1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş kazası diye bir şey yoktur! ( kamu spotu)

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve menot tarafından 1 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Video izlendiğinde "İş kazası diye bir şey yoktur!", iş kazaları sadece çalışanın dikkatsizliğinden kaynaklanırmış gibi bir algı oluşuyor. Oysa bu kamu spotuna ilham veren Kanada kaynaklı orijinal video serisinde işveren, yönetici, çalışan herkesin sorumluluklarını yerine getirmediği vurgusu yapılmaktadır. Umalım ki bundan sonraki kamu spotlarında böylesi bir algı ile devam edilmesin.

İstatistiksel olarak iş kazaları büyük oranda çalışanların tehlikeli hareketlerinden kaynaklanıyor olsa da ülkemizeki özellikle toplu ölümle sonuçlanan iş kazalarında asıl nedenlerin tehlikeli durumlar olduğu aşikardır.

Soma Madeni -301 cinayet
    Torun Center İnşaatı -10 cinayet
    Ermenek Madeni -18 cinayet
    ...

Yüksek sayıda ölümle sonuçlanan ülkemizdeki bu iş kazalarında asıl sorumluların; gerekli tedbirleri almayan işverenler/yöneticiler(hiçbir yetkileri olmasa bile iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri de dahil) ve bunları gerektiği gibi denetlemeyen, tedbirlerin alınması için yaptırımda bulunmayan/bulunamayan Bakanlık(devlet) olduğu açıktır.
  2. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    "TEKERLEKLİ KOLTUKLARIN İŞYERLERİNDEN KALDIRILMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ"
    1-) Amaç
    MADDE 1

(1) Bu Tebliğin amacı; İşyerlerinde tekerlekli koltuklardan düşmeden kaynaklanacak ölümleri, bitkisel hayatları ortadan kaldırarak nişanlanıp evlenip en az 3 çocuk sahibi olmak.
    2-) Kapsam ve istisnalar
    MADDE 2
    Bu Tebliğ; 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılıİş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yer alan işyerlerindeki tekerlekli koltuklar ile üzerine çıkıp dosya alınabilecek bütün tekerlekli koltukları kapsar.
    (2) Ancak aşağıda belirtilen koltuklarda bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
    a) Makam koltukları
    b)Evdeki bilgisayar koltukları

....
    :D:D:D:D:D:D
  3. trapezuslu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışma Bakanlığı Gemi bakımı/yapımı spotunda da ffp1 maske ile kaynak dumanından/gazlarından korunuyorladı:)
  4. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Hemen hemen bütün videolarda var yanlışlıklar, korumasız matkapta eldivenle çalışan mı dersin, açık havada boya yapan mı dersin, emniyet kemerini kendinden 5 metre aşağı takan mı dersin :) Adamların kendileri anlamamış iş güvenliğini bütün videolar kişisel koruyucu ekipman üzerine. Tehlikeyi ortadan kaldırmaya yönelik hiçbirşey yok.
  5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sizin düşüncenize katılıyorum ancak bu bizim gibi İSG uzmanlarının görüşleri arasındadır. Çalışanlar böyle düşünmez. Ülkemizde İSG ile ilgili olanlar hakkında herkes birkaç şey bilir. Ancak uygulamakta sıkıntı çektiğimiz için sorunlar yaşanıyor. Kamu spotu olarak hem bu yanlış hem de doğru davranış ve sonuçları gösterilmelidir. Kamu spotu çok ayrı bir kavram. Sadece yanlışa odaklanmak dediğiniz vurguyu yapar. Bende iş başı eğitimlerimde bu videoyu izletiyorum.
  6. deniz k İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8730
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "iş kazası yoktur!" sloganı biraz eksik kalmış gibi. "iş kazası yoktur, ihmal vardır!" gibi bir slogan daha iyi olabilirdi.
  7. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İlk iletimde ifade ettiğim üzere Bakanlığın yayımladığı kamu spotu Kanada'da hazırlanan bazı videolardan esinlenerek oluşturulmuş.

There Are No Accident – Public Service Announcements
    http://www.prevent-it.ca/there-are-no-accident-retail

Hepsini bir arada izlemek için:

Videolardaki tema "There are no accident" olarak belirlenmiş. Hırsızlık bizim uzmanlık alanımız olduğu için başlık da olduğu gibi ç/alınmış. :) Videolar "There really are no accidents" sözü ile sonlandırılmış.

Sloganda sorun yok, ama Bakanlığın hazırladığı içerikteki "iş kazaları sadece çalışanların hatası, dikkatsizliği nedeniyle olur" vurgusu sıkıntılı.

En azından videodaki hanım kızımızın dosyaları koymak için dolap verilmesini talep ettiği,
    (Örnek: "Kaç kez dosyaları koymak için ek dolap istedim, hala vermediler." diyebilirdi.)
    ama işveren/yöneticilerin bunu sağlamadığı gibi bir ufak ekleme dahi olsa birazcık daha gerçekçilik, samimiyet katılmış olurdu.
  8. deniz k İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8730
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    esinlenmişten ziyade, fikir araklanmış. kanada'da 8 yıl önce gösteriliyordu diye biliyorum. zaten video'yu bilmeyen yoktur, hepimizin eğitim slaytlarına girmiş bir video.

kanada versiyonunda 'gerçekten kazalar yoktur' diyor. kanada versiyonunda ki sloganı da beğenmiyorum. 'kaza' ve 'iş kazası' literatürde olan, hatta tanımını bakanlığın yaptığı kavramlardır. hayatın içinde kaza diye bir şey vardır. 'kaza yoktur, sorumsuzluk vardır, ihmal vardır, insan hayatını önemsememek vardır' diye devam edilerek, bunlara vurgu yapılabilirdi. bunlara vurgu yapmak, 'iş kazası diye bir şey yoktur' demekten daha inandırıcı olurdu bence.
    diğer konuda hemfikiriz zaten. işveren dolap temin etmedi, standartlara uygun merdiven vermedi v.s diye eklense, işverenin sorumlulukları konusunda çalışanı bilinçlendirme yoluna gidilmiş olurdu.
  9. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Aracı da telefonu da şirketimiz veriyor...,
    Ben izletiyorum. İzletmekte fayda var.
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Dün bir tane daha yeni aynı temalı spot izledim ama Youtube de aradım bulamadım..bulan varsa yüklerse sevinirim..
  11. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Televizyonda izlemişseniz belki henüz herhangi bir internet sitesine yüklenmemiştir. Yüklenirse arar buluruz.
  12. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aklıma geldi, biraz önce tekrar araştırdım. İzlediğiniz video belki de budur. O zamanlar baktığımızda henüz video internette yoktu.

13. Gizem Çamur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    104951
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Doğan Grup
    Yabancı kaynağı övmek gibi olmasın ama sanki orjinali çok daha etkileyici bu videonun