1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş hijeni eğitimi verebiliyormuyuz?

Konusu 'İş Hijyeni,Eğitimi ve Fizyolojisi' forumundadır ve Onur Dinçer tarafından 25 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Onur Dinçer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba, periyodik portör muayeneleri kaldırıldı onun yerini iş hijeni ve sanitasyon eğitimi verilmesi gerekiyor. Biz iş güvenliği uzmanı olarak bu eğitimi verebiliyor muyuz? yetkimiz var mı? teşekkürler...
  2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  3. Onur Dinçer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kürşat bey bizim şirkete çalışan temizlik ve mutfak personeline verilecek eğitim için sormuştum ben verebiliryim diye...
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İşyeri hekiminin vermesi gerekir.

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    c) Sağlık gözetimi;

8) Bulaşıcı hastalıkların kontrolü için yayılmayı önleme ve bağışıklama çalışmalarının yanı sıra gerekli hijyen eğitimlerini vermek, gerekli muayene ve tetkiklerinin yapılmasını sağlamak.

ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;

3) Yöneticilere, bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu üyelerine ve çalışanlara genel sağlık, iş sağlığı ve güvenliği, hijyen, bağımlılık yapan maddelerin kullanımının zararları, kişisel koruyucu donanımlar ve toplu korunma yöntemleri konularında eğitim vermek, eğitimin sürekliliğini sağlamak

Hijyen ve sanitasyon eğitimi daha derin bir konu ve bazı iş kolları için gerekli. İlgili yönetmelik bu iş kollarını belirtiyor.
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Bu konuda Yorumlarını da katarlarsa sevinirim..
    Çünkü Yönetmelikte net olmayan kısımlar olabilmektedir.
    Ki burada Hem Müdürlük eğitim veriyor deniliyor. Sonra İşveren
    imkanları doğrultusunca yapabilir diyor
    Hangi İmkanlar?
  6. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bir de ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİ YÖNETMELİĞİ var ve burada eğitim konuları EK-1'de tek tek sayılmış. Bu;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Sanitasyon ve bazı işkollarının gerektirdiği hijyen eğitimleri iş güvenliği uzmanını aşıyor. Belki biyologların alanına girebilir.
  7. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bir defaya mahsus Halk eğitim merkezlerinde eğitim almak zorundalar daha sonra kendin verebilirsin.
  8. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yönetmelikte geçen işkolları mecburen aşağıda alıntıladığım esaslara göre eğitim ve belge alacaklar.

MADDE 5 –
    (1) Bu Yönetmeliğin kapsadığı iş yerlerinde, Genel Müdürlük tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz. İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur.

Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

b) Belge: Hijyen eğitimlerini alan kişilere Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumlarınca verilen kurs bitirme belgesini,

c) Eğitim: Halk sağlığının korunması amacıyla, her iş koluna uygun olarak verilecek hijyen eğitimini,

ç) Genel Müdürlük: Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünü,

Benim yorumum : Bu işkollarının dışındakiler de işyeri hekiminden hijyen eğitimi alacaklar.
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  10. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hijyen eğitimlerini sadece Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü verebilir. Hijyen Eğitimi Yönetmeliği'nden:

MADDE 6 – (1) Eğitimler, Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumları tarafından verilir. İş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir.

(2) Genel Müdürlük, iş kollarının özelliğine göre komisyonca belirlenen eğitim içeriklerinin eğitim formatına uygun olarak ülke genelinde verilmesini sağlar. Eğitimler sekiz saatten az olamaz.

(3) Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumlarınca, katılımcılara eğitim sonunda e-yaygın sistemi üzerinde kurs bitirme belgesi verilir. Belgeler, kişi hizmet verdiği sürece geçerli kabul edilir.

