1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş hayatına adım.com (çözümü olan sorular)

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve kayhan kalem tarafından 28 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. herkes e merhaba,

  arkadaşlar taseron bi firma ile ısg uzmanı olarak anlastım... acık-kapalı sahada calısmaları var(kaynak işleri-sıcak işler-yuksekte calısma).. kafamdaki sorular;
  1)taşeron firmasının 3 farklı yerde(16kişi+15kişi+20kişi)çalısanı var.bn sadece bi bölgesinde bulunucam(16kişilik ekip). diger farklı iki yerdeki olası kaza durumu bni etkiler mi?
  2)taseron firmanın(16kişi+15kişi+20kişi) total 51 çalısanı oldugu için ısg kurulu kurmak zorunda mıyım?
  3)işverenimle; görevlendirme bildirimi-yazılı sözleşme-e-ortamda sözlesme-ücret politikasında neye dikkat etmelıym?
  4)ana firma isg egitimlerini kendi calısanlarıyla birlikte taseron calısanlarınada egitim veriyor. ekstradan egitim vermem gerekiyor mu?
  5)taseron firması, bakım onarım üzerine calısıyor.. anladıgım kadarıyla iş izin formları esas olan..fakat anlamadığım noktalar mutlaka olacaktır. bu konu ile tecrubesi olan arkadas veya arkadaslar yardımcı olurlarsa cok sevınırım..
  *firmanın 3 farklı yerde calısmaları var. fakat tek isg uzmanı ben olucam..
  *dökümantasyon olarak dosya gönderebilirsiniz.
  *mevcut kaza olaylarındakı raporda asgari(tarih-saat-yer)dısında belirtilmesi kesin gerekli olansartlar nelerdir(olayı gören kişileri belirtiyor muyuz?)

  ark.lar saha tecrübem yok. bazı sorularım basit komık geliyor olabilir. sizlerin yardımıyla iyi bi İg uzmanı olmak istiyorum.tsk.ler
  .......
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1-)eğer toplam 51 kişilik çalışanı kapsayan tek sgk sicil no için isgkatip ataması yaptıysan yada tek tek sgk nolar için atama yaptıysan seni etkiler yada tüm bu işleri yapacak şekilde iş sözleşmesi yaptıysan sana söylim savcı sorumlu arar ve bulur seni...

  2-)İSG kurulu yönetmeliği gereğince ana firmaya ait bünyesine ayrı işler için çalışanların sayısı 50 yi buluyorsa kurul kurulur ve bu kişilerden çalışan temsilcileri kurula iştirak eder..

  3-)Burası için ne desem bilemedim..

  4-)Eğitim yönetmeliğine göre tehlike sınıflarına göre 8,12,16 saat her çalışan için eğitim verilmeli,eğitim planı hazırlanmalı..

  5-)bu sorunu cevabı site içinde fazlasıyla mevcuttur..Kütüphaneye bakarsan bulursun..
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  İşyeri sağlık ve güvenlik birimi kurma yükümlüğü
  MADDE 6 – (1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda; işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurar. Bu durumda, çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.

  (2) İşveren ayrıca tam süreli iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü olmasa dahi; işyerinde görev yapacak olan iş güvenliği uzmanına İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde belirlenen kriterlere uygun bir yer göstermek zorundadır.  erkan bey yukardaki yönetmeliğe göre iş yeri sağlık ve güvenlik birimi kurma yükümlülüğünü 50 den fazla çalışanı olan yerler için değil bu şekilde öngörmüştür.
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  tam zamanlı görevlendirme yükümlülük gerektiren yerler;

  1000 kişi az tehlikeli,

  750 kişi tehlikeli ,

  500 kişi çok tehlikeli işyeri içindir...
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Haziran 2013 ---
  ve kanun yine derki tam zamanlı hekim çalıştırılan yerde diğer sağlık personelini çalıştırmayabilir..
 6. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  erkan bey demin 50 ve üzeri için demiştiniz ama bu yönetmeliğe göre öyle değil kritik bir nokta şimdi yönetmeliği doğru algılayamamışta olabilirim yada atladığım bir noktasımı var.çünki biz işyerinde kuracaktık ama bu yönetmelikten sonra kurmadık.