1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası sonuçlandı isg uzmanına 20 bin tl ceza

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve _kaanmert tarafından 19 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    2016 Ağustos ayı içerisinde sonuçlanmış bir İŞ KAZASI ceza detaylarını sizlerle aşağıda paylaşıyorum.
    Öncelikle inanılmaz derece sinirli olduğumu belirtmek isterim.
    Bir kardeşimiz emniyet kemeri üzerinde olmasına rağmen kemerini takmadığı için hayatını kaybediyor. ALLAH RAHMET EYLESİN. Kimse böyle olsun istemezdi. Hayatını kaybeden bizim bir yakınımız da olabilirdi. Bu çok net. Gelelim asıl konuya. İSG uzmanına 20 Bin TL ceza gelmiş. İSG uzmanı tüm çalışanları düzenli olarak kontrol ediyor. Kemer takmayanları tutanak tutup işten attırıyor. Tabi atılanlar bazen İSG uzmanını tehdit ediyor, küfrediyor bazen de dövmeye yelteniyor. (Bu gibi durumları aramızda görmeyen yok.) İşin tazminat davası kısmına hiç girmiyorum bu ilerki safha. Sonunda ne çıkar belirsiz. Daha sonra olay yaşanıyor ve 3 bilir kişi bir araya gelip bir rapor yazıyorlar. Diyorlar ki bilir kişiler (Bildiklerinden kendileri de emin değil)
    Gerekli takip ve denetimin yapılmaması, iş güvenliğinin işçilerin kendi insiyatifine bırakılması, iş disiplini ve organizasyonunun sağlanmaması, denetim ve gözetimin yetersiz olması, kemer ve baretini takmayan işçinin KKD lerini takana kadar oradan ayrılmaması gerektiği ve işçinin çalışmasına engel olmadığı için vsvsvs.

Çok detaya inmiyorum. Ben birkaç soru soracağım ve cevaplarını araştıralım lütfen.
    1. Diyelim ki 100 işçi çalışıyor. İSG uzmanı 100 parçaya mı bölünecek?
    2. Gerekli gözetim denetim derken? 100 parçaya bölündükten sonra hepsinin başında mı bekleyecek yoksa 10 dakika da bir mi denetleyecek?
    3. İSG uzmanı o kişinin KKD lerini takmadığını görmemiş olsaydı ve o esnada İSG uzmanı çay molasında olsaydı ve kaza yaşansaydı gözetim eksikliği olur muydu?
    4. Gözetim denetim eksikliği neye göre kaç dakikaya göre?
    5. Kaza geçirip hayatını kaybeden kişi İSG uzmanı olsaydı hangi İSG uzmanına ceza yazılacaktı?(Bu soru favori sorum)
    6. KKD ler takılıncaya kadar oradan ayrılmaması gerektiği de nedir ALLAH aşkına? Adam zaten şantiye şefine şikayet etmeye gitmiş o arada kaza yaşanmış. Zamanı geri alabilir miyiz?
    7. 15 işçi bir araya gelip -Hadi taktır KKD leri sıkıysa takmıyorum işte. Deyip te tehdit edilen İSG uzmanını kim koruyacak?
    vsvsvsvs. Bu sorular bitmez.
    Neyse özetliyorum:
    İş kazalarında herkes kusursuz yada kusurlu olarak sorumlu olabilir. İfadeler alınır ve hükme bağlanır.
    Ama hüküm işveren veya işverenler ile SGK arasındadır. İşveren tüm önlemleri almışsa tazminatı SGK öder. İşveren önlem almadıysa sorumlu kendisidir. Bu rücu davaları ve bilirkişi raporlarıyla belirlenir.
    YAPILAN İŞLERDE ve PROJELERDE KAZANILAN MİLYON DOLARLAR İSG UZMANININ CEBİNE GİRMİYOR. işverene veya SGK ya tüm maddi sorumluluk yÜklenmeli.
    TEKRAR EDİYORUM İSG UZMANI şu anda 1750 TL ye OSGB de çalışan veya bir firma bünyesinde 2500 TL ye çalışan bir işçi. Başka açıklaması yok.
    İSG UZMANI sadece işverenin bir vekilidir. Ona yol gösterir. İş kazası yaşanmaması için ona rehberlik eder. Görevini yapıp yapmadığı da işverenin sorumluluğundadır.
    Kaldı ki İSG uzmanları görev ve sorumlulukları yönetmeliğe göre nedir?
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    rehberlik, risk analizi, çalışma ortamı gözetimi, eğitim bilgilendirme kayıt, ilgili birimlerle işbirliği

Bakın arkadaşlar SOMA olaylarından sonra CSGB bakanı star tv spikeriyle yaptığı röportajda uzun uzun anlattı. Dedi ki farenin kemirdiği kabloyu ne müfettiş bilir ne de İSG uzmanı bilir. Bu işverenin sorumluluğundadır. Son olarak şöyle bağlamış. MÜFETTİŞ DENETLER, İSG UZMANI ÖNERİR, SORUMLU ise İŞVERENDİR.

