1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası sonuçlandı isg uzmanına 20 bin tl ceza

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve _kaanmert tarafından 19 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Bu olayı paylaşmamdaki sebep en az 2000 kişiye duyurmaya çalışmaktı. Ama 10 bin kişiden fazla okuyan olmuş. Toplamda 15 bin e ulaşırsam ve herkes bir İSG uzmanı arkadaşına özet geçerse 30 bin yapar. Bunların içinden illaki bizi temsil edenler, bilirkişiler veya bambaşka pozisyonda insanlar olacaktır. Ne bileyim belki bi el atan olur. Yada bu saatten sonra umarım doğru mahkeme kararlarını paylaşmaya başlarız. ''Evet bu iş kazasında bilirkişi raporu çok doğru yazmış'' dediğimiz günü bekliyorum. Acı ama gerçek
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ağustos 2016 ---
  ADAMSIN
 2. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Her yıl ortalama 1000 in üzerinde iş kazası yaşanıyor. Bu kazalarda en az 400 İSG uzmanı ceza alıyor. Yani 400 ailenin ocağına incir ağacı dikiyorlar.
 3. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Bugün temyiz dilekçesini savcıya vermeye gitmiş arkadaşım. Tabi ki orada herhangi bir savcıya. Savcı bakmış karara. Sonra özetle okumuş ve arkadaşıma dönmüş cezayı sana mı yazdılar demiş. Arkadaşım ise ''evet savcı bey. Halbuki ben görevimi yaptım elimden başka ne gelir'' demiş. Sonra savcı arkadaşıma acıyan bir yüz ifadesiyle '' cık cık cık'' demiş ve dilekçeyi temyize gönderilmek üzere onaylamış. YARIN AYNI DURUMA İÇİMİZDEN HERHANGİ BİR İSG UZMANI DÜŞEBİLİR. ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.

  http://www.isgforum.net/threads/işverenin-iş-kazasından-sorumluluğu.1094/
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ağustos 2016 ---
  http://www.isgforum.net/threads/işverenin-iş-kazasından-sorumluluğu.1094/
 4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Hakimi araştırdıniz mi fetocu çıkmasın...
 5. may İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97554
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  öncelikle geçmiş olsun, daha öncede belirttiğim gibi
  1- bilirkişilik yapacak kişileraktif olarak uzmanlık yapan insanlardan seçilmeli( benim bugüne kadar okuduğum raporlara göre piyasada tutunamayan , yönetmeliklerden haberi olmayan ,insanlar uzmanlara karşı garez içinde tavır alıyor)
  2-aralıksız 3 yıl bu işi yapmayan uzmanların sertifikaları iptal edilmeli nedeni ise süreklik güncellik ve teyakkuz isteyen bir işten 3 yıl uzak kalıp sonra başlamak bile bana göre korkunç bi süre
  3- uzmanların mevcut yasalarda belirtilen sorumluluk ve hakları daha keskin çizgilerle ayrılmalı
  4- mesleki ihtiyat sigortası uzmanlar içinde aktif hale getirip zorunlu olmalı,

  kolay gelsin
 6. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  ben bilir kişi olarak katıldığım iki olayda iş yeri hekimine de aynı oranda kusur atfettim. hatta birinde uzman tali kusurlu hekim asli kusurlu oldu, keyfi değil tabi bu kararlar ama , hekim olarak risk analizine imza atacaksın, uzmanla paralel görev ve sorumluluklara sahip olacaksın ama nedense sadece uzman yargılanacak öylemi? bence yok öyle yağma
 7. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Söylediklerinin hepsine katılıyorum. 1. maddeye müthiş katılıyorum.
 8. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98472
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.
  Bilirkişi olarak görev yapmak isteyen İş güvenliği Uzmanı arkadaşlar aşağıdaki şartları sağlıyor ise ekim ayında bulundukları illerdeki Adalet komisyonu başkanlıklarına başvurabilirler. Eylül ayı içinde adalet komisyon başkanlıkları ihtiyaç duydukları bilirkişilikler için müracaat şartlarını duyuruyorlar. İş güvenliği uzmanları ceza ve hukuk mahkemeleri listelerine girerek davalarda bilirkişi olarak görev alabilir ve yargının adil ve doğru kararlar vermesine katkıda bulunabilir.
  Meslek odalarının düzenlediği bilirkişi eğitimlerine katılarak sertifika almanızda da fayda olduğunu düşünüyorum. Bu durumda kendi mesleğiniz ile ilgili de bilirkişilik yapabilirsiniz.


