1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş kazalarındaki artış meclis gündeminde

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 11 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İş Sağlığı Güvenliği yasasının kabul edilmesinden sonra iş kazalarında meydana gelen artışın sebeplerini meclis gündemine taşıdı, yazılı olarak cevaplanması isteğiyle sorular sordu

  CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği yasasından sonra iş kazalarında meydana gelen artışı ve bu artışın sebeplerini meclis gündemine taşıdı.

  Yazılı bir önergeyle iş kazalarındaki artışı mecliste gündeme getiren Çelebi resmi olmayan rakamlara göre 2013 yılının ilk 10 ayında 1017 kişi cinayet tabir edilecek iş kazalarında yaşamını yitirdiğini; ancak AKP hükümetinin buna karşın ölümleri engelleyecek önlemler almaktan çok iş kazalarını arttıracak yeni açılımlar yaptığını belirtti.

  Çelebi ayrıca önergesinde AKP iktidarının bu döneminde, işçilerin kıdem tazminatı hakkı üzerinde dönen pazarlıkların, hükümet tarafından teşvik edilen taşeron çalışmanın, esnek ve kuralsız çalışma yaşamını dayatan politikaların iş cinayetlerini kaçınılmaz kıldığını söyledi.

  İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi önergesinde şunları söyledi:

  Sigortasız, sağlıksız ve güvensiz koşullarda çalışan mevsimlik işçilerden, fabrikalara, maden sektöründen kamu sektörüne, inşaat ve taşımacılık sektörüne kadar her alanda her ay onlarca insan yaşamını yitiriyor.

  6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasasının çıktığı Haziran 2012 den beri yani neredeyse 2 yıl geçmiş olmasına rağmen yıllık ortalama ölüm sayılarında bir düşüşün olmadığı görülmektedir. Ülkemizde her yıl ortalama 1100 ila 1200 ölümlü vaka yaşanmaktadır. Buna bir de kalıcı iş göremezlikler eklendiğinde (ortalama 2000-2500 civarı) üretim dışına çıkan toplam çalışan sayısı çok fazla ve düşündürücüdür.

  İş sağlığı ve güvenliği yasası hükümet tarafından çok büyük bir reform olarak kamuoyuna tanıtılmış, yasaya sosyal taraflar, işçi örgütleri ve muhalefet tarafından yapılan itirazlar ve düzenleme teklifleri ret edilmiştir. Her geçen gün artan iş kazaları ve ölümler ülkemizdeki iş sağlığı ve güvenliği sistemi tamamen işlevsiz olduğunu göstermektedir.

  İş Sağlığı ve Güvenliği yasası “İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çalışma Ortamına İlişkin” 155 sayılı ILO sözleşmesi ve “İş Sağlığı Hizmetlerine İlişkin” 161 sayılı ILO sözleşmesi ile uyumlu değildir.

  Çelebi ayrıca yazılı olarak yanıtlanması isteğiyle şu soruları sordu:

  • Reform niteliğinde tanıtılan iş güvenliği yasası çıktıktan sonra meydana gelen iş kazalarının sayısı nedir? 2012 yılı öncesindeki verilere bakıldığında iş kazalarında iyileşme yaşanmış mıdır? İyileşme yaşanmadıysa bunun sebepleri nelerdir? Bu sebepleri tespit ederek yeni düzenlemeler yapmayı düşünüyor musunuz?
  • İş güvenliği yasası çıktıktan sonra iş kazalarında yaşamını yitirenlerin sayısı kaçtır? İş kazaları hangi sektörlerde meydana gelmiştir? En çok ölümlü iş kazalarının görüldüğü sektörler hangileridir?
  • Meydana gelen iş kazalarından sonra kaç iş yerinde teftiş yapılmıştır? Yapılan teftişler sonucu alınan iş güvenliği önlemleri nelerdir?
  • Hangi tedbirlerin eksikliği iş kazalarına ve ölümlere sebep olmuştur? Kazaların meydana geldiği iş yerlerinde hangi yasa maddesine ya da yönetmeliğe aykırılık söz konusudur?
  • Ölümlü iş kazaları sonucunda ölümlü kazanın gerçekleştiği iş yerlerine her hangi bir hukuki yaptırım uygulanmış mıdır? İşçi ölümleri sebebiyle kapatılan iş yeri bulunmakta mıdır? Bu iş yerleri hangileridir?
  • İş güvenliği yasasının çıkmasıyla birlikte iş güvenliği hizmetlerinin devredildiği Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri etkin hizmet verebilmekte midir? Hizmet veren OSGB’lerin toplam sayısı kaçtır?
  • Ortak Sağlık ve Güvenlik birimleri gerçekten aktif hizmet yürütmekte midir? OSGB ‘lerin İşletmelere sadece kâğıt üzerinde hizmet verdiği bilgisi doğru mudur? OSGB’lerin işletmelere verdiği hizmetler bakanlığınızca denetlenmekte midir?
  • Her geçen gün artan ve önlenemeyen iş kazaları ve işçi ölümleri ülkemizdeki iş güvenliği sisteminin doğru işlemediği gerçeğini göstermektedir. Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği konseyi çatısı altında, özerk ve demokratik bir işleyişe sahip, işçi ve işveren ve ilgili meslek odalarının yer aldığı yeni bir yapının oluşturulmasını düşünüyor musunuz?
  Kaynak : Sendika.org

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   51,5 KB
   Görüntüleme:
   6.552
 2. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

  • Eğitim Grubu
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  16217
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya (Sümela)
  • .İş güvenliği yasasının çıkmasıyla birlikte iş güvenliği hizmetlerinin devredildiği Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri etkin hizmet verebilmekte midir? Hizmet veren OSGB’lerin toplam sayısı kaçtır?
  • .Ortak Sağlık ve Güvenlik birimleri gerçekten aktif hizmet yürütmekte midir? OSGB ‘lerin İşletmelere sadece kâğıt üzerinde hizmet verdiği bilgisi doğru mudur? OSGB’lerin işletmelere verdiği hizmetler bakanlığınızca denetlenmekte midir?
  • Bu iki soru ciddi manada cevaplanıp üzerine düşen yapılmalıdır.
 3. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47485
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  osgb ler tıs çıktı iş güvenliği hizmetlerinin taşerondan alındığı bir sistemde iş güvenliğinden söz etmek çok zor malesef. adamlar 50 liraya risk değerlendirmesi kişi başı 2 liraya eğitim yapıyor. 20 kişi eğitilip 100 kişiye imza attırılıyor. 300 -30 - 1 oranını hepiniz bilirsiniz. 1000 ölüm olması için 330000 kaza kaydı olmalı bizim kayıtlara bakın 1000 ölüme 50000 kaza istatistiği deve misali.......