1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş hanı risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Ömer Daşdan tarafından 4 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Bir iş hanının risk analizini yaparken içinde bulunan işyerleriyle ortak kullanılan elektrik gibi tehlike kaynakları için nasıl önlemler yazmalıyız. Aynı şekilde işletmenin risk analizini yazarken iş hanıyla alakalı ortak bölümler için nasıl çözümler üretmeliyiz. Örneğin topraklama ölçümleri için işletmenin topraklama ölçümlerini isterken adam diyor ki iş hanının sahibi yaptırsın, aynı şekilde elektrik tesisatının kontrolünü isterken bana ne diyebiliyor. Bu noktada uzman olarak benim görevim nedir.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Birden fazla işveren olması durumunda risk değerlendirmesi çalışmaları

MADDE 14 –

(1) Aynı çalışma alanını birden fazla işverenin paylaşması durumunda, yürütülen işler için diğer işverenlerin yürüttüğü işler de göz önünde bulundurularak ayrı ayrı risk değerlendirmesi gerçekleştirilir. İşverenler, risk değerlendirmesi çalışmalarını, koordinasyon içinde yürütür, birbirlerini ve çalışan temsilcilerini tespit edilen riskler konusunda bilgilendirir.

(2) Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanları, sanayi bölgeleri veya siteleri gibi yerlerde, işyerlerinde ayrı ayrı gerçekleştirilen risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu yönetim tarafından yürütülür. Yönetim; bu koordinasyonun yürütümünde, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden diğer işyerlerini etkileyecek tehlikeler hususunda gerekli tedbirleri almaları için ilgili işverenleri uyarır. Bu uyarılara uymayan işverenleri Bakanlığa bildirir.

Asıl işveren ve alt işveren ilişkisinin bulunduğu işyerlerinde risk değerlendirmesi

MADDE 15 –

(1) Bir işyerinde bir veya daha fazla alt işveren bulunması halinde:

a) Her alt işveren yürüttükleri işlerle ilgili olarak, bu Yönetmelik hükümleri uyarınca gerekli risk değerlendirmesi çalışmalarını yapar veya yaptırır.
    b) Alt işverenlerin risk değerlendirmesi çalışmaları konusunda asıl işverenin sorumluluk alanları ile ilgili ihtiyaç duydukları bilgi ve belgeler asıl işverence sağlanır.
    c) Asıl işveren, alt işverenlerce yürütülen risk değerlendirmesi çalışmalarını denetler ve bu konudaki çalışmaları koordine eder.

(2) Alt işverenler hazırladıkları risk değerlendirmesinin bir nüshasını asıl işverene verir. Asıl işveren; bu risk değerlendirmesi çalışmalarını kendi çalışmasıyla bütünleştirerek, risk kontrol tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.

Çalışanların bilgilendirilmesi

MADDE 16 –

(1) İşyerinde çalışanlar, çalışan temsilcileri ve başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanlar ve bunların işverenleri; işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik riskleri ile düzeltici ve önleyici tedbirler hakkında bilgilendirilir.

Git:İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği (İlgili Konu)
  3. Bu yönetmelikten anladığım kadarıyla iş merkezinin veya işhanının sgk lı bir çalışanı olmasa da (örn güvenlik görevlisi,çaycı vs)risk analizi yaptırmak zorunda olduğu..işyerleri için tek tek yapılırken ortak kullanım alanları için de ayrıca yapılacak doğru mu anlıyorum? peki eğitimler ne şekilde olacak ?elimde böyle bir iş var bu yüzden soruyorum
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ömer beyin sorusunun cevabı aşağıdaki yönetmelik maddesinde açıkca ifade edilmiştir:

(2) Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, (iş hanları), sanayi bölgeleri veya siteleri gibi yerlerde, işyerlerinde ayrı ayrı gerçekleştirilen risk değerlendirmesi çalışmalarının (koordinasyonu yönetim tarafından yürütülür). Yönetim; bu koordinasyonun yürütümünde, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden diğer işyerlerini etkileyecek tehlikeler hususunda gerekli tedbirleri almaları için ilgili (işverenleri uyarır). Bu uyarılara uymayan (işverenleri Bakanlığa bildirir.)

Git:İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği (İlgili Konu)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Ekim 2013 ---
    Tüm çalışanları toplarsınız bir yerde eğitimlerini verebilirsiniz en pratiğinden..
  5. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Şimdi ortak alana risk analizi yapılıyor mu yapılmıyor mu anlamadım. Akşam akşam kafa çalışmıyorda
  6. yapılıyor
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    (2) Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanları, sanayi bölgeleri veya siteleri gibi yerlerde, işyerlerinde ayrı ayrı gerçekleştirilen risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu yönetim tarafından yürütülür. Yönetim; bu koordinasyonun yürütümünde, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden diğer işyerlerini etkileyecek tehlikeler hususunda gerekli tedbirleri almaları için ilgili işverenleri uyarır. Bu uyarılara uymayan işverenleri Bakanlığa bildirir.

risk değerlendirmeleri ayrı ayrı yapılacak ve bunu koordine eden iş hanı yönetim kurulu olacaktır.Eğer tek çatı altında yönetim risk analizini yapsa bile koordinasyon yetkisi yönetimde olduğundan tüm birimlere bu analizi tebliğ eder ve alınması gerekli tedbirleri tebliğ eder.yapmadılar mı uyarır ve gerekirse bakanlığa bildir diyor.
  8. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sıkıntılı bir iş bu
  9. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Şimdi iş hanı içerisinde A işletmesine gittik. Kardeşim senin risk analizini yapacağız dedik. Yönetim falan yok ortada. Adama dedik ki işte senin altıncı kata çıkarken kullandığın asansörün periyodik kontrolü yok. Eee adam bize bana ne diyebilir. Yönetim için yaptık diyelim. İş hanı için ortak alanların risklerini inceledik. İşletmeleri incelemeye gelince sıra bizim patron demeyecek mi ömer biz sadece iş hanı için fiyat aldık. Sadece dışarıyı inceleyeceksin. Eee dışarıyı inceledik, o zamanda risk analizi eksik kaldı. Şimdi elektrik için işyerinden önlemler almasını istiyorum, adam topu yönetime atıyor. İşhanı için çalışma yaparken işyerlerine bakamıyorum. İşyerlerini incelerken iş hanına bakamıyorum. Eee ama riskler ortak. Mevzuat belli şeyler söylüyor da bunu pratiğe nasıl dökeceğimi çözemedim. Bu konuda yardım istiyorum
  10. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    uzmanım ben yapmadım işhanını.
    rakam güzel olduğu halde. aynı sıkıntıları yaşadım. yönetime, aranızda anlaşın ve deneyimli bir uzmana komple hanı tüm dükkanlarla beraber verin dedim
    iyi demişmiyim ?
  11. buradaki başka bir durumda şu ,bir iş merkezinde farklı tehlike gruplarında işletmeler olabiliyor bu durumda prosedür nasıl işliyor?
  12. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Off ne kadar sıkıntılı bir durum ne yapacağuk bilmiyorum