(4) Genel Müdürlük, eğitim ile ilgili yapacağı masrafları karşılamak üzere eğitime katılanlardan ücret talep edebilir. Kurslarda, uygulama yapılması gerekir ise uygulama sırasında kullanılabilecek şahsi malzemeler katılımcılar tarafından tedarik edilir.
  11. Ronin 48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, Bu konuda çalışma bakanlığına bir dilekçe yazdım yanıt bekliyorum.
    Ben Turizm sektöründe çalışıyorum ve Gıda Mühendisiyim aynı zamanda iso 22000 baş denetçisiyim, ve sınav sonucuma göre de A sınıfı uzman olacağım inşallah. Sektördeki deneyimim 16. yıla girdi.
    Bu hijyen eğitimi yönetmeliği eğer yok halk eğitim yok tarım il veya ilçe müdürlüklerinin eline geçerse pratikte uygulaması imkansız hale gelir.
    Çünkü eleman sirkülasyonunun yüksek olduğu işletmelerde eğitimli eleman kalmıyor. Bizim otellerimizde benim haricimde 3 gıda mühendisi daha çalışmakta. Biz buna rağmen hala eğitim almamış eleman yakalamaktayız. Burada en mantıksız olanı ise işyeri hekimi tercihi olur. Çünkü hekimlerin aldığı eğitimler arasında Gıda Mikrobiyolojisi, Gıda Hijyeni dersleri yoktur. Çalışma bakanlığı bize iş güvenliği uzmanı kimliğimiz ile beraber eğitim verme yetkisini de verdi. Bizim sorumluluk alanımızda iş hijyeni de var. Dolayısı ile bu eğitimleri bizler vermeliyiz. Zaten şimdiye kadarda hep biz verdik.
  12. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tüketicinin sağlığının gıdalar tarafından tehdit edilmemesi için gereken hijyen ile işyeri ortamında çalışanın sağlığının güvene alınması için gereken hijyen birbirinden farklı olsa gerek.
  13. Ronin 48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elbette birbirinden farklı ama kapsamaktadır.
  14. yigiten İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bizler veremiyoruz arkadaşlar.
  15. Ronin 48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yanit aldigimda sizlerle paylasicam.
  16. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Halk eğitim merkezi verebiliyor. bağış istiyor ama normalde ücretsizdir.bağış için 50-100 tl arasında bir rakam. 10 -15 kişi bulur iseniz hemen kurs açıyorlar. hayat boyu eğitim merkezi dışında verilen tüm belgeler geçersizdir. işverenin kendi imkanlarının verebiliyor. Nasıl derseniz;
    Once eğitim slaytlarını hazırlıyorsunuz, daha sonra katılımcıları belirliyorsunuz, sonra eğitim verecek kişiyi belirliyorsunuz. Sonra hayat boyu ögrenim merkezine haber veriyorsunuz. Biz şu saatte,şu tarihte, şu dokumanla şu kişilere bu kişiyle eğitim vereceğiz diye dilekce hazırlayıp gönderiyorsunuz. Daha sonra inceliyorlar sizin eğitimleri ve eğitim verecek kişiyi. size onay geldikten sonra eğitim yapıyorsunuz eğitim kayıtları ile eğitim resimleri gönderip katılımcıları gönderiyorsunuz. hayat boyu eğitim merkezide size eğitime katılanlara sertifikalarını hazırlayıp tarafınıza imzalı olarak gönderiyor. Holdingde bu şekilde daha önceden uygulandı. Eğer dersenizki 50 100 tl için kim kasar bu işlere aynen katılıyorum bence hiç uğraşmayın birakın halk eğitim merkezleri versin.
    Bu konuda daha önce açılmıştı.Hijyen konulu başlıklar konusunda var ordada gerekli ve güzel bilgilerede ulaşabilirsiniz.
  17. iguresat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPIC SERTİFİKASYON
    M.E.B Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nün 11 Kasım tarihli yazısını ekte paylaşıyorum.
    Yazıya göre Genel Müdürlüğe bağlı eğitim kurumlarından başka hiçbir kurum/kuruluş bu eğitimleri veremez diyor.
    Detay ektedir.

Ekli Dosyalar:

18. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Eğitim veremez diye bir şey demiyor..eğitim belgesi veremez diyor! Sen gereklı şartları ve olanakları sağlayıp eğitim verirsin belgeyi de hayat boyu ögrenme verir.yukarda detayı var