1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş kazası bilirkişi raporu

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Selman Doğan tarafından 14 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Bilirkişi Raporu: Soruşturma kapsamında bilirkişi makine mühendisi tarafından hazırlanan bilirkişi raporu da tamamlandı. Raporda, konveyörlerin üzerindeki kapakların bir kısmının kapalı ancak kilitli olmadığı, bir kısmının da açık olduğu, Akan'ın düştüğü 2'nci konveyördeki 4'üncü kapağın ise hiç yerinde olmadığına dikkat çekildi. Sistemin çalışması sırasında kapakların açık veya ölen çalışan tarafından kontrol için açılması sonucu kazanın meydana geldiği belirtilen raporda, şöyle denildi:

"Bu alana girilmesi yasaklansa da, söz konusu yasağa ilişkin uyarıcı hiçbir ikaz levhasının olmadığı keşfimiz sırasında tespit edilmiştir. Çalışanlara eğitim ve talimat verilse de nihayetinde çalışmalar insan eliyle yapılması nedeniyle böyle bir kaza muhtemeldir. Dolayısıyla bu kapakların içine parmaklık gibi basit bir koruyucu bir önlem alınması halinde bu üzücü kaza olmayacaktı. Kanunun içeriğinde kuralcı değil de önleyici yaklaşımlar esas alındığı için, söz konusu kazada işveren adına hareket eden işletme müdürü ile iş güvenliği uzmanı asli kusurludur. Merhum çalışan ise tali kusurludur."

Arkadaşlar, tüm eğitimler verildikten sonra neden iş güvenliği uzmanı sorumlu tutulur anlamakta güçlük çekiyorum. Üstelikte asli kusur verilmekte. Sizinde yorumlarınızı bekliyorum.
  2. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tabela asılı olsaydı iş güvenliği uzmanı için durum değişecekmiydi acaba?
  3. funda arslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    makrosistem
    :(Uzmanı olduğum bir firmada benden önce ölümlü bir kazasının süren davasında , avukat gelir ve bana çıkışır.'' Uzman niçin duvarları komple iş güvenliği levhaları ile doldurmadınız??Kırtasiye çok önemli Funda Hnm ''.Durum böyle...!!
  4. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    İGU'dan paranoyak bir yaklaşım ile bütün makineleri ve kaza riski olan herşeyi zapt-ı rapt altına alması bekleniyor anladığım kadarı ile.. :)
  5. yaşarsalur İSGforum Üyesi

benim anlamadğım konu ne biliyomusunuz kara kaplı deftere bakmadı mı bu bilirkişi ve bu bilirkişi raporuna itiraz hakkı yok mu bilirkişi tamamda ne kadar nitelikli bilirkişi ben şuna inanıyorum çoğu bilirkişi mevzuatttan bir haber yada birilerinden para yiyip rapor yazıyolar..
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Arkadaşlar şimdi burada meslek ayrımcılığına gidiyorsun diyeceksiniz fakat meslek hayatında karşılaştığım bir makine mühendisi de şu iş güvenliği kültürün öğrenmiş olsun. Dikkat edin ki bir çok bilir kişi raporu hep makine mühendisi temelli yazılanlar ve hepte uzmanı sorumlu tutanlar.
    Parmaklık yapılması konusunda fikir tümden koruyucu gibi gözüksede alanı tam incelemeden bir şey söylemek yanlış, belki de parmaklık yapmak üretim konusunda sıkıntı yaratacağı için daha büyük tehlike ortaya çıkacaktı.
    Bu arada bir bilir kişi olarak bilir kişi olma kriterlerinin biraz daha sağlam temeller üzerine oturtulması gerektiğini düşünüyorum.
  7. yaşarsalur İSGforum Üyesi

orkun bey merhaba kesinlikle katılıyorum bilirkişi olmak için prosedür çok mu yoksabelirtilen evrakları teslim etmek yeterli mii hani sınav olur mulakat olur v.s.vs bılgı verırmısın bıraz
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    maalesef dediklerinizi uygulamıyorlar, meslekte 3 tam yılını doldurmuş olmak bilirkişi olmaya yeterli.
  9. Ş.Soner Mutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48558
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar kazanın geçtiği yerde yapım aşamsında çalışan bir igu olarak sizlere bahsi geçen konveyörün kül taşıma amaçlı ve zincirli tip olduğunu söyleyebilirim. bu konveyörün zaten koruma kapakları vardır. ayriyeten kafes koruma istenmesi hayret verici ve komiktir. arıza anında müdahale hızlı gerçekleşmeli ulaşımı kolay olmalıdır. kapaklar kapatıldığı taktirde üzerinde gezinebileceğiniz kadar güvenlidir. ayrıca kapakların kapalı olmaması igu nın işimidir. gerekli eğitimler verilmişse ve tabelalama da yapılmışsa daha da ne istenmektedir. bilirkişilik sistemi elden geçirilmeli özel sınav eğitimlerden sonra bu belgeler verilmelidir. 3 günlük eğitimle bu belgeye sahip olan bir meslektaşınız olarak ne kadar yetkin olduğumuz tartışılır ki 25 yıllık meslek hayatı ve 5 yıllık igu olarak söylüyorum.
  10. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş güvenliği uzmanı işveren adına hareket etmez. Kanun ve yönetmelikler ne emrediyorsa işverene bildirir sonuca ulaşılması için takibini yapar. İşveren adına hareket etseydik duman olurduk . Bu raporu asla kabul etmeyin. Hem merhum çalışan ne demektir a. Belki ataistti
  11. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ölenler için ailesi dışında en çok üzülenler İş Güvenliği Uzmanları gerçektende öyle, tüm iş kazalarında ölenlere rahmet ailelerinede baş sağlığı diliyorum. İşveren bizim kadar üzülmüyordur. Öyle bir durum varki yüksekten düşeni arkasından sinsice gelip itmiş gibi, Makineye kapılanın elini kolunu bağlayıp kaptırmış gibi, hastalanıp ölenin sanki bardağına zehir katmış gibi, Ayağı takılıp düşene saklanıp çelme takmış gibi bir muamele görüyoruz. Kimse ben işimi süper yapıyorum demesin Unutması ki; her an katil damgası yiyebilir.