1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliğinde yeni düzenleme, tazminatsız işten atılabilirsiniz

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 17 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Son şekli verilecek çalışma paketinde, iş güvenliğine ikazlara rağmen uymayan işçinin tazminatsız işten çıkarılma yolunun açılmasından, iş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin ödenmesi için bir fon kurulmasına, kamuda asıl işi yapan işçilerin kadroya alınmasına kadar birçok düzenleme var.
    haber.jpg

ÇALIŞMA hayatında milyonlarca insanı yakından ilgilendiren yeni paketin detayları netleşmeye başladı. Taraflarla görüşülerek son şekli verilecek pakette, iş güvenliğine ikazlara rağmen uymayan işçinin tazminatsız işten çıkarılma yolunun açılmasından, iş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin ödenmesi için bir fon kurulmasına, kamuda asıl işi yapan işçilerin kadroya alınmasına kadar birçok düzenleme var.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de Hürriyet’e, “Kiralık işçi diye hiçbir sosyal güvencesi olmadan insanların çalıştırılması kabul edilemez. Sendikalara da söyledim; ‘Formül bulun bu pakete koyalım’ diye. Çalışma süresinin 3-4 ayı geçmemesi gerekiyor, böylece örgütlenmelerinin önünde de engel olmaz. Ama 12 aya ulaşırsa o zaman sömürü olur. 100 binlerce mevsimlik işçi, yüz binlerce ev çalışanı bu durumda, kayıt dışı gözüküyorlar. Bu kişilerin istihdam bürolarıyla ilişkilendirilmesi gerekiyor. Bu boşluğun işçi lehine doldurulması için iyi bir fırsat olduğunu onlara da söyledim” açıklamasında bulundu.

OVİT TÜNELİ’NDE FAALİYET SÜREMEYECEK

Paketle ilgili olarak başbakanla iki toplantı yaptıklarını ve öncelikli konuları içeren bir çalışma paketinin TBMM’ye geleceğini kaydeden Çelik, “İş güvenliği ihmallerine ceza arttırımı, sertifikalı işçi çalıştırma zorunluluğu, kapatma ve faaliyeti durdurma cezalarına uymayıp mühür kıran işletme sahiplerine verilecek para cezasının hapis cezasına çevrilmesi gibi ciddi düzenlemeler olacak. Örneğin Ovit Tüneli’nde şu anda faaliyet sürüyor, böyle olamayacak” dedi.

2015 Temmuz ayına kadar belli meslek dallarında tüm işçilerin sertifikalı olması zorunluluğu geleceğini belirten Çelik, bunun tek istisnasının meslek ve sanat okulu mezunları olacağını ifade etti. Çelik, baret bulundurma zorunluluğunun geleceğini ve iki taraf için de bu kurala uymamanın cezası olacağını söyledi.

Çalışanlara mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilecek

İHALELERDEN İŞVEREN MEN EDİLECEK

Bakan Çelik’in ipuçları verdiği pakette yer alan düzenlemelerin başında ölümlü iş kazası yaşanan işyerinde, işverenin kusurlu bulunması halinde bir yıl boyunca kamu ihalelerinden men edilmesi bulunuyor. İşverenin kusurlu olduğu kazalardan sonra yapı müteahhitliği yetki belgesi bir yıldan 2 yıla kadar askıya alınacak. Rödövans veya götürü usülü ile yapılan işlerde, üretim zorlamaması olmaması için gerekli planlama yapılacak, aksi durumda ihale sözleşmesi feshedilecek.

Kamuda taşerona kadro yolu açılıyor

YAPILMASI öngörülen düzenlemeye göre, kamuda asıl işi yaptığı tespit edilen işçiler kazanılmış haklarından vazgeçerlerse kadrolu olabilecekler. Bu düzenleme, dava açarak taşeron işçi olarak asıl işi yaptığını mahkeme kararıyla tespit ettiren kamudaki çalışanları kapsıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü, sağlık bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi’nde çalışan taşeron işçiler bu madde kapsamına giriyor. Kamuda belirlenen asıl işler kapsamında taşeron olarak çalışan işçiler için de kadro yolu açılacak. Fabrika, şantiye, atölye, çiftlik ve arazi gibi işyerlerindeki işçiler eliyle gördürülmesi gerekli olan işlerde fiilen çalışanlar sürekli işçi kadrosuna alınacak. Diğerleri ise sözleşmeli personel olacak. Bunun için ihale sözleşmesinin bitiş tarihi geçerli olacak, bu tarihten itibaren çalışanlar idareleri tarafından yeni işlerine atanacak.

