1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazalarında polisler neden önce iş güvenliği uzmanlarını ifadeye alır?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve ibrahim5559 tarafından 4 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ,

hafif yaralanmalı bir işkazası durumunda veya vucut bütünlüğü bozulmayacak şekilde yaralanmalarda çalışan hastahane polisine verdiği ifadesinde kimseden şikayetçi değilse.Polis şüpheli ifadesi alır. İlerleyen zamanlarda savcılık takipsizlik kararı verir ve olay kapanır.

Benim sormak istediğim. Polis ifadeyi kimden almalıdır. Kişinin parmağı çizilse işkazası olarak değerlendirip hastahaneye götürüyoruz. Bu defada sürekli ifade için karakola çağırılıyorum. İş kazası sonrası ilk ifade iş güvenliği uzmanından mı alınmalı, yoksa yetkili şef, müdür vs vs den mi ifade alınmalıdır.

Polis ısrarla iş güvenliği uzmanı olarak kaza geçirenden sorumlu sizsiniz demektedir. Ayrıca savcılıktan gelen kararlarda işyerinin adı bile telaffuz edilmemekte kazayı geçiren mağdur ben ise yaralanmaya sebep olan tek şüpheli gözüknmekteyim. Şikayet olmadığı sürece sorun gözükmüyorda ya şikayetçi olursa. Nasılsa diğerlerindede üstlenmişti deyip farklı bir muamele göreceğim kesin gözüküyor.

4857 sayılı kanunun ve 6331 sayılı kanunun tamamına bakınca ilk şüpheli işvren değilmi? Dolayısıyla işveren adına hareket edenler değilmi. Şefi ve amirleri önlem almak için kılını kıpırdatmaz ise, İşçiler kurallara uymaz ise iş kazası olursa, ifade veren nasılsa ig uzmanı sorumluda odur deyip işin cılkını çıkartmazlarmı?

Ya bu polislermi mevzuatı bilmiyor yoksa benmi yanlış yorumluyorum. Yoksa yukarıdan birileri talimatmı veriyor suçu uzmana atın uzmana atın.

İllaki benzer durumlarla karşılaşanlar vardır. Sizler bu durumu ne diyorsunuz? Benzer durumlarda ne yapıyorsunuz?
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İGU'nun görevleri yönetmelikte belirtilmiştir,

1. Rehberlik
    2. Risk değerlendirmesi
    3. Çalışma Ortamı Gözetimi
    4. Eğitim , bilgilendirme, kayıt
    5. İlgili birimlerle işbirliği

Bunlar göz önünde bulundurulduğunda ifade vermek ve birinci dereceden sorumlu gösterilmek işbilmemezliktir.

Tüm yönetmelikleri incelediğinizde yükümlülüklerde hep İşveren diye başlar. :) Dolayısıyla ifade vermek zorunda kalsanız bile bunları muhakkak zikredin.
  3. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kesinlikle red mi etmeli ifade vermeyi işveren ile mi görüşün demeli kanunu yönetmeliği göstererek? teşekkürler
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Susma hakkınızı kullanabilirsiniz. İfade vermek zorunda değilsiniz. Madem suç şüphesi var bırakın delil bulsunlar... İfadenizi daha sonra savcıya yahut mahkemede hakime verirsiniz.

