1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş kazalarında 8 ayda bin 138 işçi öldü

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş kazalarında 8 ayda bin 138 işçi öldü
  İHA

  [​IMG]


  İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin Eylül ayında açıkladığı rapora göre ilk 8 ayda bin 138 işçi hayatını kaybetti. En çok iş kazası tarım ve orman, inşaat ve taşımacılık sektöründe yaşanırken, iş kazalarının nedenleri arasında en çok servis kazası, ezilme, düşme ve elektrik çarpması görülüyor.

  İş sağlığı ve güvenliği Meclisi’nin Ağustos ayı raporunu yorumlayan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü ve İş Sağlığı ve Güvenliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fahri Erenel, rapora göre Ağustos ayında 7’si kadın, 151’i erkek işçi olmak üzere toplam 158 işçinin hayatını kaybettiğini ve ölenlerden en az yedisinin çocuk işçi olduğunu ifade etti. Erenel, Türkiye’nin son yıllarda artış gösteren maden ve iş kazaları sonucunda Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) kısa listesine alındığını ve bu listenin ILO sözleşmelerini onayladığı halde gereğini yerine getirmeyen 25 ülkeden oluştuğunu belirtti. Erenel, Türkiye’nin bir sonraki aşama olan kara listeye girmemesi için imzaladığı sözleşmelerin gereğini yerine getirmesi gerektiğini hatırlatarak, Türkiye’nin bu ayın başında ILO’ya yaptığı çalışmalara yer verdiği rapor göndermesi gerektiğini söyledi.

  TÜRKİYE ILO’NUN KISA LİSTESİNDE

  ILO’nun 1981 yılında kabul ettiği 155 sayılı ‘İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çalışma Ortamına İlişkin Sözleşme, bunu onaylayan ülkelerin iş sağlığı ve güvenliği alanındaki yükümlülüklerini içeriyor. Türkiye’nin sözleşme koşullarını uygulamaması ve iş kazalarının artması sunucunda ciddi eleştiriler yöneltildi ve kısa listeye alındı.

  Türkiye’nin Avrupa’da ve dünyada inşaat, tarım ve madencilik sektörlerinde yaşanan iş kazaları açısından yıllardır ilk sıralarda yer aldığına dikkat çeken Fahri Erenel, en çok iş kazası yaşanan inşaat, maden ve tarım alanlarındaki iş sağlığı ve güvenliğine yönelik hukuki uygulamaları şöyle değerlendirdi:

  “Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 167 sayılı İnşaat İşlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi ile 176 sayılı Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi, Soma maden kazasından sonra kamuoyu bakısı nedeniyle TBMM’de onaylandı ve yürürlüğe girdi. Yürürlüğe girmeyen 184 sayılı Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi’ni ise Türkiye geçmişten bugüne imzalamıyor. Bu sözleşme 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yazan hususların uygulanmasını içeriyor” dedi.

  İŞÇİ ÖLÜMLERİ EN ÇOK TARIM SEKTÖRÜNDE

  Ağustos ayında en çok yüzde 27 tarım ve orman sektöründe ancak ağırlıklı olarak tarım, yaklaşık yüzde 25 inşaat ve ulaşım sektöründe iş kazası yaşandığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Fahri Erenel, ölüm nedenleri arasında yüzde 27 ile trafik/servis kazalarının, yüzde 22 ezilme ve göçük, yüzde 12 düşme ve yüzde 11 ile elektrik çarpmasının yer aldığı bilgisini verdi. Ağustos ayı raporunda yer alan 28 emekli veya emeklilik çağındaki işçi ölümlerindeki artışına dikkat çeken Fahri Erenel, 4 göçmen işçinin yanı sıra son 1,5 aydır artan terör olayları nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terör örgütünün doğrudan ya da dolaylı hedefi olan işçilerin de hayatlarını kaybettiğini söyledi.

  “İŞE GELİP GİDERKEN ÖLÜYORLAR

  Ağustos ayında yaşanan 158 can kaybının 20’sinin ulaşımda yaşandığını aktaran Erenel, “Emniyet Genel Müdürlüğü verilerini dikkate alarak baktığımızda ilk 6 ayda meydana gelen trafik kazalarında bin 559 insanın hayatını kaybettiğini, 225 işçinin ise servislerin karıştığı kazalarda hayatını kaybettiğini görüyoruz. Servisle işinden gelip giderken insanın hayatını bu kadar kaybettiği başka bir ülke yok. Bunun dışında işçi ölümlerinde inşaattan düşmeler de ciddi rakamlara ulaşıyor, her gün bir- iki işçi yüksekten düşme sonucu hayatını kaybediyor” diye konuştu.

  ELEKTRİK ÇARPMASI 9 İŞ KOLUNDA ÖLÜM NEDENİ

  Ağustos ayında 9 ayrı iş kolunda elektrik çarpması nedeniyle yaşanan işçi ölümlerindeki artış hakkında konuşan Erenel, kazaların nedenleri ve alınabilecek önlemleri şöyle anlattı:
  “Mevsimsel olarak turizmin canlanmasıyla, inşaat sektöründe iş hacminin artmasıyla ve gerekli uzmanlık belgesine sahip olmayanlar nedeniyle elektrik kazalarında bir artış görülüyor. Meslek Yeterlilik Kurumu Kanunu’nu gereği olarak alanında mesleki yeterliliğe sahip olduğunu belgelemeyenlerin bu tür riskli işleri yapmasının önlenmesi, bu belge olmadan işçi çalıştıran işverenlere de ağır cezaların uygulanması gerekiyor, bu yapılmadığı sürece bu kaza ve ölüm olaylarıyla karşılaşmaya maalesef devam edeceğiz.”

  KIŞIN MEVSİMLİK İŞÇİLERİ BALIKÇILAR

  1 Eylül itibariyle balık mevsimi başladığını belirten Erenel, Türkiye’de mevsimlik işlerin bir döngüsü olduğunu hatırlatarak, “Başını Ordu ve diğer Karadeniz illerinden gelenlerin çektiği yaklaşık 20 bine yakın insanın Türkiye’nin muhtelif illerine ve ağırlıklı olarak İstanbul’a balıkçılık sektöründe çalışmak üzere geliyorlar. Bu işçilerimizin de çalışma şartları çok zor. İşçilerin çoğu teknelerde veya ufacık limanlarda veya barınaklarda sağlıksız koşullarda kalıyorlar. En az tarım işçileri kadar tehlikeli yaşamları var ve çoğunun da iş güvencesi yok. Bu işçilerin tarımda çalışan mevsimlik işçilerden farkı yok ve bunun gibi başka sektörler de var. Bu da Türkiye’nin bir gerçeği olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de yaz ve kış hep mevsimlik iş var, mevsimlik iş sadece yaz olunca başlamaz, kışın da kendine özgü mevsimlik işleri var” dedi.

  İHA
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Eylül 2015 ---
  Ağustos ayında en az 158 işçi yaşamını yitirdi...

  Asgari ücret (sefalet ücreti) 1000,54 TL... Beslenme, barınma, ulaşım, sağlık, eğitim ve daha bir çok yaşamsal gidere karşılık Çalışma Bakanlığı’nın koruma ücreti olarak adlandırdığı para bu. Devlet kendi kurumlarıyla bile çelişiyor. Zira TÜİK tarafından açıklanan açlık sınırı asgari ücretin yarım kat üstünde. Nasıl bir koruma bu?!!! Sendikal konfederasyonlardan DİSK asgari ücretin 1800 TL, Türk-İş ise 1628 TL olması gerektiğini açıklıyor. İşçiler açısından yaşamak her geçen gün zorlaşıyor ve bu durum güvencesizliğin başat çalışma biçimi olmasına yol açıyor... (Bu noktada önümüzdeki aydan itibaren farklı işkollarında çalışan işçi ailelerinin yaşam koşullarını resmeden raporlarımıza da başlayacağımızı duyuralım...)

  Milyonlarca işsiz var ve işten atmalar artıyor... TÜİK’in açıkladığı verilere göre 3 milyon işsiz var. DİSK bu sayının 6 milyonu geçtiğini belirtiyor. Çalışanlar için ise koşullar çok kötü. İşçiler ortalama 53 saat çalışıyor ki bu da tespit edilebilen durum. Öyle ‘çalışmak isteyene iş var’ demek geçmişte kaldı. Gün ‘ne iş olsa yaparım’ günü oldu. Bu durum Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesi’nin bir yansımasıdır. Yani ‘ya güvencesiz koşullarda çalış ve sesini çıkarma ya da işten atarız’...

  Sekiz ayda en az 1138 iş cinayeti... Sistemin güdüsü kar etmek olduğu sürece devam edecek ve ölümlere kaza diyerek işçilerin bireysel hatalarına indirgenecek. Oysa işçi ölümleri tamamen engellenebilir... Güvencesiz çalışma koşulları ile iş cinayetleri artıyor. Çünkü patronlar kar etmenin yanında işyerlerinde hakim kıldıkları keyfiyet düzeninin de sınırlanmaması için işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almıyorlar...

