1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş kazası istatistikleri

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 6 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Ölümlü iş kazaları düştü, geçen yıl 745 işçi öldü

  [​IMG]
  Giriş: 06 Ağustos 2013 11:46 1,075 Okunma Güncelleme: 06 Ağustos 2013 11:43
  İş sağlığı ve güvenliğinde, özellikle ölümlü iş kazalarında dünya liginin alt sıralarında yer alan Türkiye, 2012 yılında bir önceki yıla göre ölümlü iş kazlarını yüzde 43,83 oranında düşürdü.

  Radikal düzenlemeler içeren yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın 1 Ocak 2013'te yürürlüğe girdiğinin altını çizen Mavi Akademi Genel Müdürü Güler Özkartal, "Yeni yasaya uyum yılında ortaya çıkan tabloya bakıp, doğru yolda olduğumuzu söyleyebiliyoruz. 2013 iş sağlığı ve güvenliği karnesi sanıyorum çok daha olumlu olacak." dedi.
  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanan 2012 yılı iş kazaları ve meslek hastalıkları istatistikleri belli oldu. Geçen yıl 745 kişi iş kazalarında hayatını kaybederken, bu rakam 2011 yılında 1.700 olarak kayda geçmişti. İstatistik sonuçlarına göre yüzde 43,83 oranında bir azalma görüldüğünün altını çizen Güler Özkartal, "8 ay önce yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın uyum yılında elde edilen sonuçlar bunlar. Bu rakamlara bakıp doğru yolda olduğumuzu söyleyebiliyoruz, 2013 karnesinin çok daha çıkacağına inanıyorum. 74 bin 874 iş kazasına karşılık 2011'de 69 bin 277 kaza raporlanmış. Ortalama yüzde 8 gibi bir artış görülüyor. Ancak bu artışı daha önce kayda geçmeyen kazaların, oluşan hassasiyet ortamıyla resmi kayıtlara aktarılması olarak görüyorum. Özetle artık hiçbir işletme kazanın üstünü örtemeyeceğini anlıyor. Bu riski almak istemiyor." diye konuştu.
  İş kazası istatistiklerinin her yıl savaş gibi bir manzara çıkarttığını anlatan Özkartal şunları kaydetti: "2012 yılı SGK kayıtlarında 395 kalıcı meslek hastalığı kaydı raporlanmış, sürekli iş görmezlik sayısı ise 2 bin 209 kişi. İş sağlığı ve güvenliği uzun soluklu bir yolculuk ve en önemlisi bir kültür. Bunu bir maliyet olarak görmemek aksine, sonradan ortaya çıkacak ve telafisi imkânsız kayıpların sigortası olarak anlamak ve yaygınlaştırmak gerekiyor. Bu tüm paydaşların sorumluluğu. Bir ülkenin modernlik kriterlerinden biri de bu rakamlar."

  Kaynak: CİHAN
  http://www.haber7.com/guncel/haber/1059370-olumlu-is-kazalari-dustu-gecen-yil-745-isci-oldu
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  SGK 123 İş cinayetini görmedi


  SGK 2012 yılında 745 işçinin öldüğünü açıkladı. Ancak bu sayı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin açıkladığı sayıdan 123 eksik.

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2012 yılında 745 işçinin öldüğünü açıkladı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi' ise bu sayıyı 848 olarak açıklamıştı. Yani iki rapor arasında 123 işçi eksik.

  SGK verilerine göre 2011'de 1710 işçi ölmüştü, 2012 yılı boyunca ise 745 işçi. Yani bir yılda yüzde 56 azalma var.

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi ise 2012'de en az 848 işçinin öldüğünü açıklamıştı.

  Meclis, SGK'nın istatistiklerinin "güvenilmez" olduğunu belirterek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve SGK'nın daha sağlıklı veri toplamak ve bunları kamuoyuyla paylaşmaktan sorumlu olduğunu belirtti.

  Meclis, SGK verileri ile kendi verileri arasındaki farkları şöyle açıkladı:

  * 2012 istatistiklerine göre meslek hastalığı sonucu sadece 1 işçi hayatını kaybetti (taşıma için depolama ve destek faaliyeti işkolunda). Oysa geçen yıl İdris Oral ve Vedat Yıldırak’ın slikozis sonucu hayatını kaybettini, bu işçilerin ölümlerinin gazete ve televizyonlarda da yer aldığını biliyoruz.
  * 2012 yılı istatistiklerine göre sadece 9 kadın işçi hayatını kaybetti. Oysa Meclisimiz geçen yıl en az 61 kadın işçinin iş cinayetlerinde yaşamını kaybettiğini tespit etmişti. Kadın, çalışma yaşamında da toplumun her alanında olduğu gibi görünmezleştirilmeye çalışılıyor.
  * 2012 yılı istatistiklerine göre ev içi çalışanların faaliyetlerinde 2 “kaza” gerçekleştiği ve 2 erkeğin yaralandığı belirtiliyor. Oysa Meclisimizin tespitlerine göre geçen yıl Muğla’da 21 yaşındaki Nurgül Büyükkınıklı, Bursa’da 35 yaşındaki Filiz Demir ve Adana’da 31 yaşındaki Pakize Akcan ev temizliğine gittiklerinde iş cinayetleri sonucu yaşamlarını yitirdiler.
  * 2012 yılı istatistiklerine göre tarım, orman, avcılık, balıkçılık sektöründe 9 işçi hayatını kaybetti. Oysa Meclisimizin tespitlerine göre ise geçen yıl en az 90 tarım işçisi hayatını kaybetti.
  * 2012 yılı istatistiklerine göre madencilik ve taş ocakları sektöründe 44 işçi hayatını kaybetti. Oysa Meclisimizin tespitlerine göre ise geçen yıl en az 81 maden işçisi hayatını kaybetti.

  Bianet
 3. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44214
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
  Hangi istatistikleri kabul edeceğiz? ÇSGB'nin verileri akla daha yatkın geliyor.