  A) BİLİRKİŞİ LİSTELERİ İÇİN BAŞVURU KABUL ŞARTLARI :

  1-T.C. vatandaşı olmak ve başvuru tarihinde yirmibeş (25) yaşından küçük olmamak, (31/10/1990 ve öncesi doğumlular) (5271 sayılı CMK'ya göre düzenlenecek olan ceza bilirkişi listesi için geçerli) 2-Başvuru tarihinde fiil ehliyetine sahip olmak, (6100 sayılı HMK'ya göre düzenlenecek olan hukuk bilirkişi listesi için geçerli)
  3-
  Bilirkişilik yapacağı alanda en az 3 (üç) yıllık mesleki deneyime sahip olmak, (Bu maddede; uzmanlık alanına ilişkin diploma, sertifika vb. belgelerin üzerindeki belgenin veriliş tarihi itibariyle en az 3 yıllık zaman dilimi kastedilmemekte olup, bilirkişilik yapacağı alana ilişkin fiilen en az 3 yıllık mesleki deneyime sahip olunduğunu gösteren belge istenmektedir.)
  4-
  Affa uğramış ya da ertelenmiş olsa dahi, devlete karşı işlenen suçlar ile zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas gibi bir suçtan veya kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından biriyle hükümlü bulunmamak,
  5-Disiplin yönünden meslekten ya da memuriyetten çıkarılmamış olmak veya sanat icrasından geçici olarak yasaklı durumda olmamak,
  6-Daha önce kendi isteği dışında bir bilirkişi listesinden çıkarılmamış olmak,
  7-Adalet Komisyonunun yargı çevresinde oturmak veya mesleki faaliyetini icra etmek,
  8-Başka bir Adalet Komisyonun listesinde kayıtlı olmamak,
  9-Meslek mensubu olarak görev yapabilmek için mevzuat tarafından aranılan şartları haiz olmak,
  10-Mesleğini icra edebilmek için herhangi bir meslek kuruluşuna kayıtlı olmak zorunda olanlar için, kayıtlı olunan meslek kuruluşunun mevzuatına göre bilirkişilik yapabilmek için uzmanlık alanını gösteren sertifika, uzmanlık belgesi, yetki belgesi ve benzerlerinin alınmasının zorunlu olduğu hallerde bu belgeye sahip olmak,
 9. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Ahmet bey size birkaç sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim:
  1. B sınıfını yeni aldıysak 3 yıllık deneyimi kabul etmiyorlar mı yani? B yi almak için 3 yıl bekledik zaten :) Üzerindeki tarihe bakmaları gülünç biraz.
  2. 3 yıllık deneyimi SSK dökümü ile mi göstereceğiz?
  3. Mühendisler odası İSG uzmanına 3 yılllık deneyim belgesi İSG alanında verir mi?
  4. Sözleşmelerimiz çalışma sürelerimiz vsvsv. yimi versek acaba. Belge yükseltirken kullandığımız dökümanları. Katip yokken bunları kullanıyorduk ya.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Ağustos 2016 ---
  Bu arada bilirkişiliğe başvuru yapacağım arkadaşlar. ÜCRET talep etmeyeceğim. İlla alacaksınız derlerse Para cezası gelen İSG uzmanalarının ödemelerinde kullanmak için alıcam. Bu arada yargıda kazalarda bilirkişilik yapmak için bile tanıdığınız hakim veya savcı olması gerekliymiş. Öyle her bilirkişiye vermiyorlarmış. Bu da gülünç bir durum maalesef :)
  Neyse tanıdık 2 hakim var. Bakıcaz çaresine. AMAÇ ADİL YARGILAMA
 10. NeoCrown İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bence bilirkişi raporunun görülmesi gerek. İsimler kapatılarak yayınlanabilir. Bunda bir sakınca yok.
  Ayrıca temyiz dilekçesi savcılığa verilmez. Karışık bir iş gibi geldi bana.
 11. HAKAN YAŞAR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 12. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98472
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.
  Kaan Bey,
  Yaptığınız sözleşmeler, isg katip kayıtları ve sgk hizmet dökümlerini hizmetinizi (ilgili kurumlara onaylatarak) kanıtlamak için kullanabilirsiniz. Başvuru belgeleri için Bilirkişilik yönetmeliğini de inceleyebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz yerdeki adalet komisyon başkanlıklarından bilgi alabilirsiniz. Meslek odaları kayıt olduğunuz tarihi baz alarak sadece oda üyeliğine kabul ettikleri branşlar için belge veriyorlar.
 13. Akademig İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge