1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası kök neden araştırmasına bir örnek

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Nurdan Dahi tarafından 26 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Kazanın nedeni
  Olay- Vincin haladı kopar ve yüke sapan vuran işçilerden biri ağır yaralanır.

  Görünür neden- Vincin haladının kopması.

  Neden halat koptu?
  Halat düzgün aralıklarla kontrol edilmiyor mu? Haladın belirli süre kullanımdan sonra değiştirilmesine yönelik kurallar yok mu?
  Cevaplar hayır – Bir vincin haladının ömrü sınırlı olduğundan, bir işyerinde, haladın kontrolu, bakımı ve değiştirilmesine ilişkin usul ve kurallar yoksa, kazanın nedeni yönetim yetmezliğidir (bakınız Tüzük Md 378).
  Cevaplar evet – İşyerinde, söz konusu kurallar var ve usuller belirlenmiş.

  Neden bunlara uyulmamış?
  Sorumlu olanlara bu kurallar ve usuller anlatılmış ve bunlara uyulmasının öneminin anlaşılması sağlanmış mı? Haladı kontrol edecek elemanlar, gereken bilgi ve deneyime sahipler mi? (bakınız Yönetmelik Md.12; Tüzük Md.3
  Cevaplar hayır – Eksik veya yetersiz eğitim nedeni ile, işyerinde güvenli çalışma ortamı oluşturulmamıştır. Bu da yönetim yetmezliğidir.
  Cevaplar evet – Bu sonuca dayanarak kusurun görevlilerde olduğu sonucuna varılabilirse de, günümüzün anlayışında bu sonuçla yetinilmez. Çünkü işveren, işçisini eğitmekle, sorumluluklarından tümü ile kurtulmuş sayılamaz. Yetki ve sorumluluk devredilmekle iş bitmez. Kişilerin devredilen yetki ve sorumlu-luklarını ne derecede yerine getirdiklerinin izlenmesi de, işverenin temel yükümlükleri arasındadır.

  Nedenlerin başka doğrultularda da araştırılması da gerekir. Bunlar için şu örnekler verilebilir:

  Neden kazalı tehlikeli bölgede durmaktadır?

  Kazalı tehlike yerde durduğunun farkında değil mi? Yükü kaldırmadan önce çevredekiler uzaklaştırılmıyor mu?

  Neden halat; kontrol edildiği, bakımının yapıldığı ve değiştirme gerektirmediği halde koptu?
  Halat çalışma koşullarına uygun değil mi idi? Halat yerine takılmadan önce gerektiğince kontrol edilmedi mi? Halat aşırı mı yüklendi?

  Yukarıdaki sorulara benzer sorulara alınacak cevaplarla kazanın kök nedenlerine inilmesi sağlanır. Okurların bu alıştırmayı yapmaları yararlı olacaktır. Verilecek cevaplar, kök neden olarak, dört ana noktaya götürecektir:


  Yukarıdaki noktaların tümü, yönetim yetmezliği olarak anılır. Kazalının olayda büyük ölçüde kendi kusurunun olması dahi, yönetimin bu dört ana sorumluluğunu tümü ile ortadan kaldırmaz. Bu nedenle, 89/391/EEC sayılı Avrupa Birliği Konsey Direktifi’ne uyum sağlayıcı gelişmelerin izlenmesi ve gereklerinin yerine getirilmesi çok önemlidir.

  Yukarıdaki açıklama nedeni ile okurlar, “Kök nedenler belli olduğuna göre, neden kaza incelemesi yapılıyor?” diye sorabilirler. Bu soruyu örneklerle cevaplamak daha yerinde olacaktır:

  * Eğer yetersiz eğitim kök neden ve eğitim verilmiyor ise, neden ortadadır. Öte yandan eğitim veriliyor ise, inceleme eğitimin neden yetersiz olduğunu ortaya koymalıdır. Daha önce ele alınmış olan neden-sonuç diagramından, bu amaçla yararlanılabilinir,

  * Eğer eğitim verilmiş ise, kazalı neden yükün altında durmaktadır sorusuna verilecek cevaplar, o kuruluşa özgü olacaktır- tehlikeyi kanıksama, bana bir şey olmaz inancı, uyarma alışkanlığının olmaması gibi. Kök nedene inerken sorgulanan, o işyerindeki uygulamalar, alışkanlıklar, usuller, vb.dir. Bu nedenle, iş güvenliğini geliştirmede her kuruluşun kendine-özgü çalışma içinde olması zorunludur.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  hoşuma gitti ne güzel bir çalışma,iş kazası olay araştırma raporlarının ekine konabilir..