1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş kazalarında toplu ölümler arttı::yıllar içinde azalması beklenen iş kazalari neden azalmadı!!

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 30 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş kazalarında toplu ölümler arttı
  [​IMG]

  HABER ANALİZ


  İSA YAZAR
  30 Ekim 2014, Perşembe

  Soma’daki madende 301 ölü, Torun Center inşaatında düşen asansörde yiten 10 can ve halen Ermenek’teki kömür madeninde suyun altında kalan 18 işçi. Türkiye bu yıl iş kazalarında yaşanan toplu ölümlerle felaket üstüne felaket yaşıyor. 2014’ün ilk 9 ayında 1.414 kişi iş kazalarında can verdi.

  HABER.jpg

  Ölümlü iş kazaları açısından 2014 yılı en fazla can kaybının yaşandığı yıl olmaya yakın.
  Geçen yıl 1.235 işçi hayatını kaybederken bu yılın ilk 9 ayında 1.414 kişi iş kazalarında can verdi. Soma’daki 301 ölümlü maden felaketi başta olmak üzere bu yıl toplu ölümlü iş kazaları arttı. Son olarak Karaman Ermenek’te 18 işçi madene dolan su seviyesinin altında kaldı. Oksijen tüplerinin 2 saat yeteceğini belirten madenin sahipleri olaydan 2 saat sonra, “Başımız sağ olsun” açıklaması yaptı. İstanbul Mecidiyeköy’deki Torun Center inşaatında asansörün düşmesi sonucu 10 işçinin ölmesi de inşaatlarda görülen nadir toplu ölümlü kazalar arasında yer aldı.

  [​IMG]

  Türkiye’de bu yılın ilk 9 ayında 1.414 işçi hayatını kaybetti.
  Sadece eylül ayında 143 kişi iş kazası sonucu öldü. Eylül ayında hayatını kaybeden işçilerin 11’i kadın, 5’i ise çocuk. İş kazalarında en çok İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Aydın, Kocaeli, Konya, Manisa ve Mersin’de ölüm vakası yaşandı. İşçiler en çok düşme, ezilme, göçük ve servis kazaları nedeniyle hayatını kaybediyor.

  Türkiye, iş kazalarında en kötü sicile sahip ülkelerin başında geliyor.
  Toplu ölümlere yol açan iş kazaları da ders olmuyor. 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma’daki maden felaketinden sonra 575 kişi daha iş kazalarında öldü. Ölümlü iş kazalarında maden, inşaat ve enerji işkolu başı çekiyor. Türkiye’de günde ortalama 5 işçi bu kazalarda hayatını kaybediyor. Eylül sonu itibarıyla bu yıl hayatını kaybeden işçi sayısı 1.414 kişiye ulaştı. İş kazalarında son 10 yılda toplam 14 bin işçi öldü. Denetimsizlik, iş kazalarında en önemli faktörlerden. İş kazalarının artmasına karşın denetimler son 10 yılda yüzde 70 azaldı. 2005 yılında 27 bin teftiş yapılırken bu rakam 2013’te 8 bine geriledi. Denetimler azalırken kayıt dışı istihdam, taşeronlaşma ve iş güvenliği tedbirlerinin yetersizliğinden beslenen iş kazalarında bir türlü kayda değer iyileşme sağlanamıyor. Avrupa Birliği ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye’deki ölümlü iş kazalarının 7-8 kat fazla olduğu görülüyor.

  Türkiye’de yıllar içinde azalması beklenen iş kazası ölümleri artıyor.
  2008’de 865 kişi iş kazasında ölürken bu rakam 2009 yılında 1.171’e, 2010 yılında ise 1.444’e, 2011’de ise 1.700’e çıktı. 2012’de 744, 2013’te 1.235 işçi iş kazalarında öldü. Bu yıl ilk 9 aylık dönemde iş kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısı 1.414 oldu. Ölümlü iş kazalarında artış yaşanırken denetim ayağı zayıflatıldı. Çalışma Bakanlığı verilerine göre iş sağlığı ve güvenliği denetimleri son 10 yılda yüzde 70 azaldı. 2005 yılında 27 bin teftiş yapılırken bu rakam 2009’da 19 bine, 2011’de 15 bine, 2012’de 11 bine, 2013’te 8 bine geriledi. Oysa aynı dönemde işyeri sayısı 850 binden 1 milyon 600 bine çıktı. Çalışan sayısı da ikiye katlanarak 12 milyona erişti. İşyeri ve çalışan sayısındaki artışa rağmen teftişlerin azalması ölümlü iş kazalarını tetikledi.

  Türkiye’de denetim elemanı sayısı da son derece yetersiz.
  12 milyon işçinin çalıştığı ülkede iş sağlığı ve güvenliği denetimi yapabilecek müfettiş sayısı sadece 266 kişi. 315 de müfettiş yardımcısı bulunuyor.
  Yasaya göre işyerleri, tehlike sınıfına göre iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda. Bu uzmanlar, işyerlerini iş güvenliği açısından denetliyor.
  ZAMAN
 2. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Çare İSG UZMANLARINDA. AMA YETKİLER ARTMALI.
 3. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Yazar, "İş Güvenliği Uzmanı işvereni denetliyor" diyor. Yazarlar da bir tuhaf kardeşim. Gazetede yazı yazıyorsun bari biraz araştır kimin ne görevi/yetkisi var.
  Hanginiz denetleme yetkisine sahip arkadaşlar.
 4. hülya ünlü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  59208
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Ölümler mi arttı acaba yoksa olayları gün yüzüne çıkarmak mı?
 5. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  2012 yılında çıkardığın 6331'i torba yasalarla ertelersen, iş güvenliği uzmanlarının çalışma sürelerini kırpa kırpa kuşa çevirirsen, bu tabloyu anlamak daha kolay olur.
 6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşleri ihale eden yandaşlarına peşkeş çeken ben değilim. İhaleleri fahiş fiyata bunlara sunanlar ortada. Bu rezil fiyata bu işi yaparım diyen rezil adam işi başkasına taşere ediyor en altta ki garibandan kırpa kırpa geliyorlar sonuç olarak cezayı işçiye kesiyorlar. Şimdi en altta ki taşeron firmanın işvereni iş güvenliğine önem verebilir mi? Mümkün değil. Bu sonuca kölelik sistemini bilmeyen şaşırır ben şaşırmıyorum.