1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası mıdır?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Nilcan Parlak Sütcü tarafından 4 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Ali Ünal İSGforum Üyesi

hele şükür :)
  2. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    ticket olsa olmazmı :D
  3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    oda olur :D
  4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

işveren veriyorsa ön ayak oluyorsa neden olmasın :) yeterki işveren kıyısın köşesinden geçsin fiili bir eylem içinde olsun :)
  5. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bir olayın kaza olup olmadığını anlamak için bu kadar yazılar yazılıyorsa işimiz zor. Ben yeni girdim bu duruma henüz eğitim almaktayım ama şuradaki yazışmalardan anladığım netlik yok ya da var da net mi olamıyoruz. Gözümü korkuttunuz. kısacası mevzuat neyse o değil midir olay? yoksa mevzuata mı hakim değiliz. netice de insiyatif kullanma gibi bir durum söz konusu mu?
  6. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Mevzuata mümkün olduğunca hakim olduğumuzu düşünüyorum sayın Çağlar, eksik olduğumuz noktalarda da açıp bakarız bunda bir sorun yok, zaten hakim olmasak bu tartışmayı yürütecek ve bir sonuca bağlayacak durumda olmazdık :)... Ama iş hayatına girdiğinizide göreceksiniz ki mevzuatı okuyup geçmekle uygulamak o kadar kolay olmuyor... Çünkü pek çok konuyu dikkate almanız gerekiyor... Ve yoruma açık bırakılmış noktalar mevcut... bazen hadi canım buda mı işkazası dediğiniz de oluyor, bu nasıl olurda iş kazası sayılmaz dediğinizde :D Malesef durum böyle ama gözünüz korkmasın, birbirimize destek için burdayız,birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var...
  7. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    =) Pekala. Sanırım o zaman daha çok çalışmamız gerekecek çok. Ve sanırım yine biraz ironik olacak ama analdığım şu; turkiye'de iş güvenliği uzmanlarının "iş güvenliği" yok=)
  8. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Siz olayı çok çabuk çözmüşsünüz Çağlar bey :)
  9. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ticket olursa iş kazası olmaz
    sodexo olursa iş kazasıdır arkadaşlar :p
  10. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    =) Çözüyor muyum yoksa daha mı komplike bir hale vardırıyorum bilemedim ben de.=) Umarım bu yeni yasa daha doğrusu yeni mevzuat işçi arkadaşlarımızın (biz de bir işçi olarak ama öncelik karşı taraf) güvenliği, sağlığı ve hakları konusunda onlara yardımcı olur ve yaptırımları dayatırız. ve bu sayede hak ettikleri yaşam standartlarına ulaştırabilme yolunda bir halka olabiliriz. Selamlar...
  11. g.dmrci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    5510 sayılı Kanun'a bakmak gerekir.
    Madde-13: İş kazasının tanımı, bildirilmesi ve soruşturulması
    İş kazası;
    • Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,
    • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,
    • Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,
    • Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,
    • Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan olaydır.
    Tek tek baktığımızda belirttiğiniz somut durum, yukarıdaki bentlerden hiçbirine girmez. Bu nedenle iş kazası değildir.
    Burada "acaba kişi işyerinde sayılabilir mi" diye düşünülebilir, ancak bence değildir. Şayet kaza, işyerinin yemekhanesi, dinlenme yeri vb. sosyal tesislerinde meydana gelmiş olsaydı iş kazası sayılırdı.
  12. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bakın şimdide mevzuat yorumlaması çıktı. Mevzuata göre iş kazası diye görünmüyor ama kişinin yemek yeme hakkı ne olacak...
  13. g.dmrci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yemek yeme hakkına birşey olmuyor zaten. O hala var. Ancak iş kazası olup olmadığı mevzuata göre belirlenmeli.
  14. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sodexo olayını bir iki kere belirtmistim ama arada gozden kactı sanırım. Acıkcası icim rahatldı. bugun ilk is gunum ve ilk kzada is kazası olmayan bi seye is kazası bldiri yaptırmıs olmak sıkıntı olabilirdi :/
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    işte bizde bu yüzden tartıştık çağlar bey... işyerinin yemekhanesi, dinlenme yeri , sosyal tesisi yok..işçiye dışarda yemek yemesi için izin veriliyor... ben artık bu konuda yorum yapmayacağım, diğer arkadaşlar tartışsın birazda :)
  16. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sizi net bi şekilde anladım Nurdan Hnm. İşin içine hümanite giriyor. ben de sizin gibi düşünüyorum. bu konuda mevzuata el atalım derim=) Mezuat mı insanlık mı?=) Tabiki insani bir mevzuat...
  17. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Madde13 c bendine gore; dısarıda yemek yemesi icin personel isveren tarafından tesvik edilmis. bu acıdan isyeri dısında bulunmasını gorevlendirme gibi dusunemez miyiz?
  18. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    işveren beni bankaya para yatırmak için görevlendirebilir, yada bikaç metre ilerdeki bir firmadan bir dosyayı almak için burda da beni yemek yemem için görevlendiriyor, bence fark yok! diyorum ve susuyorum.... :cool:
  19. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Görev tanım olarak yapılacak "iş" (bir fizikçi tabiri ile; w= f.x) için ayrılan süre. Yemek yemek bir görev değil bir ihtiyaçtır. Dolayısıyla mevzuata göre bu iş kazası anlamına gelmiyor ama gelmesi gerekir... Bu arada bu mevzuatları takip ettiğiniz bir link var mıdır? Deneyimli arkadaşların kaynak aldığı bir internet sitesi yahut bir kitap...
  20. g.dmrci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Nilcan Hanım,
    Ben hükümden "göreviyle ilgili olarak" gönderilmiş olmasını anlıyorum.
    (c) bendiyle ilgili Yargıtay kararları da var. Örneğin, iş görüşmesiyle ilgili kişi il dışına gidiyor (yani görevlendiriliyor). Gittiği ilde konakladığı otelde geçirmiş olduğu kaza iş kazası sayılıyor. Ancak burada işveren tarafından bir görevlendirme söz konusu değil.
    Kazanın iş kazası olup olmaması işçinin hukuki himaye talep etmesi açısından çok önemli. Kanundaki düzenlemeler örnek kabilinden ancak her halde işçi lehine çok geniş yorum yapılması, işverenler açısından adil olmaz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Mart 2013 ---
    http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/M...ski=0&sourceXmlSearch=&Tur=1&Tertip=5&No=5510
    güncel mevzuat buradan takip edilebilir.