http://www.uzmantv.com/susma-hakki-nedir

5271 Sayılı CEZA MUHAKEMESİ KANUNU:

5. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Polis işverenin tanıdığı olabilir.
  6. öznur furkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kaza geçiren ifadesinde isg uzmanında bahsediyor. kazazedenin ifadesine istinaden direkt gelip sizi buluyorlar. Şöyle yapmayı düşünüyorum iş kazası tespit tutanağını, kazazede tanıklar ve birim amirine imzalatmalarını isteyeceğim polise bu tutanağı vermesini söyleyeceğim bakalım o zaman ne olacak birde buna bakmak lazım. Kazayı gören ben değilim. Ayrıca kazazede şikâyetçi olmasa dahi (basit yaralanmalar dahil) savcının tutumuna bağlı ifadenize başvurabiliyorlar.
  7. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    En yakin amirinin ifadesi alinmali ustabasi sef müdür direk kime bagliysa
  8. öznur furkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kazazedenin ifadesine bakıyor polis laftan alamıyor. Hangi kanun maddesine göre en yakın amiri olduğunu söylüyorsunuz bir daha gelirlerse ona göre tavır almak isterim
  9. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işyeri keşke benim olsa da seve seve ifadeye gitsem... ama çapulcuyuz :)
  10. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Polis çoğu zaman dinlemiyor bile ne dediğini. İfadeye gittiğinde adam gibi ifade verebilen var mı yazıyor kafasına göre bitti gitti. Şimdi sürekli bir şekilde temas edebileceği, işinin düşebileceği patronları mı ifadeye alsınlar İş Güvenliği Uzmanı mı ? :)
  11. yaşarsalur İSGforum Üyesi

valla ufak kazaysa gidiyorum sözleşmemle birlikte ifade verirken direk polis soruyor eğitimlerini verdin mi verdim k.k.d verdin mi imzalattın mı evet tamam kardeşim şikayetçide değil çalışan zatenkolay gelsin prosedür tamamlıyoruz işte diyor geçiyor sonra karar geliyor eve savcı kararı annem hemen telaşlanıyor adam mı yaraladın diye :)
  12. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir ara iş kazası geçireni hastaneye götüren arkadaşlara hastane polisine işyeri yetkilisi olarak benim değil şefinin bilgilerini ver şeklinde tembihlemiştim. Sonraki kazlarda arkadaşa hastahane polisi savcı iş güvenliği uzmanının yazılmasını istiyor demiş. Ne kadar doğruysa artık.

Aynen benim evde hangi kanepenin altına elimi atsam takipsizlik kararı var. Geçen gün karakolda sordum kaç defa ifade vermişim diye. 200'ü geçmiş. Ne kadar iş güvenliğini zikretsekte, Önlem alınması için uğraşşakta kelle koltukta geziyoruz.
  13. yaşarsalur İSGforum Üyesi

senin yine iyi iş kazası geçiren personeli hastaneye götürmek benim görevimmiş butun herkes beni arıyor şefler dahi birgün diyeceğim ambulansmıyım ben diye daha enteresan olanı adamın sağlık sorunu var beni arayıp soruyor beni doktor zannediyor sanırım :) bende doktor muyum ben deyince aaa nasıl bilmezsin o kadar isg uzmanısıın diyor ah ahhh daha neler neler konuşturmayın....
  14. TANSU BALIK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Maalesef durum aynen Yaşar bey'in dediği gibi. İşveren her şeyden seni sorumlu tutuyor. İmalattaki rutin sorunlarda bile sana duygu dolu mailler atıyor. Aslında devletin işverenleri toplayıp iş güvenliği uzmanının sorumlulukları nelerdir adlı bir eğitim vermeli. Ben de çoğu zaman hastaneye götürme görevini yapmak zorunda kalıyorum.
  15. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    120224
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhabalar,

Maalesef bölgeden bölgeyedaha doğrusu savcıdan savcıya bu uygulama değişiyor.

Diyelimki kaza şiddeti düşük bir olay meydana geldi ve bu adli makamlara yansıdı. Polis kazalıya davacımısın dediğinde oda davacı değilim derse polis işin kolayına kaçarak adli tahkikat dosyasında genelde daha öncesinden İSg uzmanlarının tüm bilgilerini aldığı için bu arkadaşımızı tahkikat dosyasında şüpheli olarak geçiyor ve an altından kovuşturmaya gerek yoktur yazısı ile dosyayı kapatıyor. Polis işverene göre bulunması daha kolay olan İSG uzmanını adını yazıyor ya da gerektiğinde onu ifadeye çağırıyor. Savcılıkta bunu umursamıyor. Demiyorki bu kaza olduğundan bu İSG uzmanı fabrikadamıydı( gece çalışmayan tam zamaanlı uzmanlar var ..). 4857 'ye göre hareket ediyorlar yani işin yürütümünde görev almak ifadesi ustabaşından tutunta şef mühendis, işveren , isg uzmanı herkesi kapsar. Ancak Adli yargının unuttuğu bir kanun daha var 6331 burada isg uzmanı hatalarından dolayı işverene karşı sorumludur devlete karşı değil. Peki devlete karşı sorumlu olan kimdir? tabiki işverendir... Ama dediğim nedenlerden ötürü polis dosyayı hızlıca kapatmak ve savcıya sunmak için bazen savcıların bilgisi ile bazende keyfiyeten İSG uzmanlarını şüpheli konumda gösteriyor.
    Peki şöyle bir sorunda ortaya çıkmaz mı adam davacı olmadı 10 yıl için o kazayla ilgili sağlığında değişim oldu ve dava açtı, o işyeri de çalışan ustabaşıları da mühendisleri de yok piyasada kimi çağıracak ? Bilgileri olan İş Güvenliği uzmanlarını...

