1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası – meslek hastalığında üçüncü kişi kimdir ?

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  5510 sayılı Kanunun “İş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık bakımından işverenin ve üçüncü kişilerin sorumluluğu” başlıklı 21 inci maddesinde “İş kazası, meslek hastalığı ve hastalık, üçüncü bir kişinin kusuru nedeniyle meydana gelmişse, sigortalıya ve hak sahiplerine yapılan veya ileride yapılması gereken ödemeler ile bağlanan gelirin başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değerinin yarısı, zarara sebep olan üçüncü kişilere ve şayet kusuru varsa bunları çalıştıranlara rücû edilir.” hükmü yer almakta olup, iş kazası ve meslek hastalıklarında tarafların sorumluluk halleri İş Kazalarında Sorumluluğu Olan İşveren ve Diğer Kişilere Uygulanan Yaptırım ve Cezalar başlıklı yazıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

  Ancak burada üçüncü kişiden kimin / kimlerin kastedildiği, kimlerin üçüncü kişi kapsamına girdiği zaman zaman karşılaşılan olaylarda tereddüte yol açmaktadır. Çünkü iş kazası ve meslek hastalıklarında sorumluluğu olan kişiler işveren, sigortalının kendisi ve üçüncü kişi olup işveren ve sigortalının kim olduğu zaten bellidir. Ancak üçüncü kişi için durum aynı şekilde net değildir. Örneğin kazaya maruz kalan sigortalı dışında aynı işyerinin işçisi olan ve kazanın meydana gelmesinde sorumluluğu bulunan kişi üçüncü kişi sayılır mı ? Birden fazla işçiyi kapsayan iş kazasında aynı kazaya maruz kalan ve kazanın meydana gelmesinde kusuru olan kişi kazaya uğrayan diğer kişiler açısından üçüncü kişi sayılır mı ?

  Buradaki üçüncü kişiden, kazaya maruz kalan sigortalı ile işveren / işveren vekili dışındaki bütün kişilerin kastedildiği söylenebilir.

  İşverene yardımcı olan, ancak işveren vekili sayılmayan kişiler de aynı şekilde üçüncü kişi sayılır (Sosyal Güvenlik Dünyası Dergisi – 90. Sayı, İş Kazası Nedeniyle Üçüncü Kişilerin Sorumluluğu / Mucip AVCU – Hüseyin SARAN).

  Söz konusu fıkrada üçüncü kişinin sorumluluğun ne oranda olacağının belirtilmediği, kusuru çok düşük miktarda olan ve zarara sebebiyet veren üçüncü kişiyle kusuru yüksek olan ve zarara sebebiyet veren üçüncü kişinin aynı miktarda zarardan sorumlu tutulduğu, bunun da Anayasaya aykırı olduğu belirtilerek açılan iptal davasını reddetmiş olan Anayasa Mahkemesi de 26 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış olan gerekçeli kararında, “Kanunu’nun 21. maddenin dördüncü fıkrasında yer alan “üçüncü kişi” terimi; kazaya, hastalığa veya meslek hastalığına uğrayan sigortalı ile bunun işvereni dışında kalan tüm kişileri ifade etmektedir.” şeklinde tanımlama yapmıştır.(www.isvesosyalguvenlik.com)