1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş kazaları inşaat işçilerine ders olmuyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 26 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş Kazaları İnşaat İşçilerine Ders Olmuyor

Son günlerde özellikle inşaatlarda yaşanan can kayıplı iş kazaları güvenlik tedbirleri konusunu gündeme getirirken, işçi ve işverenlerin hala güvenlik standartlarını oluşturmadan çalışmaları sürdürdüğü görüldü.

Son günlerde özellikle inşaatlarda yaşanan can kayıplı iş kazaları güvenlik tedbirleri konusunu gündeme getirirken, işçi ve işverenlerin hala güvenlik standartlarını oluşturmadan çalışmaları sürdürdüğü görüldü.

Manisa'nın Yunus Emre ilçesi Keçiliköy mahallesinde yapımı devam eden bir inşaatta dış cephe mantolama işi yapan işçiler, tahta iskelede güvenlik tedbiri almadan canlarını hiçe sayarak çalışıyor. Emniyet kemeri ve baretleri bulunmadan iskelelerde çalışan işçiler, yürekleri ağızlara getiren hareketler yaparak metrelerce yükseklikte çalışması kameralara yansıdı. Günlük veya haftalık ücretlerle evlerine ekmek götürme çabasında olan işçiler, tahta parçaları ve demirden oluşan iskele üzerinde bir cambaz gibi hareket ediyor. Manisa’da objektiflere yansıyan görüntülerde, yurdun çeşitli bölgelerinden gelen iş kazaları haberlerinden ders alınmadığı bir kez daha ortaya çıktı.

Kaynak: IHA

Ekli Dosyalar:

• HABER.jpg
      HABER.jpg
      Dosya Boyutu:
      38,5 KB
      Görüntüleme:
      2.171
  2. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    İnsanlarımız neden örnek almazlar anlamamki. Acaba TV izlemiyo, gazete okumuyolarmı bunuda merak ediyorum. İş güvenliği kültürü mutlaka oturtulmalı.
  3. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    spiderman onlar...
  4. Gülşah Demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    onlar tecrübeli tarzanlar. cok güveniyorlar kendilerine ve nedense iş güvenliği tedbirlerini angarya olarak görüyorlar...
  5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    8. kata iskeleden kim önce çıkıp incek diye yarışan dallavuzlar biliyorum !
    Bu işe olan inancımı tamamen yitirdiğim gün bırakacağım kovalamayı ve pek de + puan işlemiyor şu sıralar...
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Haberi yapan IHA (İhlas Haber Ajansı)na ve yukarıdaki yorumlarında kusuru sadece çalışanda görenlere katılmıyorum. Çoğu bilirkişinin aksine kusurun çalışanda değil , büyük çoğunluğu iş bilmez işveren ve yöneticilerden oluştuğunu düşünüyorum. Gerekenleri yapmış, KKDleri vermiş onlar kullanmıyorsa ben napayım ???? diyen zihniyetin işveren ve yönetici olduğunu düşünebiliyor musunuz ? Ama sen işçi çalıştırıyorsun onların her birinin can sıkıntısında bile sorumlusun. İş Kazasının tanımını hatırlamakta fayda var
    ..................... sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hâle getiren olaydır.

İş Güvenliği Kültürü meselesine gelince ;
    Kültür : Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünüdür.
    Yani kültür denilen olgu şu anki neslin yakalayamayacağı kadar uzak, gelecek neslin yetişmesinde destek olunacak kadar yakın bir olgudur. Şikayetleri bir kenara bırakacağız, gelecek nesle bu olguyu aşılayacağız. Bizlerin çocukları 20-30 yıl sonra yönetici, işveren, çiçekçi, kasap, artık aklınıza ne geliyorsa olacaklar. Eğer onlarda bizim gibi düşünürlerse çalışanlarına kemer taktıracaklarını biliyor olacaklar. Eğer o çalışan hala sözüm ona "artistlik" yaparak çalışıyorsa işten uzaklaştıracaklar. Aynı şekilde bizim çocuklarımız yukarıdaki resimde gördüğünüz işi yapan çalışan olacaklar. Kendisi emniyet kemerini takıp çalışması gerektiğini biliyor olacaklar. İşte İş Güvenliği Kültürü