1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası prosedürüyle ilgili...

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve kadir serkan tarafından 17 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar iş kazası ve sonrası için prosedür hazırlıyorum sitedeki örneklerin hepsini inceledim ama aklıma takılanlar var

Şimdi sitedekilerde genelde

1. Kaza jandarma veya polise derhal bildirilir
    2. Kaza ilgili Sigorta İl / sigorta Müdürlüğüne vizite kağıdı ile en geç kazadan sonraki iki gün içinde bildirilir.
    3. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bölge müdürlüğüne bildirim formu ile en geç iki iş günü içinde haber verilir.
    diyor

Artık iş kazalarını internet üzerinden bildirmiyormuyuz. Vizite kağıdı v.s. olayları varmı hala

birde zaten hastaneye gittiğimizde oradaki polis tutanak tutmuyormu polise haber verme olayı kafamı karıştırdı

Artı; iş kazası sonucu personeli hastaneye götürdük herhangi bir problemi yok bunuda Sgk'ya bildiriyormuyuz. Yoksa hastaneden aldığımız kağıdı saklamamız yeterlimi

SGK'ya neleri bildirip neleri bildirmeyelim bunun net bir yanıtının olduğu yönetmelik türü birşey varmıdır?

Birde forumdaki prosedürler eski sanırım birazcık elinde taze olan varsa örnek mahiyetinde paylaşabilir mi? :oops::rolleyes::D
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  4. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

Öncelikle Erkan beyin paylaşımı genel bir yol gösterici olarak nazara alın derim. Sorulara gelirsek;

*İş kazaları bildirimi 3 yolla yapılabilmektedir. ilk e-sigorta ile,doğrudan ve posta yolu ile. Şayet siz e-sigorta ile başvurduysanız diğerlerine gerek yok. Lakin e-sigorta ile başvuramıyorsanız doğrudan yada posta yolu ile başvurabilirsiniz. İş kazası ve meslek hastalığı bildirgesi doldurup posta ile başvuracaksanız şayet dikkat etmeniz gereken şey posta çeşitlerine göre zaman kavramıdır. Şayet normal posta ile göndercekseniz sgk kendi eline ulaştığı tarihi baz alarak işlem yaparki bu takip eden 3 iş günü kuralını aşmanıza sebep olabilir. Şayet aps yada iadeli taahütlü gönderiyorsanız postaya veriliş tarihi baz alınır.

*Hastane polisinin görevi adli her vakkanın raporunu tutmaktır. O kişi iş kazası vakkalarını özellikle takip etmez. Görevi gereği dava konusu olabilecek her vakkaya bakar. Kanun açıkça iş verenin yada vekilinin kolluk kuvvetlerine derhal haber verilmesini şart koşmuştur.Sonuçta her kaza iş kazası olmayabilmektedir. Haber verilen kolluk kuvvetleri iş yerine gelip görgü tanıklarıyla konuşup,olay yerini ve oluş şeklini inceleyip kasıtlı olarak bir başkası tarafında itme ,yaralama,kavga, husumet gibi olabilecek etkenleride göz önünde bulundurup olay değerlendirmesi yapmakta ve bunu kendileri açısında takibe gerek olup olmadığını tespit etmektedir. Kavga esnasında tartıştığı adamı itip merdiven boşluğundan düşmesini sağlayan ve dengesini kaybedip düştü diye iş kazsı süsü verilmek istenen bir olay hatırımda ama yer ,zaman veremiyorum.Gazete manşeti olarak aklımda kalmış.

*İş kazası sonucu hastaneye gittiyseniz bu olayı ciddi kılar ve neticesinde bunu sgk ya bildirmeniz gerekir. Ayrıca sgk iş kazasını tehlikeli ,önemsiz,ağır ,hafif diye ayırmaz. Fakat yaptırım olarakta haber vermeme halinde işçi için yapılmış olan masraflar ve geçici iş görmezlik ödeneğini ödenmemekle tehdit eder. Dolayısıyla Hastaneye gitmeniz ve bildirmemeniz durumunda işçiniz sağlıklıda olsa sgk sizden bildirimde bulunmadığınız için en azından hastane masrafları ve tedavi giderlerini rucu edebilir. Şayet hastaneye gidilmediyse bildirime gerek yok, fakat kaza tespit tutanağı ve raporu hazırlanıp dosyalanması şarttır. Ben şahsen her iş kazasında işçinin birşeyi olmasada hastaneye gidilmesini; gidilmese bile iş yeri hekiminin olaydan haberdar edilip iç kanama,beyin sarsıntısı gibi olay anında anlaşılmayacak durumlar hakkında görüşünü ister sorumluluk almasını sağlarım.12. aydan sonra 2000 küsür lira idari para cezası verileceğide belirtilmiş..

*SGK ya bildireceğin yada bildirmeyeceğin şeylerin yanıtını veren yönetmelik yok fakat net somut olarak iş kazası ve meslek hastalığı bildirim formu var. Zaten bu formu doldurmaya başladığında ne bildirmen gerektiğini otamatikman görmüş olursun. Aynı şekilde e-sigortadan iş kazası gireceksen yine seni sorularla yönlendiriyor zaten. Yinede ben bu bildirgeyi paylaşayım sizde fazla uğraşmamış olursunuz.

* Uzun süredir çalıştığım yerlerde iş kazası olmadığı için ancak boş bildirim paylaşabiliyorum. Ancak bir kaç meslektaşıma yardım amaçlı kaza incelemesi ve raporlaması yapmıştım fakat onlarda bende değil ilgili arkadaşlarda. Zaten C sınıfı uzmanlık belgesi almayı başarabilmiş her arkadaşım bu formu rahatlıkla doldurup üstesinden gelebilir.

Umarım yardımcı olmuşumdur zira yanlışımız yada eksiğimiz varsa afola...

Ekli Dosyalar:

5. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bölge müdürlüğüne bildirim zorunluluğu kalktı diye biliyorum
    SGK bildirimi biraz eski gibi;

Ekli Dosyalar:

6. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Beni paylaştığım bildirge e-sigorta üzerinden yapılacak başvurunun bir kopyası sadece excel e dökülmüş hali diyebilirim. Bilgi mahiyetinde yada ihtiyaç halinde kullanılsın diye. Seninki daha derli toplu ve güncel gözüküyor. Eminim ki faydalı olacaktır. Teşekkürler...
  7. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B-) İşveren Modülü
    Okumanız gerek paragrafı kırmızı renge çevirdim buyyrun

Ekli Dosyalar:

8. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim büyük karmaşadan kurtardınız beni Emeğinize sağlık bana zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim
  9. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    umarım yardımcı olmuştur. Genellikle benden çok daha iyi mevzuat bilgisine sahip arkadaşlara saygısızlık olmasın diye karışmam ama bu sefer üstadlar bizi işaret edince bilgimiz daha doğrusu tecrübemiz kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım. Hatamızı düzelten arkadaşlarda zahmet ettiler.bende onlara teşekkür ederim..