1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası mı?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve oğuzhan Torun tarafından 12 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bir kazanın iş kazası olup olmadığından tam olarak emin olmadığımızda ne yapmamız gerekiyor? Yani olayı sgk ya iş kazası olarak bildirirsek eğer ki iş kazası çıkmazsa yok yere firma kamu davalarına muhatap olacak. Bildirim yapmayıp iş kazası çıkarsa ayrı bir dert. Bu gibi şüpheli durumlarda olayın iş kazası olduğu nasıl kesinleşiyor Nasıl bir yol izlenmeli Bilgisi olan var mı?
  2. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Olay işyerinde veya iş yaparken meydana gelmişse iş kazasıdır. SGK bildirimi konusunda çekingen davranmayın. Eğer çalışan kaza nedeniyle hastaneye gittiyse hastane zaten bunu sgk'ya bildirir. Eğer siz hastanenin bildirdiği raporu 3 gün içinde bildirilmediyseniz hemen ceza kesiyorlar. Hatta bazen kaza olmayan durumlarda bile iş kazası olarak bildirim yapabiliyorlar ve siz bunu sonradan öğreniyorsunuz.

Ortada kamu davası açılacak bir durum olduysa siz bildirseniz de bildirmeseniz de sgk gelir firmayı bulur ve parasını alır. Bu yüzden hiç riske girmeyin, bir olay varsa bildirim yapın, en azından 4900 lira ceza yemezsiniz.
  3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Olayı anlatıyım. İş bitiminde başka bir firmaya ait araca binmişler. aracı kullananda bizim personelimiz değil. Trafik kazası geçiriyorlar. Trafik kazasında iki şoföründe hatası var polis tutanaklarına baktım. Bildirim yapalım mı?
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bununla ilgili çalışana işyeri talimat vermemiş, atıyorum bugün sen filancayla git denmemiş, aracı tahsis etmemişse iş kazası değildir. Boşuna o topa girip sorumluluk almayın üstünüze.
  5. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Bana kalırsa bildirmek gerekir. Yaralanma varsa hastane zaten bildirecektir. Olay biraz değişik ve karışık olmuş, bu gibi durumlarda risk almaya hiç gerek yok. Dediğim gibi kamu davası olacak bir durum varsa sgk her şekilde gelir firmayı bulur. Bildirim yapıldı diye durup dururken kamu davası açıldığına veya denetime gelindiğine de çok şahit olmadım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Mayıs 2016 ---
    Ek olarak hastane bunu iş kazası olarak bildirirse, firma 3 gün içinde bildirmezse sgk itiraz kabul etmiyor. Cezayı ödeyip mahkeme yolu ile itiraz edebiliyorsunuz. Hastanenin de nasıl bildireceği belli olmuyor. Benzer bir olayla karşılaştık, firma cezayı ödedi mecburen.
  6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende bundan çekiniyorum. En iyisi hastaneyi arayıp bildirimi nasıl yapacaklarını sormak. Eğer ki araç sahibi kimdi aracın şoförü hangi firmaya çalışıyor diye sorulursa ki bunun bizimle hiçbir ilgisi yok muhatap onlar olacaktır
  7. M. Çakmak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59444
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şu yoldan bakalım;

Firmamıza gelen ziyaretçiler firma içeresinde kaza geçirdiklerinde bu bizim iş kazamıs oluyor ya;

Sizin personelde aslında diğer firmanın servisinde ziyaretçi olarak gözükmektedir ve kazayı bildirmesi gereken bence siz değil diğer firmadır.
  8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında diğer firma içinde iş kazası olmayabilir. Aracı trafik kurallarına uymayarak emniyete park ediyorlar neden emniyete çektikleri bilinmiyor eğer araç emniyete keyfi bir şekilde çekilmişse zaten iş kazası değil ancak araç arızalanıp çekiliyorsa işte o zaman iş kazası olur yani sıkıntı şurada bunun kararını ben niye veriyorum. Sgk iş kazası bildirim ekranına yeni bir bölüm açılmalı. İş kazası inceleme ekranı . Yaz bir ay sonra karar ver beni niye uğraştırıyorlar anlamıyorum