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi işçiler, kamu çalışanları, işçi aileleri, doktorlar, mühendisler, akademisyenler, gazeteciler, hukukçular... ve onların örgütlenmelerinin oluşturduğu; devletten ve sermayeden bağımsız; sağlıklı ve güvenli çalışma mücadelesini yürüten bir koordinasyon, bir emek örgütüdür...

  [​IMG]

  Yazılı, görsel, dijital basından takip edebildiğimiz, emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler ile işçiler, işçi yakınlarının bildirimleri ışığında tespit edebildiğimiz ve her gün güncellenen bilgiler ışığında 2015 yılının ilk sekiz ayında yaşanan iş cinayetleri şöyle:
  Ocak ayında en az 128 işçi,
  Şubat ayında en az 85 işçi,
  Mart ayında en az 140 işçi,
  Nisan ayında en az 135 işçi,
  Mayıs ayında ise en az 167 işçi,
  Haziran ayında ise en az 155 işçi,
  Temmuz ayında ise en az 170 işçi,
  Ağustos ayında ise en az 158 işçi yaşamını yitirdi...

  Böylece 2015 yılının ilk sekiz ayında iş cinayetlerinde en az 1138 işçi can vermiş oldu...

  [​IMG]

  2012 yılından bugüne Ağustos ayında yaşanan iş cinayetlerine baktığımızda devletin konuya dair hiçbir gerçekçi politikasının olmadığı gözler önüne serilmektedir:
  2012 yılının Ağustos ayında en az 71 işçi,
  2013 yılının Ağustos ayında en az 129 işçi,
  2014 yılının Ağustos ayında en az 160 işçi,
  2015 yılının Ağustos ayında ise en az 158 işçi yaşamını yitirdi...

  [​IMG]

  Neredeyse her ay değişmeyen bir başlık:
  İşçiler en çok tarım, inşaat ve taşımacılıkta işkollarında can veriyor...

  Ağustos ayı fındık mevsimiydi. Yaşamını yitiren 39 emekçinin 12’si fındık işçisi ya da fındık bahçesi olan çiftçiydi. Yine çobandan balıkçıya ve domates işçisine sabahtan akşama kadar çalışan tarım emekçileri ulaşım, barınma vb. bir ölümcül sorunlar silsilesi içindeydi...
  İnşaatlarda ise büyük projelerden küçük inşaatlara kadar koşullar değişmiyor. Bu ay Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi, Maltepe Turkcell akıllı binası, Ankara Büyükşehir Belediyesi metro istasyonu, Samsun SGK İl Müdürlüğü, Ankara Oran One Towers AVM ve tabi ki Menemen’de viyadük inşaatında gerçekleşen iş cinayetleri öne çıktı...
  Taşımacılıkta tır, kamyon, yolcu otobüsü ve taksi şoförleri ile motokuryeler, nakliye işinde çalışanlar için ölüm ayı oldu... Konaklama, eğlence sektöründe ise Antalya ve Ankara’da işçi ölümleri yaşandı... Enerjide ise Konya Meram EDAŞ arıza bakımdan üç işçi can verdi...
  Diğer yandan yaşanan çatışmalarda da işçiler kurşunlara hedef oldular. Ağrı’da Orhan Aslan, Muhammet Aydemir ve ismini öğrenemediğimiz İranlı bir işçi, Mardin’de Mazlum Turan, Şırnak’ta Mesut Sanlı ve Eyüp Ergün yaşamlarını yitirdiler...
  Tarım, Orman işkolunda 39 emekçi;
  İnşaat, Yol işkolunda 37 işçi;
  Taşımacılık işkolunda 20 işçi;
  Madencilik işkolunda 9 işçi;
  Metal işkolunda 8 işçi,
  Konaklama, Eğlence işkolunda 8 işçi,
  Enerji işkolunda 7 işçi;
  Belediye, Genel İşler işkolunda 7 işçi;
  Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 6 emekçi;
  Gemi, Tersane, Deniz, Liman işkolunda 4 işçi;
  Gıda, Şeker işkolunda 3 işçi;
  Petro-Kimya, Lastik işkolunda 3 işçi;
  Savunma, Güvenlik işkolunda 3 işçi;
  Çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz/öğrenemediğimiz 2 işçi;
  İletişim işkolunda 1 işçi;
  Sağlık, Sosyal Hizmetler işkolunda 1 işçi can verdi...
  Ağustos ayında yaşamını yitiren 158 emekçinin 134’ü işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 21’i çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 3’ü esnaflardan olmak üzere 24’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor...