Bunu yönetmelik diyor ben demiyorum. Zaten bu durum avrupa da da böyle.
    İSG UZMANLIĞI baret takmayanların başında nöbet tutmak değildir. Bunu artık anlamayan kalmasın.
    Hiçbir IOSH, OSHA, NEBOSH eğitimde bundan bahsetmez.
    İSG uzmanının işi kısaca; Güvenli bir iş ortamı hazırlanması için sistematik bir çalışma yapmak ve bunu işverene sunmaktır. Kaldı ki Risk analizini bile uzman tek başına hazırlayamaz diyor yönetmelik. Her departmandan adam olacak ekipte.
    Ama bizim BİLİRKİŞİLERİMİZ (Size söyleyecek laf bulamıyorum) 400 tl dosya parası için insanların hayatları ile oynuyorlar.
    ARKADAŞLAR BU MESLEĞE ÖZENMEYİN. ÇOK RİSKLİ. O KADAR AÇIK KONUŞUYORUM. İŞ KAZASI SONRASI KİMSE KALMIYOR ETRAFINIZDA.

AVRUPA BİRLİĞİ LÜTFEN BİZİ ALMA. 30 YIL GERİDEYİZ ÇÜNKÜ. TR DE BU GİBİ BİR YARGI SÜRECİ VARKEN KENDİNİ RİSKE ATMA.

Son olarak EN ve DIN standardı ile ilgili bir tarih bilgisi veriyorum
    DIN kurumu, Almanya İmparatorluğu döneminde, 22 Aralık 1917 tarihinde Normenausschuss der deutschen Industrie (NADI) (Alman Endüstrisinin Standartlar Komitesi) adıyla kurulmuştur. İlk standart, (DIN 1 - Konik pimler), 1918 yılının Mart ayında yayınlanmıştır.

PEKİ BİZ NEREDEYİZ. SADECE GÜLÜYORUM. YAZIK ÇOK YAZIK.

BENİM BAŞIMDAN GEÇEN OLAYIDA DAHA ÖNCE SİZLERLE PAYLAŞMIŞTIM. DETAYLAR AŞAĞIDADIR. ÇOK BENZER BİR DURUM.

