1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazalarını hangi hallerde sgk'ya 3 gün içinde bildirmeliyiz...

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 26 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu hususu paylaşmak tartışmak ve bilinç oluşmasına vesile olmak istiyorum..kafamda soru işaretleri var..acaba hangi iş kazalarında yada hangi hallerde iş kazaları sgk ya bildirilmeli..iş görmezlik raporuna hastalık yada iş kazası diye doktor rapor geçerse ne olurkaç günlük iş görmezlik raporunda bu yapılmalı,doktor rapor yazmassa ne olur,iş görmezlik ödeneği nasıl yapılır,büssürü soru...
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Allam ya ben soru sorunca niye kimse yardım etmiyo...
  3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    :)
    Her türlü iş kazasında sgk ya bildirim yapmalısınız. iş kazalarının sonuçları bazen sonradan da çıkabilmektedir. Mesela; eli kesilen birinin ufak bir pansumanla iş başı yapmasının ardından tetanoz olabileceği gibi. bu durum iş kazası olarak bildirilmedi diye başınız çok ağrıyabilir.
  4. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Her iş kazası bildirimi yapılmalı bence. diyelim ki siz işletmede olmadığınız zaman bir kaza meydana geldi ve doktora götürüldü zaten o rapor tutuyor iş kazası diye. bizim doktor ufak kazaları bildirmeyin ufak tefek dikiş nakış işilerini yaparız dior ama kesinlikle yanlış ve nurdan hanıma katılıyorum tetanoz riski var :)
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ya doktor rapor tutmassa yada iş görmezlik raporuna 1 günlük hastalık yazarsa ne olacak..iş kazası olarak geçmedi mesela..
  6. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    kendi şahsıma konuşayım erkan hocam öyle bir durumda kalsam eğer yasal süreç geçmemişse hemen bildirim yaparım. yok eğer geçmişse olayın şiddetine göre davranırım mesela eğer çok basit bişey ise bildirime ve kasmaya gerek yok ama yok önem arz edeceğini düşünüyor isem bir tutanak tutarım ve bildirimi yaparım.
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    hiçbişey olmaya bilir, ama az önce verdiğimiz örnek yada başka bir şekilde işçi sonradan o kazanın olumsuz etkisini yaşarsa, sağdan soldanda ver işyerini mahkemeye yüklü tazminat alırsın tarzı dolduruşlarda olacaktır muhtemelen, o saatten sonra iş müfettişleri ile uğraşırsınız.. işçide haklı bulunursa bide tazminat ödersiniz.
  8. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Nurdan hanım zaten olayın şiddetine bağlı dedim. erkan beyin bahsettiği istisnai bir durum kendi iş yerinde olmayacak doktor iş kazası demiyecek. ha eğer olay sizin dediğiniz boyuta gelirse doktorda dahil herkesi yakabilirler:) zaten bu işler öyle başlıyor bi kahve ortamında konuşma aynen şöyle oluyor: oooo geçenlerde bizim ahmetin bi dayısı var oda düştü bacağını incitti gitti verdi mahkemeye aldı tazminatını şeklinde gelişiyor :)
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    valla ben iş kazası tanık tutanağını tutuyom ve kaza olay araştırma raporumu tutuyorum ama ne bilim bazen ben bile feleği şaşırıyorum..hastanede doktorlar 3 gün hastalık verirse yada 1 günlük dahi iş kazası verseler bildirmek gerekiyor bunu net olarak 5510 nolu SKG kanundan biliyorum ama bazen hastane doktorları rapor tutmuyolar aklımız karışıyo..ama normal sizlere katılıyorum..bu hususu net olarak kronolojik olarak altını yasalara dayanarak bir çalışma yaparak sanki acil durum planları gibi şematik hale getirmek lazım işyerlerinde..değil mi?
  10. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Süreç aynen böyle gelişiyor :D
  11. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Katılıyorum gerçekten kafa karıştırıcı bir durum. birde bildirim süresi bence 7 gün olmalı.
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yav bu aralar bilirkişi olay yeri incelemelerine gidiyorum ve rapor yazıyorum..bazen yaptığım işten yani uzmanlıktan tırsar oldum..birdir bir oynuyoruz valla..bilrek mi bildirmeyek mi hemen kaza olay araştırma raporu tutup kendimi sağlama almaya çalışıyorum bi bakıyom ne kurul kararım var nede risk değerlendirmesinde belirtmemişim..arkadaş bu kazalarda öyle bi oluyo ki daha çok tehlike hareketlerden ama bi mahkemelik olsak devlet baba sopayı hep işverene ve uzmana uzatıyor sanki çalışanın dokunulmazlığı var...
  13. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bizde çalışanız ama :(
  14. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Erkan bey ben osgb ortağı idim. ortağım olan doktorun para hırsı ve bencilliği yüzünden ve belirttiğiniz risklerden dolayı bütün hisselerimi devrettim şimdi şu çağrı merkezleri ile alakadar oluyorum azıcık aşım ağrısız başım. bu benim naçizane fikrim görüşüm.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    biz kim emanetiz..:)..Nurdan hanım bizi hem tartaklıyolar kızıyolar çok masrafsınız ya diyolar ama yaa..:p..(banane hayır falan..:))
  16. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Ne istiyo bunlar bizden :D Yazık bize :(
  17. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Ne isteyecekler üç kuruşa çalış istiyor. masraf çıkarma beyefendiye. iş kazası olduğun da can siperane atla hemen balıklama bütün yasal mevzuatı takip ederek bütün cazai yükümlülüklerden kurtar. :) söylemeden edemiyecem iyi derece de ingilizce bil ve yaz :) iş teftiş kurulu başkanından daha bi hakim ol olaya :)
  18. Saime Soyarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Seminerlerde bu soru sıkça soruluyor. Cevap hep aynı: "Siz her kazayı bildirin, ciddi bir şey değilse zaten müfettiş gelmez."
    'Müfettiş gelmezmiş zaten, bildirelim ne olacak?' diyen işveren var mıdır bilmiyorum :)
  19. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    3 günden az iş göremezlik olan,olmayan kazalarda bildirim yapılmasa dahi her durumda(ufak kazalarda)her kazayı öğrendiğimiz an hemen kaza olay raporu tutarak imzalatarak dosyaya koymalıyız
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bence de her olayı, kazayı rapor etmeliyiz. Zaten buradaki amaç (bence) ramak kala yüzdesi, iş gücü kayıpsız iş kaza oranı yüzdesi, iş gücü kayıplı iş kaza oranı yüzdesi vb. analiz ve raporlama için istiyor bunu devlet.