  [​IMG]

  İşçiler en çok trafik/servis kazaları, ezilme/göçük, düşme ve elektrik çarpmasından dolayı can verdi...
  İş cinayetlerinde tespit edebildiğimiz nedenlerin başında ulaşım sorunu geliyor. İşçiler servislerle ya da kendi imkanlarıyla ulaşımdayken yollara savruluyorlar. Üzerlerine ağır nesneler düşmesi, göçük oluşması ya da makineye sıkışma sonucu eziliyorlar. Özellikle inşaatlarda çalışırken yüksekten düşüyorlar. Yine son dönemde diğer nedenler olarak belirttiğimiz başlık içinde; ağır çalışma koşullarından kalp krizi geçiriyorlar, baskı politikalarından, işsizlikten ya da borç kıskacından intihar ediyorlar...
  Bu ay ise bu nedenlerin yanında elektrik çarpmasına bağlı iş cinayetlerinde gözle görülür bir artış var. Enerji, metal ve inşaat başta olmak üzere dokuz işkolunda elektrik çarpmasına bağlı iş cinayetleri tespit ettik...
  İş cinayetlerinin nedenlerine bakarsak:
  Trafik, Servis Kazası nedeniyle 54 işçi;
  Ezilme, Göçük nedeniyle 25 işçi;
  Düşme nedeniyle 24 işçi;
  Diğer nedenlerden dolayı (kene ısırması, yıldırım düşmesi, intihar, silahlı saldırı, kalp krizi) 21 işçi;
  Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 17 işçi;
  Elektrik Çarpması nedeniyle 11 işçi;
  Patlama, Yanma nedeniyle 6 işçi;
  Kesilme, Kopma nedeniyle 5 işçi;
  Nesne Çarpması, Düşmesi nedeniyle 3 can verdi...

  [​IMG]

  Ağustos ayında iş cinayetlerinde 7 kadın ve 151 erkek işçi can verdi...
  Sivas Yıldızeli’nde çiftçi Fadime Topbaş tarladan saman balyalarını yüklediği traktör ile köye giderken düştü ve arka tekerin altında kaldı...
  Zonguldak Ereğli’de çiftçi Neşe Kırmaz fındık tarlasına gitmek için bindiği pat pat aracının devrilmesi sonucu savruldu...
  Manisa Saruhanlı’da tarım işçisi Gülsüm Keskin tarlada topladıkları domates kasalarını traktöre istif ederken römorktan düşerek hareket halindeki tekerin altında kaldı...
  Antalya Korkuteli’de çiftçi Şerife Topal nohut hasadı için tarlasına giderken devrilen traktörün altında kaldı...
  Ordu Altınordu’da fındık işçisi Pembe Çelenk işçileri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu hastanede yaşamını yitirdi...
  Ordu Perşembe’de çiftçi Lütfiye Göl’e bahçesine fındık toplamaya giderken otomobil çarptı...
  Antalya Serik’te beş yıldızlı otel çalışanı Berfin Solhan’a iş dönüşü servisten indiğinde otomobil çarptı...

  [​IMG]