http://www.isgforum.net/threads/iş-güvenliği-uzmanlari-hapse-girmemeli.13022/#post-103289
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ağustos 2016 ---
    ARKADAŞLAR KOCA KOCA HARFLERLE YAZIYORUM. BU İŞİ YAPMAYIN. DOKTORUN GÖRDÜĞÜ KADAR SAYGI GÖRMESİ GEREKEN İSG UZMANLARI GÜNÜMÜZ TR SİNDE SADECE BİR GÜNAY KEÇİSİ
  2. Amar bin hüseyin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63964
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    5n1k eksik hangi dava,nerde ,nasıl kim herhangi bir isg uzmanı ,biz nerden bileceğiz uydurma bir senaryo mu bu ?değilse bu işi yapmayalım,eğer öyleyse lütfen bu kadar düşük olmayalım
  3. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Boş boş konuşma adres ver mahkeme kararını göndereyim.
  4. keskintoprak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    _kaanmert ilk önce böyle bir olayın yaşanması üzücü bu gibi durumlar bizleri mesleğimizden soğutuyor burada raporu yazan bilirkişiler acaba bu yasaları yönetmelikleri ne kadar biliyor bilirkişinin yazdığı rapora de sizler itiraz edip sizde ayrıca dava açabilirsiniz.
    mahkeme kararını kişisel bilgileri kapatıp burada yayınlamanız da sakınca yoksa yükleyebilir misiniz.
  5. alibzdgn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    @_kaanmert , öncelikle geçmiş olsun. Bilirkişi raporuna mutlaka itiraz et. Yasa ve yönetmeliği bilen adamlarız, avukata ihtiyacın olmadan güzel cümlelerle kendini savunabilirsin. ayrıca işverenin nüfusundan (bilirkişileri tanımasından) dolayı cezayı paylaştırmış olabilirler. Mutlaka araştırmasını ve itirazını yap.
  6. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Sayilanlarin hepsi isverenin yükümlülüğü açık ve net. Igu amele cavusu değildir. Görev ve sorumlulukları yönetmelikte bellidir. Rapora itiraz karar asamasindan sonra olur mu bilmiyorum ama kesin temyize götürmeniz gerek
  7. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Üzgünüm :(
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ağustos 2016 ---
    Ben ilk kez yargılanmıyorum. Ağzım iyi laf yapar ve avukattan çok bilirim İSG yasalarını. Ama savcı seni karşısına alıp dinlemiyor ki. Vır vır vır zır zır zır sonra yaz kızım. Yemin ederim. 2 dir böyle oluyor. DİKKAT EDİN ARKADAŞLAR. DURUM BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL. BİZLER MÜHENDİSİZ VE TEKNİK YAKLAŞIYORUZ. AMA ONLAR DEĞİL.
    Temyize gönderildi ama belki % 30 indirim olur dediler. Oda belki. Saçmalığın doktora yapmış hali.
  8. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Kısaca anlatmak istediğim şu: Bir yönetmelik çıktığında biz İSG ciler oturup ince eleyip sık dokuyoruz ve uygulamaya koyuyoruz. Ama biz teknik insanlarız. herşeyin en doğrusu ve en mükemmeli olsun istiyoruz. Fakat yargı ve bilirkişilerin bilgisizliği sonucu bu hallere düşüyoruz. Düşündüğünüz gibi değil. Bir iş kazası olduğunda kök neden analizi vs. yaparken en ince detaylara kadar iniyoruz ve bakıyoruz ki kök neden hiç göremediğimiz bir şey. İş kazalarında yargı doğruyu bulamıyor. İşin ilginç tarafı sen 10 larca mantıklı ve doğru delillerle gidiyorsun duruşmaya ve elinde yönetmeliklerle ama yinede nasıl oluyorsa sana cezayı kitliyorlar. BU İŞİ YAPMAYIN BARET Mİ TAKMAZLAR İŞ AYAKKABISI MI GİYMEZLER NE YAPARLARSA YAPSINLR. ALLAH BELASINI VERSİN İŞ GÜVENLİĞİNİN. SİZİN HAYATINIZ ONLARDAN DEĞERSİZ Mİ?
    HAKKIM HARAM OLSUN ÇOCUKLARINA HASTANE PARALARI OLARAK HARCASINLAR
    Bu arada cezayı alan arkadaşım işi bıraktı kararı temyize gönderdi arabasını sattı. Ailesi gel dükkan açalım esnaflık yap demiş onu düşünüyor. Mühendis bakkal. Sinirlerim bozuldu yaa.
    İSG BİLİRKİŞİLERİ SİZE SESLENİYORUM. Aldığınız dosya paralarını HASTANE VE ECZANELERDE HARCAYIN İNŞALLAH. ANLADINIZ SİZ ONU
  9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bilirkişi raporunu bana özelden gönderir misiniz ?
  10. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Göndermeyi deniyorum olmadı. talha@talha.info ya mail atim mi
  11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Evet atabilirsiniz.
  12. Serdar Özcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    130386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
  13. fatih mehmet cansız İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44024
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    zer osgb
  14. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kağan mert öncelikle geçmiş olsun. karar için bilirkişi raporu önemli. Bilirkişi raporuna itiraz etmişsinizdir diye düşünüyorum. bilirkişi raporunu arkacmaz@hotmail.com adresine gönderebilir misin?
  15. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    120224
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Maalesef meslektaşımız olan iş güvenliği uzmanlarının yazdıkları bazı bilirkişi raporlarına bende şahit oldum. Hemen her tespitinde İSG uzmanlarının nasıl davaya müdahil ettiklerini , asıl sorumlu olan işveren ya da vekillerine gerektiği gibi dokunamadıklarını gördüm.
    İSG uzmanları hata ve kusurlarından ötürü işverene karşı sorumludur denir (İSG Uz.Görev ve Yet.Hk Yön) peki devlete karşı sorumlu hangi unvandır? Cevabını herkes tahmin ediyor ama dillendiremiyor..
    Adli birimlerde en küçük balığı tutmaya çalışır, büyük balığa dokunan pek olmaz.
    Çok sevdiğim bu işe 35 yılını vermiş bir abimizin dediği şu cümle aklıma geliyor.

Bu ülkeye demokrasiden sonra iş güvenliği gelecektir.
    Kazasız günler.
  16. öznur furkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merak ettiğim temiz davaları nasıl sonuçlanıyor. Sanırım yargıtayın verdiği karalar içtihat oluşturunca bu bilir kişiler ancak bile bilecekler tabi okuyorlarsa
  17. öznur furkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kaanmert bey ahdemiral@hotmail.com adresine bilir kişi raporunu atmanız mümkün olabilir mi? Çok geçmiş olsun. Bilir kişi raporuna itiraz ettiniz mi. Ettiyseniz sonuç ne oldu.
  18. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnsanı mesleğinden soğutmak bu olsa gerek, sistem baştan yanlış olunca maalesef böyle sıkıntılar olabiliyor. Herşey çok saçma ve herkes farkında ama suçlu biz. Bizi bu hale düşürenler utansın.
  19. Yusuf KAYA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çok geçmiş olsun Kaanmert bey,
    yusufkayaigu@gmail.com adresine bilir kişi raporunu atmanız mümkün olabilir mi?
  20. Hüsameddin Cebre İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    106078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman