1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası olmayan iş yeri daha az prim ödeyecek

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş kazası olmayan iş yeri daha az prim ödeyecek
  [​IMG]
  Mehmet Bulut - [Çalışma Hayatı]
  m.bulut@meydangazetesi.com.tr
  11 Mayıs 2015, 08:00

  İş sağlığı ve güvenliği önlemlerini uygulanabilir hale getirmek ve işverenleri daha özenli olmaya teşvik etmek amacıyla yeni bir düzenleme getirildi: İş Kazası Teşviki.
  Sosyal güvenlik sistemimizde iş kazası gerçekleşen işyerleri ile iş kazası yaşanmamış işyerlerini ödenen prim açısından ayıran bir düzenleme önceden yoktu. 2012 yılına kadar işyerleri yapılan işin tehlikeli olup olmamasına göre daha az ya da daha fazla prim ödemekteydiler. Ancak yapılan doğru bir düzenleme ile tüm işyerleri için prim oranları eşitlendi. Yani işyerlerinin nitelik itibariyle tehlikeli iş yapmasını cezalandıran sistemden vazgeçilmişti.
  İş sağlığı ve güvenliği paketi ile getirilen yeni bir düzenlemeyle artık işyerleri arasında prim oranı değişebilecek. Yapılan yasal düzenleme ile iş kazası gerçekleşmeyen işyerleri daha az prim ödeyecekler. Peki nasıl?

  Hangi işyerleri daha az prim ödeyecek?

  İş kazası olmaması halinde daha az prim ödeme uygulaması tüm işyerleri için geçerli değil. Kapsam biraz dar tutulmuş bulunmakta. Ayrıca bazı şartlar da mevcut.
  1. Öncelikle prim indiriminden sadece çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri faydalanabilecek. Yani teşvik uygulaması maden, inşaat gibi sektörlerde faaliyet gösteren işyerleri için geçerli. Dolayısıyla tehlikeli ve az tehlikeli işyerleri bu teşvikten faydalanamayacak.
  2. Prim indiriminden faydalanma noktasında ikinci şart ise işyerinde 10’dan fazla çalışanın bulunması. Yani 10 ve daha az çalışanı bulunan işyerleri çok tehlikeli grupta olsalar dahi bu teşvikten faydalanamayacak. Çalışan sayısının tespitinde, Türkiye genelinde birden fazla çok tehlikeli sınıfta yer alan işyeri bulunan işverenin 4/a kapsamında çalıştırılan toplam çalışan sayısı esas alınacak.
  3. Teşvikten faydalanmak için son şart ise işyerinde üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmemesi. Şayet işyerinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan bir kaza meydana gelmişse prim indiriminden faydalanmak için 3 yıl beklenilmesi gerekecek.
  Prim indirimi ne kadar olacak?
  Mevcut uygulamada tüm işverenler brüt ücret üzerinden yüzde 2 oranında işsizlik sigortası işveren payı primi ödemekteler. Yani asgari ücretli bir çalışan için işverenin katlandığı işsizlik sigortası primi 24 TL.
  Getirilen düzenlemeye göre, çok tehlikeli sınıfta yer alıp 10’dan fazla çalışanı bulunan ve üç yıl içerisinde iş kazası meydana gelmeyen işyerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payı, teşvik olarak üç yıl süreyle yüzde 1 olarak uygulanacak. Dolayısıyla bu işverenler asgari ücretli bir işçi için aylık 12 TL teşvikten faydalanacak.
  Bu tutar işverenleri iş kazalarına karşı önlem almada teşvik eder mi bilinmez ama tutarın düşük seviyelerde olduğu bir gerçek…
  Şayet prim indiriminden faydalanan bir işyerinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelirse takip eden aydan itibaren bu teşvik uygulamasına son verilecek. İşverenlerin öngörülen şartları tekrar sağlamaları ve talepleri halinde bu teşvikten yeniden yararlanmaya başlayacaklar.

  İş kazasını bildirmeyip teşvik alan işyerlerine ceza
  Yapılan düzenleme ile teşvikten yararlanan bir işveren, işyerinde gerçekleşen iş kazasını SGK’ya bildirmezse iş kazasının meydana geldiği tarihten itibaren yararlandıkları primleri yasal faizi ile birlikte geri ödeyecek ve bu teşvikten beş yıl süre ile yararlanamayacak.
  Haklarında yasaklama kararı verilen tüzelkişilerin şahıs şirketi olması halinde, şirket ortaklarının tamamı hakkında; sermaye şirketi olması halinde ise sermayesinin yarısından fazlasına sahip olan gerçek veya tüzelkişi ortaklar hakkında yasaklama kararı verilecek.
  Ayrıca iş kazasını süresinde SGK’ya bildirmeyen işverene 6331 sayılı kanuna göre idari para cezası verilecek.

  kaynak