  Ağustos ayında iş cinayetlerinde 10 çocuk ve 28 yaşlı işçi can verdi...
  14 yaş ve altında 2 işçi,
  15-17 yaş aralığında 8 işçi,
  18-27 yaş aralığında 34 işçi,
  28-50 yaş aralığında 77 işçi,
  51 yaş ve üstünde 28 işçi,
  Yaşını tespit edemediğimiz/bilmediğimiz 9 işçi yaşamını yitirdi...
  8 yaşındaki çoban Aziz Mavi’ye akşam koyunları otlatmaktan dönerken otomobil çarptı...
  13 yaşındaki çoban Ferhat Çalışkan’a Van Saray’da koyun otlatırken yıldırım çarptı...
  15 yaşındaki çoban Furkan Akalın, Elazığ Kovancılar’da koyunları otlatırken serinlemek için girdiği nehirde boğuldu...
  15 yaşındaki ticaret işçisi İbrahim Kılıçaslan, Bursa İnegöl’de motosikletle çiğköfte siparişi götürürken otomobille çarpıştı...
  15 yaşındaki Muhammet Aydemir ve 16 yaşındaki Orhan Arslan Ağrı Diyadin’de çalıştıkları fırında gece vardiyasında odun taşımak için gittikleri odunlukta özel harekat polislerinin kurşunlarına hedef oldular. Muhammet on gündür çalışıyordu, imam hatip 3.sınıftaydı ve harçlığını çıkarmaya çalışıyordu. Orhan ise 6-7 aylık işçiydi...
  16 yaşındaki canlı tavuk satıcısı Mazlum Turan Mardin Kızıltepe’de polis tarafından dur ihtarına uymadığı için silahla vuruldu. Arkadaşları Mazlum’un ehliyeti olmadığı için telaşlandığını ve durduğunda ise devam eden ateşte vurulduğunu belirttiler...
  16 yaşındaki domates işçisi Ramazan Baş, Aydın Efeler’de işçileri taşıyan kamyonetin arka kapağının açılması sonucu yola savruldu...
  16 yaşındaki konaklama işçisi Ayberk Ayvalık, Antalya Alanya’da bulunan Kirman Otel’de stajyer olarak çalışıyordu. Otel lojmanında aniden fenalaştı. Kalp krizi sanılıyor...
  17 yaşındaki fındık işçisi Bahri Emen Bolu Akçakoca’da temizlik ihtiyacını karşılamak ve serinlemek için girdiği Melen Çayı’nda boğuldu. Kum-çakıl çıkarılması nedeniyle su çok derinleşmişti ve etrafta suya girilmemesi yönünde uyarıcı hiçbir levha yoktu...
  Yine aylardır vurguladığımız bir hususa tekrar dikkat çekmek istiyoruz. Ağustos ayında tarım, kimya, eğitim, inşaat, yol, taşımacılık, tersane ve konaklama işkollarında emekli ya da emeklilik çağında çalışan 28 işçi yaşamını yitirdi. İş cinayetlerinde artarak bu yaş grubunun can vermesi devletin yaşı ilerleyen işçilere / emekçilere verdiği değeri ve sosyal güvenlik sisteminin içinde bulunduğu durumu da gösteren bir gerçeklik...
  Ağustos ayında iş cinayetlerinde 4 göçmen işçi can verdi...
  Gürcü fındık işçisi İrakli Hchetia, Sakarya Akyazı’da çalıştığı bahçe sahibine ait evde konakladığı odada ölü bulundu...
  Suriyeli demir doğrama işçisi Lezgin Muhammed, İzmir Menemen’de aparmanın 3.katına profil çekerken demirin yüksek gerilim hattına teması sonucu akıma kapıldı...
  Suriyeli inşaat işçisi Talal Şeyh Halil, inşaatta çalışırken havanın aşırı sıcak olması nedeniyle serinlemek için girdiği Atatürk Barajı’nda akıntıya kapılarak boğuldu...
  İsmini öğrenemediğimiz İranlı otobüs muavini, Ağrı Doğubeyazıt’ta çatışmanın arasında kalarak kurşunlandı...

  [​IMG]

  İş cinayetleri en çok İzmir, Antalya, İstanbul, Konya, Ankara ve Bursa’da can aldı...
  Ağustos ayında Türkiye’nin 50 şehri ile yurtdışında bir ülkede iş cinayetlerinde işçi kardeşlerimizi yitirdik... Buna göre:
  13 ölüm İzmir’de;
  10’ar ölüm Antalya, İstanbul ve Konya’da;
  8 ölüm Ankara’da;
  7 ölüm Bursa’da;
  6’şar ölüm Adana ve Kocaeli’nde;
  5’şer ölüm Aydın, Ordu ve Zonguldak’ta;
  4’er ölüm Mardin ve Muğla’da;
  3’er ölüm Afyon, Ağrı, Isparta, Kayseri, Manisa, Mersin, Sakarya, Samsun ve Şanlıurfa’da;
  2’şer ölüm Aksaray, Bilecik, Düzce, Edirne, Erzurum, Kastamonu, Malatya, Şırnak ve Tekirdağ’da;
  1’er ölüm ise Amasya, Ardahan, Bingöl, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çorum, Denizli, Elazığ, Kahramanmaraş, Karabük, Kırklareli, Kütahya, Muş, Siirt, Sivas, Trabzon, Van, Yozgat ve Umman’da yaşandı...
  İş cinayetlerine karşı Sendikalı Ol... Yaşamak için Direnİşçi...