İSG FONU KURULACAK

İşyerlerinde denetim yapan iş güvenliği uzmanlarının ücretinin işveren tarafından ödenmesi, son dönemde tartışılan konuların başında geliyor. Pakette bu konuda da radikal bir değişikliğe yer veriliyor. Buna göre iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin ücretlerinin ödenebileceği bir iş sağlığı ve güvenliği fonu kurulacak. İşyerinin çalışan sayısı ve tehlike sınıfı dikkate alınarak belirlenecek ve işverenlerce aylık olarak ödenecek ücretler bir fonda toplanacak. Fonun işveren, çalışan ve iş sağlığı-güvenliği profesyonellerinin temsilcilerinden oluşacak bir kurul tarafından yönetilmesi sağlanacak. Bu alandaki profesyonelerin her bir saati için ücretleri belirlenecek ve iş güvenliği uzmanları ile iş yeri hekimlerinin ücretleri bu fondan ödenecek. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kanununda belirtilen yükümlülüklerden herhangi birini, yazılı olarak hatırlatıldığı halde yerine getirmemesi, yazılı uyarıya rağmen iş güvenliği kurallarına uymaması durumunda haklı fesih gündeme gelecek. Bir başka deyişle tazminatsız işten çıkarma uygulanabilecek.

Pakette yer alan diğer düzenlemeler neler?

[​IMG]Çok tehlikeli işlerden başlayarak bakanlık tarafından yayınlanan mesleklerde çalışanlara belirli bir sürenin sonunda mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilecek. Bunun için gerekli belge ve sınav ücretinin tamamı 2018 yılı sonuna kadar işsizlik sigortası fonundan karşılanacak.

[​IMG]İdari para cezaları yeniden düzenlenecek. Artık cezalar çalışan sayısı ile çarpılarak bulunacak. 250’den fazla çalışanı olan ve çok tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren bir işyerinde cezalar yüzde 400 artırılacak.

[​IMG]Maden kanununda değişiklik yapılarak maden işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği teftişi Enerji Bakanlığı’na verilecek. İnşaatlarda ise iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapı denetim firmalarına sorumluluk verilecek.

[​IMG]Bir yıl boyunca ölümlü iş kazası olmayan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde işverene yüzde 1 prim kolaylığı sağlanacak. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilecek teşviklerde iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri de sunulacak projelerde yer alacak.

[​IMG]Durdurma kararı verilen işyerinde bu kararın uygulanmasını engelleyen veya savsaklayan kamu görevlileri hakkında da adli veya idari soruşturma açılacak.

[​IMG]Müfredat da gerekli düzenlemeler yapılacak.

HÜRRİYET
  2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    YAPILMASI öngörülen düzenlemeye göre, kamuda asıl işi yaptığı tespit edilen işçiler kazanılmış haklarından vazgeçerlerse kadrolu olabilecekler. Bu düzenleme, dava açarak taşeron işçi olarak asıl işi yaptığını mahkeme kararıyla tespit ettiren kamudaki çalışanları kapsıyor.

