1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazaları bilirkişileri kaza sorumluluklarında basamak kuralını uyguluyormu?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 2 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Bilirkişilerin bir bölümü iş kazaları ile ilgili bilirkişi raporlarında kaza sorumluları belirlemelerinde sorumluluklarda alttan yukarıya doğru basamak kuralını(çalışan,usta,ustabaşı,vardiya amiri,bölüm sorumlusu,şirket müdürü ,...........) uygulamamaktadır.Bu konuda görüşleriniz nelerdir?
 2. bekir sakin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  123136
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İş kazalarında sorumluluk kuralı, riskin kaynağında yok edilmesi, edilemiyorsa sırası ile riski önleme aşamalarının değerlendirilmesi ve sonunda kkd kullanımı önem sırasına göre değerlendirilmeli ve hangi aşamada hangi kişi sorumlu ise ona kusur verilmelidir. Ancak kasıt bulunmayan iş kazalarında 4875 sayılı kanunun 2. maddesi '' işveren vekilinin kusurlu davranışlarından işveren sorumludur'' ve 6331 sayılı kanun ve bağlı yönetmeliklerin ilgili maddeleri, ''işverenin iş güvenliği çalışmaları ile alakalı başkalarını görevlendirmeleri sorumluluğunu ortadan kaldırmaz'' kuralları gereğince her durumda işveren kusurlu / sorumlu durumundadır. Bununla beraber kaza oluşumunda kasıt, bilinçli taksir varsa işveren davayı kaybetse dahi bu sebeplerden dolayı basamak kuralı dediğiniz adımlardaki idareci ve kusuru varsa iş güv. uzmanına ya da başkalarına rücu davası açabilir.
 3. murat907 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14963
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL
  Allah onları ıslah etsin. Çoğu bu basamakları uygulamayı bırakın, bu basamaklardan bi haberler. Üstüne birde kusur oranlarını yazıyorlar. Akıl alacak is değil yaptıkları. Hakim savcı dururken kusur oranı yazmak nedir?! Gelen konuda tecrübeliysen şu şunları yapmalıydi şu gbi önlemler alınmaliydi diye yazarsın, raporunu mahkeme heyetine verirsin. Bilirkişilik yapanlara sesleniyorum; ALLAH rızası için kusur oranlarini yazmaktan vazgeçin. 3 kuruş kazanmak için insanların ocaklarini yıkmayin.
 4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kusur ve sorumluluklar nasıl belirlenmeli

  Kusur incelemesi yapılırken, eylemin yasa, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen kurallara aykırılığını saptamak yeterli olmayıp, ayrıca hangi eylem ve davranışın zararı doğurduğu üzerinde durulmalıdır. Bir eylem ve davranış, kurallara aykırı olmakla birlikte, zarar bu eylemin sonucu değilse, kurallara aykırı davranan zarardan sorumlu tutulamaz.


  Örneğin, alkollü araç kullanmak kurallara aykırı ve yasaktır. Ancak kazanın nedeni alkol değilse, o kişi zararlı sonuçtan sorumlu tutulamaz. Bunun gibi, sürücü belgesi olmayan bir kimse kazaya karışmış olup da, kazanın nedeni, bir başka sürücünün tam kusurlu eylemi ise, ehliyetsiz sürücü zararlı sonucun sorumlusu olmaz.


  Bir başka örnek: Trafik kurallarına göre, yan yoldan çıkan araç, ana yoldan geçene öncelik tanımalıdır. Ancak ana yoldan gelen çok hızlı araç, yan yoldan çıkan araca çarpıp içindekileri öldürmüşse, burada kazanın asıl sorumlusu hızlı araç kullanan olacaktır. Çünkü sürücü hız kurallarına uysaydı, maddi hasar ve yaralanma ile geçiştirilecek kaza, ölümle sonuçlanmazdı.


  Trafik kazalarında kusur değerlendirmesi için görevlendirilen teknik bilirkişiler, hukuk bilgileri olmadığı için, yalnızca trafik kurallarına uyulup uyulmadığı yönünden değerlendirme yapmakta, eylem ile zararlı sonuç arasındaki nedensellik bağını, zararın hangi eylem ve davranıştan doğduğunu dikkate almamaktadırlar.  Trafik kazaları dışında, başka olaylarda da kusur incelemesi yapanlar, zararı doğuran eylem veya durumu doğru değerlendirememekte, incelemeyi teknik açıdan ve kurallara aykırılık yönünden yapıp yanlış sonuçlara varmaktadırlar. Örneğin, tüpgazla ısıtılan şofbenli banyolarda karbonmonoksit zehirlenmesinden ölümlerde, LPG tüpünü inceleyip imalat ve takma hatası bulunmadığını, detantörün ve bağlantının sağlam olduğunu saptadıklarını, bu nedenle tüpgaz imalat ve satıcısına kusur yüklenemeyeceğini, dolaysıyla tüpgaz zorunlu sorumluluk sigortasını yapan sigortacının da sorumlu tutulamayacağını söyleyip işin içinden çıkmaktadırlar. Oysa ölümün nedeni, ortamın elverişli olup olmadığına bakmadan tüpgaz satış elemanının banyodaki şofbene tüpgaz takmasıdır. Banyoya karbonmonoksit gazının dolması tüpgazdan kaynaklandığına göre, ölüm olayı ile LPG tüpü arasında doğrudan bağlantı bulunduğu dikkate alınmalı ve kusur paylaşımı buna göre yapılmalıydı.
 5. bekir sakin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  123136
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kusur oranlarının tam tespiti kusurların matematiksel olarak ölçülebilmesinin zorluğundan dolayı mümkün değildir. Ancak kişiler sorumluluk durumuna göre ve kaza oluşumunun önlenmesinde alınması gereken tedbir sırasına göre, Asli ya da tali kusurlu olarak kanaat ortaya konulmalıdır. Karar kısmı mahkemeye aittir. Teknik olarak bilirkişiler kazanın olmasında Hangi tedbir öncelikli olarak alınması gerektiği halde alınmamış, hangi davranış yapılması gerektiği halde yapılmamış yada yapılmaması gerektiği halde yapılmış ise tespit etmeli ve ortaya koyup, ona göre kanaat oluşturmalıdır. Örnek olarak kıyma makinesinde el yaralanması şeklinde oluşan kazada kıyma makinesinde gerekli tedbiri almayan asli kusurludur. Çünkü makinede alınacak tedbir önceliklidir, hatta en öncedir. Tedbir alınmamış makinede bile bile çalışmaya devam eden ise tali kusurludur. Gelecek bildirimlere göre bilgi paylaşımına devam edebiliriz.
 6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Birde ikinci dereceden asli kusurlu,ikinci dereceden tali kusurlu ifadeleri kullanılıyor
 7. bekir sakin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  123136
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bilirkişi Raporlarından elde edilmek sonuç, gerçek kusurlu kişinin tespitidir. Kusurun çok kişiye dağıtılması raporun çok da iyi olmadığının göstergesidir. Ancak mevzuatın sorumlu olarak belirlediği kişi ile uygulamada görevli kişi aynı kişi olmuyor. İşverenin her durumda asıl kusurlu olması kaçınılmaz gibi görünmekle beraber, mesela şantiye şefi uygulamada yetkili ve sorumlu olduğu için" ikinci dereceden asıl kusurlu" gibi değerlendiriliyor. Ancak" ikinci dereceden tali kusurlu" çok mantıklı değil.
 8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  iş güvenliği uzmanı sertifikasını aldığımız anda 8/2 kusurlu olarak mesleğe başlıyoruz.