  2015 / Ağustos ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren Nihat Balcıoğlu, Hüseyin Aydın, Fadime Topbaş, Sebahattin Kara, Ferhat Çalışkan, Cavit Albayrak, Neşe Kırmaz, Hüseyin Özdemir, Ali Taşkoparan, Seyit Çeşmeli, Furkan Akalın, Gülsüm Keskin, Zafer Ergün, Adem Akçiçek, Özer Özdemir, Ramazan Baş, Cemal Şan, Bahri Emen, Aziz Mavi, Arif Yılmaz, Kemal Ergün, Recep Yılmaz, Şükrü Karakoç, Şerife Topal, Hüdayi Çelenk, Pembe Çelenk, Hüseyin Can, Lütfiye Göl, İsmail Akdemir, Asım Manay, Ramazan Şahin, Hidayet Kiraz, Yusuf Koç, Cengiz Ödübek, İrakli Hchetia, M.A., İsmail Barındık, Erdem Uslu, Alim Daşlı, İbrahim Çiftçi, Orhan Aslan, Muhammet Aydemir, Erol Gün, Ahmet Şen, Mustafa Özünlü, Ahmet Karadeniz, Mustafa Evren, Hasan A., Sezai Aslanbaş, Aytaç Çapri, Selahattin Koparal, Mehmet Kalaycıoğlu, Timuçin Köker, Mustafa Karahasanoğlu, Mazlum Turan, Hikmet Gülseven, Bilal Baykal, Cemal Aksoy, İsmail Eydemiş, İbrahim Kılıçaslan, Mehmet Cengiz Gavas, Ramazan ., Ahmet Yitik, Recep Bakraç, Hidayet C., Lezgin Muhammed, Hakan Elvermez, İlhan Sönmez, Murat Yıldırım, Yusuf Gür, Macit Gürbüz, İlyas Baluka, Dursun Kayalı, İzzet Yakışır, Şahin Ağaç, Ali Osman Gürer, Turan Kuyumcu, Zekeriya Kayıhan, Şevket Kovan, Mehmet Yıldırım, Hüseyin Kapalıgöz, Yavuz Karamıklı, Bülent Özdemir, Mehmet Kalaycı, Mustafa Uysal, Mustafa Kavuş, Hikmet Oluk, Hasan Tekdemir, Yalçın Karabağ, Muhammed Ali Sevdiren, Serdar Ünlü, Abdülkerim Aşık, Muzaffer Akbaş, Yavuz Dilbaz, Talal Şeyh Halil, Erhan Kaya, İbrahim Yurt, Hakan Bilmez, Mehmet Reşit Işık, Sefer Aslan, Ali Asker Bayar, Abdürrahim Ayra, İsmet Çakır, Sezai Zengin, Mesut Sanlı, Baykal Gevşek, Ahmet Kuş, Gencay Küçük, Yunus Büyükyavuz, Okan Başsoy, Murat Yürek, Cengizhan Batmaz, Cemal Sayın, Serkan Ayyıldız, Kadir Çiğdem, Ahmet Duran, Emrullah Sayhar, Ramazan Bayhoca, Ali Ölmez, Mahmut Soyyiğit, Hacı Navruz, Nebi Öğütücü, Ahmet Sülüsoğlu, Mezyet Sahilli, Galip Bektaş, Süleyman Kırdar, Ali Kuzu, Necaattin Bozkuş, Erdal Bayakı, Hüseyin Topataş, Mehmet Çetin, Gürbüz Terzi, Tamer Pipçe, Eyüp Ergün, Mert Ayaz, Berfin Solhan, Yahya Acar, Ayberk Ayvalık, Cemal Deniz, Göksel İşçi, İlkem Özgür Çiftçioğlu, Halil İbrahim Hancı, Mustafa Fırat, Emrah Sazağan, Mustafa Akbaş, Varol Savcu, Ramazan Uzun, Hüseyin Tepe, Hasan Fıstıkçı, İsmail Tavas, Rahmi Sözüer, Şahin Kaylan, Bayram Çatalkaya ve ismini öğrenemediğimiz beş işçiyi saygıyla anıyoruz!

  İletişim
  http://www.guvenlicalisma.org
  http://www.facebook.com/guvenli.calisma
  https://www.facebook.com/yanginkulesi
  http://twitter.com/guvenlicalisma
  guvenlicalisma@gmail.com
  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

  Raporu PDF formatında okumak için tıklayınız...

  [​IMG]

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   35,8 KB
   Görüntüleme:
   10.828