Yakın çevremdeki bir fabrikada kaza soruşturmalarına gidenler ya da adli tahkikat dosyalarında adı geçenler o kişinin o kaza esnasındaki bağlı olduğu ilk amir olan postabaşı iken diğer yanımızdaki fabrikada ayrı bir ilçede olduğu için mi bilinmez tahkikat dosyalarında adları geçenler İş Güvenliği uzmanları oluyor. İyide kardeşim bu aykırılık neden?? Kim doğru kim yanlış.

Ölümlü iş kazaları ya da uzuv kayıplı iş kazalarında ise durum değişiyor. Genelde o kişinin bağlı olduğu birimdeki silsiledeki herkesin adı davada geçer. Bu sefer savcılık işveren ya da vekilini de , şef mühendisleriide, ustabaşılarıda ve isg uzmanlarınıda istemekte davanın seyri farklı gitmekte

Ama bende hala daha İSG uzmanlarının polis aracılığıyla tüm kimlik bilgilerinin ve aldıkları maaşların !! ( sanırım tazminat davaları için) kendilerine verilmesini kabul edemiyor. Acilen bu işverenlik tanımının çok daha net yapılması gerekmekte, 4857 ile 6331 'deki geçen işveren tanımları çok net olmalı ve uzmanların görevleri arasında olmayan bu kaza soruşturmalarına artık gitmemeleri gereklidir. Tanımlar değişince bu gibi iş kazalarına bakan savcılarıda tez zamanda Adalet Akedemisinde tekrar eğitime tabi tutulmalıdırlar..

Kazasız günler.
  16. yaşarsalur İSGforum Üyesi

dediklerine harfiyen katılmaktayım ama bu konu yönetmelikle değişmesi gerekmekte iş kazası ile ilgili yönetmelik çıkması gerekir ve süreçte kimlerin ifadesi hangi şartlarda geçerli olur diye madde madde yazılması gerekmekte ama bu bakanlıklar işveren yalakası olduğu için maalesef böyle birşey çıkmaycaktır. yukarıda anlattığım hususları dün yine yaşadım ambulans sedye taşıyıcı adamın ayağına saç gelmiş hafif sıyrık var ve ilk iş günü adam demez mi basamıyom az basmaya çalış yok basamıyom röntgen çekildi doktor dedi bassana basamıyom ya röntgende bişeyin yok bas kardeşim dedi adam bildiğin usaın bold oldu bide tekerlekli sedye ile hastanede tur atıyom adamla isg uzmanının düştüğü haller maaşa gelince çok alıyomuşuz birde utanmadan çok alıyon demez mi b sınıfıyım 2350 para alıyorum artı 24 saat araba mevcut 2 fırmaya bakıyorum tam zamanlıyım karar sızın calısan sayılarımız bır tanesınde 30 digerinde 25 bırı cok tehlıkelı bırı tehlıkelı degerlendırme sıze aıt artık he bırde isg dısında yaptıklarımı saymayım gülersiniz soyleyım ohsas denetımıne gırıyorum hadı bu gorevım ıso 9001 denetımı temsılcısı puantaj tutuyorum ara sırada soforluk acıl durumlarda bunlar aklıma gelenler dahasıda vardır.
  17. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    kesınlıkle ıs bılmezlık ve tecrubesızce bır cevap.
  18. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Neden böyle dediniz ? Bence tamamen tecrübeye dayalı bir cevap.