?????
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ekim 2014 ---
    ayrıca bu fon sistemini nasıl kuracaklar merak ediyorum osgb sistemi ile....
  3. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Fon sistemi bir havuz şeklinde.İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekiminin sözleşme ile anlaşılan aylık saat üzerinden ücreti ister firma olsun ister osgb olsun,bu havuzun hesabına yatacak.Bu havuzdan kişilerin banka hesabına ödeme yapılacak.Hayata geçerse tabii.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ve saatlik uzman ve hekim ücretleri standartları belirlenmesi gerekmektedir...osgb ve bireysel salak saçma rekabet fiyat olarak kalkmalı ve hizmet kalitesinin aranmasının önü açılması sağlanmalıdır..böylece tırt ve batık osgb zihniyetinin önüne profesyonellik girmeli..yeter isg uzmanlarının sırtından doyan doyana,hekimler zengin oldu gitti bişe de ettikleri yok zaten..
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben genede merak ediyorum osgb sistemi ile fon sistemi birarada yürümez.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ekim 2014 ---
    ayrıca hem oda olsun hem buda olsun diye saçma sapan birşey çıkacak ahanda buraya yazıyorum şimdiden.
  6. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan Bey haklısınız.Zaten fon sistemindede asgari olması gereken rakamdanda bahsedilmiyor.muhtemelen osgb yada firmalar ne kadardan anlaşmışlarsa saat ücretini onu firma yada osgb uzman ve hekim adına fona yatıracak.Şu anki sistemden pek bir farkı yok.Tek değişen paranın garanti hesabına yatacak olması.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yürümesin zaten osgb bir hiçdir benim nezdimde..emeklerimiz sömürülüyor..osgb yi osgb yapan isg profesyonelleridir..hekimin arkasını temizlemek istemiyorum artık..herkes baksın kendi işine arkadaş...
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    banada öle geliyor bu fon bizim anladığımız manada bi fon değil:)hatta bu sayede devlet kendinede kaynak yaratıp bilmem ne vergisi adında kesintiler yapacaktır....
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bakanlık önce bireysel fiyat polikasını ve OSGB fiyat politikasını artık belirlemelidir..zaten bireysel saatlik standart fiyat çıkarsa bakanlık osgb mecbur 217 saatinin parasını o fiyata göre sana vermek zorunda kalacaktır..osgb de gitsin ona göre anlaşsın..
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    erkan bey osgb sistemi kalkmadıktan sonra bize rahat yok aadı fon olur başka bişiy olur düzenleme adı altında gelen ıvır zıvırlar aynı duyguları paylaşıyoruz.ne zamanki osgb yi kaldırırlar o zaman gerçek bir düzenlemeden bahsedilebilir...
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mal gibi pazarlanıyoruz ve at gibi koşturulmakla beraber sağlık ve güvenliğimiz sağlanmıyor..ssk bile asgari yatıyor nerde bu bakanlık..ey bakanlık osgbler iş kanunu nu uygulamıyor sen osgblerden iş kanunu nu uygulatmasını bekliyorsun..hep hikaye bunlar..bu ülkeede bireysel hak ve hürriyetler yok anlayın artık...
  12. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Gerçek bir iş görüşmesini anlatayım.Bir tanıdığımın başından geçer.Antalya'da ortağının birinin Amerikalı bir kadının olduğu bir firmaya iş başvurusunda bulunur.Cv verir.İstediği ücrete 1500 tl yazar.Bir süre sonra telefon gelir,iş başvuru sonucu hakkında görüşmek için.Amerikalı bayan yani firma ortağı kendi ilgilenir.Der ki; Sizin başvurunuzu olumsuz değerlendirdik.Nedenolumsuz oldğunuda söyleyeyim.Siz istediğiniz ücrete aylık 1500 Tl yazmışsınız.Bu rakamla siz ekonoik olarak geçinemezsiniz.Dolayısıyle,ekonominizi düşünmekten bize faydalı olamazsınız.Eğer 4000-4500 arası yazmış olsaydınız direkt işe başlayın diyecektik.
    İş başvuru sahibi şaşırır cevaba."Fazla ücret istersem başvurum kabul edilmez diye düşük yazmıştım",der. Tekrar başvuru yapmanın uygun olmayacağını düşünerek oradan ayrılır.
    Şimdi bunu uzmanlar için yorumlarsak sanırım "bu uzmanın hakkı" diyeceğimiz rakamları telaffuz zor edeceğiz ülkemizde...
  13. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Issizlik fonu adi altinda yillardir kesinti yapiliyor maaslarimizda. Isg fonu kurulursa isverenden calisan sayisinca mecburi kesinti yapilirsa o zaman yuruyebilir bu is.
  14. numanuysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir inşaat firmasında tam zamanlı c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. yeni şantiyelere başlayınca osgblerden hizmet alıyoruz.ancak osgbler sadece fatura zamanı uğramaktadırlar. tüm işi yine ben yapıyorum. tüm eksiklikleri yapılacakları yine ben belirliyorum ancak maaşımı şirket verdiği için ileri gidemiyorum ama bişey olsa tek sorumlu benim. yapmasam hiç bir iş yürümüyor.Şimdi söylemek istediğim şu; ben C sınıfı olduğumdan yeni düzenlemeyle devlet benim maaşımı ödemeyecek bu şirkette kalırsam. (ki kalmak zorundayım iş durumu ülkemizde malum) osgb nin devlet ödeyecek, ancak osgb yine iş yapmayacak doğru düzgün, iş yine bana kalacak, ama benim paramı yine şirket ödediğinden ben yine bişey yaptıramıcam. sorum şu; DEĞİŞEN NE ,DEĞİŞECEK OLAN NE,ben mi anlamadım, yanlış mı anladım acaba?
  15. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Sorun sadece para tahsilatı gibi anlaşılıyor. Bu noktadan biraz uzaklaşmak lazım ki esas sorunlar paranın gölgesinde kalmasın.
    Parayı fondan almak, işverene yaptırım noktasında bir şey değiştirmiyor. Sonuçta işveren seni yollar başka bir uzmanla anlaşabilir ve onun da parası fondan ödenir.
    Para sorunundan başka ne çözüldü ?
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    osgb den uzman gelmiyorsa,gelebilecek ve işini doğru yapacak osgb ile patron anlaşmalıdır..bireysel profesyonellik öne çıkmaktadır..çoğu osgb de işi bilen ADAM pek çalıştırmaz...
  17. karyus İSGforum Üyesi

Osgb ler o kadar iyi kazaniyorsa maas tartisacaginiza uc bes uzman bir araya gelipte osgb acsaniza maaslarinizada 5000 yapin olsun bitsin niye bu zorlama....
  18. Ücreti fondan alacağız peki fondan alınca iş veren İş güvenliği uzmanına baskı yapamayacak mı? Aynı tas aynı hamam bu şekilde kurulacak düzenden ancak devlet biraz daha kar eder. İş veren işine gelmediği bir uygunsulukta ısrarımızda gene bizleri kapının önüne koyabilir.
  19. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    al işte! ig uzmanlarına asgari ücret geliyo!
    çok istediniz oldu, bunu bekleyenler göbek atsın.

az teklikeli tam zamanlıya 1000 lira, teklikeli tam zamanlıya 1500 çok teklikeli tam zamanlıya da 2000 lira maaş belirleyecekler.
  20. zeyno06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    haber kaynağı neresi Sevecen Hanım?