1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazalarını hangi hallerde sgk'ya 3 gün içinde bildirmeliyiz...

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 26 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    doktora iş kazası tutanağı ile gönderiyorsunuz yani doktorun bunu iş kazası saymama hakkı yok.Çok ufakta olsa bana iş kazası diye gelene tutanağını tutar gönderirim hastaneye ve bildirimini yaparım.Her iş kazası sonrası da jandarmaya ifade veririm,apo bu kadar ifade vermemiştir;malum yeraltı kömür ocağında çalışıyorum.
  2. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,

Biz de her kazaya bildirim yapıyoruz ama hastaneye giden arkadaşların değerlendirmesini iş kazası olarak tutmuyor hastaneler bazen, soruşturma vs kısmına girmek istemediklerinden. Bu durumda SGK bize şunu der mi; iş kazası olmayan olayı da iş kazası olarak gösteriyorsunuz. Halbuki iş kazası olduğu halde iş kazası olarak kayıt altına almayan hastahane :/ Bu durumda biz sıkıntı yaşar mıyız?

Bir de başımıza bir kere şu olay geldi; personel haftasonu gece vardiyasında belini incitmiş doktora gitmiş. İş kazası olarak dile getirmemiş hiç bir şekilde. Bize de olay pazartesi geldi. Personeli soruşturduk, iş kazası olarak bildirmedim dedi. Öyle olunca biz de bildirimini yapmadık beyanlar birbiriyle çakışmasın diye. Ama daha sonra başka bir hastaneye tekrar kontrole gittiğinde (yasal bildirim süresi içinde) kontrol barkodunda iş kazası ibaresi vardı. Bunu görünce biz de bildirimini yaptık hemen süreyi geçirmeden.

Yorumlarda genelde gittiği yerdeki doktor karar versin iş kazası mı değil mi diye deniliyor. Ama doktorun kararını bilmemiz mümkün olmuyor. Bu sebeple kanunda belirtildiği şekilde gerçekleşen iş kazalarının bildirimini yapıyoruz. Fakat hastane bunu iş kazası olarak değerlendirmediğinde şirkete sıkıntı yaratır mı SGK? Her adamın masrafını bana yıkmaya çalışıyorsun iş kazası olmasa da demez mi? Ya da bildirmediğimizde de iş kazasını neden bildirmediniz demeyecekler mi?
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

her türli iş kazası (etilenme: meslek hastalıgı, iş kazası) bildirilmeli. Bildirmekten kaçmamak gerek. Bu tür bildirimler uzmanın sorumlulugunda olmayıp kayıt bıldırge yöntecisi haliyle işverenin sorumluluğundadır. Siz Kaza ile ilgili tüm aksiyonlarınızı alarak dosyanıza koyun. Burada soru şu olmalı hangi durumlarda kolluk kuvetlerine bildirimleri yapılmalı? herhangi bir potansiyel uzuv kaybı ve kamu davası konusu olabilecek durumlar kolluk kuvvetlerine bildirilmeli. İlk etapda bildirim ve ifade verme işverenin sorumluluğundadır. Bazne gereksiz yere kendimize sorumluluk adlediyoruz. Cam tavan sendromu gibi alıskanlıklar görevlere dönüşüyor.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben şahsım adına şunu söylemek isterim ki;
    Eğer sistem bizden Oluşmamış Kaza Raporunu bile bildir diyorsa, ben kazanın büyüğüne, küçüğüne vb. durumuna bakmadan rapor ederim. Hatta o işin kaza olmasını da beklemem. Belirtildiği gibi oluşmamış kaza raporlarımı tutar, gerekli ise eğitimimi verir ve ileride aynı şekilde oluşması muhtemel kazaları önlemeye çalışırım. Kaza olursa da ve iş büyükse, müfettiş de gelip bana " Bu olaya benzer daha önce ne oldu? Sen ne yaptın?" diye sorduğunda da ben yaptıklarımı rahatlıkla gösterebilmeliyim.
    Saygılar.