1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş izni prosüdürü ve form düzenlenmesi hakkında

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Ronin 48 tarafından 6 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Ronin 48 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar,
  Oteller az tehlikeli sınıftalar.iş izni sistemi otellerde nasıl uygulanırsa doğru olur?
 2. kapalı alan
  kazı izni
  elektrikle çalışma
  sıcak işler
  gibi izinler uygulanabilir olan her yerde kullanılmalı
 3. Ronin 48 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ya işte sorun şu ki bunlar sürekli uygulanan işler:(((
 4. ne güzel
  günlük düzenlerler o zaman :)
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Rutin ve Rutin olmayan işlerde değişkenlik arzeder;tamir -bakım,taşeron çalıştırmalarda,tehlike-risk durumlarına göre iş iznini düzenleyebilirsiniz..

  İŞ İZNİ SİSTEMİ VE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMİ

  Dr.Hilal KINLI

  RAMS Risk Analizi ve Yönetim Hizmetleri
  Danışmanlık, Ticaret A.Ş.
  www.ramsrisk.com.tr

  İŞ İZNİ SİSTEMİ

  İş izni sistemi; bir kuruluşta potansiyel olarak tehlikeli olan rutin ve rutin olmayan faaliyetlerin güvenli şartlar altında gerçekleştirilmesinin sağlanması için oluşturulmuş standart bir prosedürdür. Prosedür aşağıdaki adımları kapsamaktadır:

  · Gerekli ön hazırlık çalışmasının detayları (Yapılacak işin kapsamının ve adımlarının tanımlanması, işle ilgili tehlikelerin tanımlanması, alınacak önlemler)
  · Sorumlulukların net tanımı
  · İş gücünün uygun şekilde eğitimi ve potansiyel tehlikelerle ilgili yeterli bilginin sağlanması
  · Resmi bir iş izni formunun hazırlanması ve uygulanması

  İŞ İZNİ SİSTEMİNİN ÖNEMİ

  6 Temmuz 1988’de İngiltere’de Kuzey Denizi’nde İskoçya’nın doğu kıyısının 100 mil açığında bulunan Piper Alpha petrol platformunda alevlenebilir bir gaz sızıntısı sonucunda meydana gelen patlama ve yangında 167 kişi hayatını kaybetmiştir.

  Sözkonusu kazanın, hayatını kaybedenlerle direk veya indirek ilişkisi olan pek çok kişi üzerindeki etkilerine ilave olarak, petrol platformunun sahibi olan Occidental Group’a tahmini maliyeti dört milyar doların üzerinde olmuştur.

  Kazanın temel sebebi bir kondensat pompasının hizmete alınması sırasında, pompa hattının aşağı kısmında bulunması gereken basınç rölyef vanasının bakım için sökülmüş olması sebebiyle, sıvılaştırılmış alevlenebilir gazın vananın söküldüğü yerden sahaya basınç altında sızmasıdır.

  Kazadan sonra yapılan araştırmada, pompayı devreye alan kişilerin kendi yapmış oldukları faaliyet üzerinde açık, direk ve önemli etkileri olabilecek basınç rölyef vanasının daha önce sökülmüş olduğunun farkında olmadıkları görülmüştür. Kazanın oluşu ile ilgili en büyük faktör olarak da Piper Alpha’nın iş izni sisteminin aşağıda belirtilen alanlardaki yetersizliği olarak bulunmuştur;

  · Risk değerlendirmelerinin yetersiz oluşu
  · Sistemdeki bilinen eksikliklerin giderilmemiş olması
  · İş izni sisteminin uygulamasına yeterli önemin verilmemesi
  · İş izni sistemi ile ilgili resmi bir eğitim alınmamış olması
  · İş izni sisteminin yeterince denetlenmemesi, ve
  · Üst yönetimin iş sağlığı ve güvenliği taahhüdünün yetersizliği

  Öte yandan İngiltere’de Health and Safety Executive tarafından yapılan bir araştırmada da kimya sanayinde meydana gelen kazaların üçte birinin bakım onarımla ilişkili olduğu, bakım onarımla ilgili kazaların en büyük tek nedeninin ise iş izni sistemlerinin yokluğu veya eksikliği olduğu görülmüştür.

  Küçük ve orta ölçekli kimya fabrikalarında yapılan bir çalışmada;

  · Fabrikaların üçte ikisinin iş izni sistemlerinin yeterince kontrol edilmediği,
  · İş izni sistemlerinin üçte ikisinin potansiyel tehlikeleri yeterince tanımlamadığı,
  · İş izni sistemlerinin yaklaşık yarısında tesisin, elektrikli ekipmanların, vb.nin izolasyonuna gereken önemin verilmediği,
  · İş izni sistemlerinin üçte birinde hangi kişisel koruyucu donanımların kullanılması gerektiği hususunun açık olmadığı,
  · İş izni sistemlerinin dörtte birinde bakım onarım faaliyeti tamamlandıktan sonra tesisin resmi olarak yeniden devreye alınması hususunun yeterince ele alınmadığı,

  Devamı için Tıkla
 6. Ronin 48 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  paylaşımlar için teşekkür ederim.O zaman ilk iş iş izni ile ilgili bir talimat yazayım.risk analizine göre de hangi konularda iş izni uygulanacak onları belirleyeyim.herhalde en doğru yol bu.