çalıştırmak zorunda. Yapmayana ilk tespitte 5 bin 390 lira ceza var. Apartmanlardaki zorunluluk ise 1 Ocak 2016’da başlıyor.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ilk olarak 30 Haziran 2012’de Resmi Gazete’de yayımlandı. Ardından da işyerlerine 30 Aralık 2012’ye kadar süre tanındı. Kanuna göre tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre farklı tarihler var. Ancak risk değerlendirmesi yapılması, çalışan temsilcisi seçilmesi, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitilmesi, sağlık gözetimi gibi yükümlülükler şu an ‘tüm işyerleri için’ zaten yürürlükte. Çoğu işyeri hâlâ başta çalışan temsilcisi olmak üzere bu yükümlülükleri hayata geçirmemiş durumda.

  YILBAŞINDA JET CEZALAR GELEBİLİR

  Son olarak 1 Ocak 2014’ten itibaren pek çok işyerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli istihdam etme yükümlülüğü devreye girecek. Yılbaşıyla birlikte Çalışma Bakanlığı’nın denetimleri de artacak. Dolayısıyla yılın ilk günlerinde işyerleri ciddi para cezalarıyla karşılaşabilirler.

  KİMLER RİSKLİ İŞYERİ KAPSAMINDA?

  1 Ocak’tan itibaren sadece büyük işyerleri değil, meslek kodu itibarıyla ‘riskli’ ilan edilen iş kollarındaki küçük esnaflar da bu yükümlülüğü yerine getirmek zorunda.Örneğin;
  - Erkek berberleri,
  - Kadın kuaförleri
  - Hamamlar saunalar
  - Solaryumlar,
  - Ayakkabı tamircileri
  - Lunaparklar
  - Fizyoterapi merkezleri
  - Diş hekimleri,
  - Çağrı merkezleri
  - Özel güvenlik faaliyetleri 15 gün içinde mutlaka hizmet iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeliyle ilgili eksikliklerini gidermek zorundalar.

  UZMANI NASIL BULACAKSINIZ?

  İŞYERİNİZDE bu alana ilişkin sertifikalı personel bulunuyorsa, onları görevlendirebilirsiniz. Bu nitelikte çalışanınız yoksa, yarı zamanlı hizmet sözleşmesi imzalayarak dışarıdan bu hizmetleri alabilirsiniz. Ya da tüm bu hizmetleri Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) olarak ifade edilen kuruluşlardan sağlayabilirsiniz.

  DIŞARIDAN ALABİLİRSİNİZ
  İş güvenliği uzmanlarını kendi işyerinizde tam zamanlı istihdam etmek zorunda değilsiniz. Yani tek bir kişinin çalıştığı apartmanlarda bu kişi için bir iş güvenliği uzmanı, bir işyeri hekimi, bir yardımcı sağlık personeli çalıştırılmayacak. Bu kişilerden belirli süre hizmet alınacak.

  UZMANINIZLA İYİ GEÇİNİN YOKSA 1.617 TL ÖDERSİNİZ

  İdari para cezası yalnızca iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinden hizmet almama durumunda uygulanmıyor. Uzmanlara araç-gereç-mekân sağlamamak 1.617 TL, mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirmemek 1.078 TL ve hak ve yetkilerini kısıtlamak ise toplam 1.617 TL’lik idari para cezasına tabi. Bu doğrultuda işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda yükümlülüklerini yerine getirmesine destek olması gerekiyor.

  BURUN KIVIRAN YANDI

  İş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırmamanın idari para cezası 5 bin 390 lira. Bir sonraki eksik giderilmemişse bu ceza yenileniyor. Aynı şekilde işyeri hekimi çalıştırmamanın cezası da her ay 5.390 TL, yardımcı sağlık personeli istihdam etmemenin idari para cezası da her ay için 2.695 TL olarak belirlenmiş durumda.

  ELEKTRONİK ORTAMDA YAPMAYANA DA CEZA

  İşyerleri İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu İSG – KATİP sistemine girerek görevlendirme işlemini yapmak zorunda. Bu sisteme giren işveren, iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirmek istediği kişinin kimlik numarasını girecek. Kurum, hangi işyerlerinin gerekli görevlendirme yaptığını görebildiği gibi denetimleri de bu sistem üzerinden yapıyor.

  YARIN:
  İş sağlığı ve güvenliği kapsamındaki diğer yükümlülükler, risk değerlendirmesi, çalışanların eğitilmesi, iş sağlığı ve güvenliği tespit ve öneri defteri tutulması.
  Risk değerlendirmesini kim yapacak?
  Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri nasıl yapılacak?
  İş sağlığı ve güvenliği defterini nereden onaylatmak gerekiyor?


  AKŞAM.COM.TR-16.12.2013

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   69,3 KB
   Görüntüleme:
   13.107
 2. aslı aygün İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Birşey sormak istiyorum, kalorifer kazanı bulunan apartmalarda da mı zorunluluk 2016da başlıyor? asansör ve kalorifer kazanı bulunduran aprtmanlar da mı az tehlikeli sayılıyor?
 3. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  gençler 2014 yılı ceza kesilmeyecek boşuna uğraşmayın;))))
 4. pelin deniz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  neden kesilmeyecek acaba?
 5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Aslı Hanım zorunluluklar ekipman ve makine parkına göre değildir. Tebliğde apartmanların tehlike sınıfına bakarak yürürlük tarihini mevzuattan bulabilirsiniz.
 6. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ceza yok dedim ertesi gün bakan açıkladı
 7. Ali Ustun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  ceza kesilmeyeceğini bende duydum.. Sn. Kasım Özer Gaziantep toplantısında söylemiş.. 2015 e kadar küçük işletmelere ceza yok diye..
 8. ihsan avınca İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  87632
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  kucuk işletmelerde risk degerlendırmelerı yaptırmaları için son gun nezaman?
 9. Ali Ustun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Okan Şahin bu forumun en süper insanıdır.. Başımızdan eksik olmasın işalla.. onsuz olmaz.. :D
 10. Abdullah Gökçen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Gökçen OSGB
  Ceza kesilmeyecek diye bir durum yok. Uyarıyı verdikten sonra kesinlikle ceza kesiyorlar. Benzer durum Ankara'da mevcut ölçümleri uyarıya rağmen 1 hafta içinde tamamlamadığı için ceza yiyen firmalar var.