1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası sonuçlandı isg uzmanına 20 bin tl ceza

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve _kaanmert tarafından 19 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bu olayı paylaşmamdaki sebep en az 2000 kişiye duyurmaya çalışmaktı. Ama 10 bin kişiden fazla okuyan olmuş. Toplamda 15 bin e ulaşırsam ve herkes bir İSG uzmanı arkadaşına özet geçerse 30 bin yapar. Bunların içinden illaki bizi temsil edenler, bilirkişiler veya bambaşka pozisyonda insanlar olacaktır. Ne bileyim belki bi el atan olur. Yada bu saatten sonra umarım doğru mahkeme kararlarını paylaşmaya başlarız. ''Evet bu iş kazasında bilirkişi raporu çok doğru yazmış'' dediğimiz günü bekliyorum. Acı ama gerçek
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ağustos 2016 ---
    ADAMSIN
  2. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Her yıl ortalama 1000 in üzerinde iş kazası yaşanıyor. Bu kazalarda en az 400 İSG uzmanı ceza alıyor. Yani 400 ailenin ocağına incir ağacı dikiyorlar.
  3. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bugün temyiz dilekçesini savcıya vermeye gitmiş arkadaşım. Tabi ki orada herhangi bir savcıya. Savcı bakmış karara. Sonra özetle okumuş ve arkadaşıma dönmüş cezayı sana mı yazdılar demiş. Arkadaşım ise ''evet savcı bey. Halbuki ben görevimi yaptım elimden başka ne gelir'' demiş. Sonra savcı arkadaşıma acıyan bir yüz ifadesiyle '' cık cık cık'' demiş ve dilekçeyi temyize gönderilmek üzere onaylamış. YARIN AYNI DURUMA İÇİMİZDEN HERHANGİ BİR İSG UZMANI DÜŞEBİLİR. ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.

http://www.isgforum.net/threads/işverenin-iş-kazasından-sorumluluğu.1094/
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ağustos 2016 ---
    http://www.isgforum.net/threads/işverenin-iş-kazasından-sorumluluğu.1094/
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Hakimi araştırdıniz mi fetocu çıkmasın...
  5. may İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97554
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    öncelikle geçmiş olsun, daha öncede belirttiğim gibi
    1- bilirkişilik yapacak kişileraktif olarak uzmanlık yapan insanlardan seçilmeli( benim bugüne kadar okuduğum raporlara göre piyasada tutunamayan , yönetmeliklerden haberi olmayan ,insanlar uzmanlara karşı garez içinde tavır alıyor)
    2-aralıksız 3 yıl bu işi yapmayan uzmanların sertifikaları iptal edilmeli nedeni ise süreklik güncellik ve teyakkuz isteyen bir işten 3 yıl uzak kalıp sonra başlamak bile bana göre korkunç bi süre
    3- uzmanların mevcut yasalarda belirtilen sorumluluk ve hakları daha keskin çizgilerle ayrılmalı
    4- mesleki ihtiyat sigortası uzmanlar içinde aktif hale getirip zorunlu olmalı,

kolay gelsin
  6. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    ben bilir kişi olarak katıldığım iki olayda iş yeri hekimine de aynı oranda kusur atfettim. hatta birinde uzman tali kusurlu hekim asli kusurlu oldu, keyfi değil tabi bu kararlar ama , hekim olarak risk analizine imza atacaksın, uzmanla paralel görev ve sorumluluklara sahip olacaksın ama nedense sadece uzman yargılanacak öylemi? bence yok öyle yağma
  7. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Söylediklerinin hepsine katılıyorum. 1. maddeye müthiş katılıyorum.
  8. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98472
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.
    Bilirkişi olarak görev yapmak isteyen İş güvenliği Uzmanı arkadaşlar aşağıdaki şartları sağlıyor ise ekim ayında bulundukları illerdeki Adalet komisyonu başkanlıklarına başvurabilirler. Eylül ayı içinde adalet komisyon başkanlıkları ihtiyaç duydukları bilirkişilikler için müracaat şartlarını duyuruyorlar. İş güvenliği uzmanları ceza ve hukuk mahkemeleri listelerine girerek davalarda bilirkişi olarak görev alabilir ve yargının adil ve doğru kararlar vermesine katkıda bulunabilir.
    Meslek odalarının düzenlediği bilirkişi eğitimlerine katılarak sertifika almanızda da fayda olduğunu düşünüyorum. Bu durumda kendi mesleğiniz ile ilgili de bilirkişilik yapabilirsiniz.

A) BİLİRKİŞİ LİSTELERİ İÇİN BAŞVURU KABUL ŞARTLARI :

1-T.C. vatandaşı olmak ve başvuru tarihinde yirmibeş (25) yaşından küçük olmamak, (31/10/1990 ve öncesi doğumlular) (5271 sayılı CMK'ya göre düzenlenecek olan ceza bilirkişi listesi için geçerli) 2-Başvuru tarihinde fiil ehliyetine sahip olmak, (6100 sayılı HMK'ya göre düzenlenecek olan hukuk bilirkişi listesi için geçerli)
    3-
    Bilirkişilik yapacağı alanda en az 3 (üç) yıllık mesleki deneyime sahip olmak, (Bu maddede; uzmanlık alanına ilişkin diploma, sertifika vb. belgelerin üzerindeki belgenin veriliş tarihi itibariyle en az 3 yıllık zaman dilimi kastedilmemekte olup, bilirkişilik yapacağı alana ilişkin fiilen en az 3 yıllık mesleki deneyime sahip olunduğunu gösteren belge istenmektedir.)
    4-
    Affa uğramış ya da ertelenmiş olsa dahi, devlete karşı işlenen suçlar ile zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas gibi bir suçtan veya kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından biriyle hükümlü bulunmamak,
    5-Disiplin yönünden meslekten ya da memuriyetten çıkarılmamış olmak veya sanat icrasından geçici olarak yasaklı durumda olmamak,
    6-Daha önce kendi isteği dışında bir bilirkişi listesinden çıkarılmamış olmak,
    7-Adalet Komisyonunun yargı çevresinde oturmak veya mesleki faaliyetini icra etmek,
    8-Başka bir Adalet Komisyonun listesinde kayıtlı olmamak,
    9-Meslek mensubu olarak görev yapabilmek için mevzuat tarafından aranılan şartları haiz olmak,
    10-Mesleğini icra edebilmek için herhangi bir meslek kuruluşuna kayıtlı olmak zorunda olanlar için, kayıtlı olunan meslek kuruluşunun mevzuatına göre bilirkişilik yapabilmek için uzmanlık alanını gösteren sertifika, uzmanlık belgesi, yetki belgesi ve benzerlerinin alınmasının zorunlu olduğu hallerde bu belgeye sahip olmak,
  9. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ahmet bey size birkaç sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim:
    1. B sınıfını yeni aldıysak 3 yıllık deneyimi kabul etmiyorlar mı yani? B yi almak için 3 yıl bekledik zaten :) Üzerindeki tarihe bakmaları gülünç biraz.
    2. 3 yıllık deneyimi SSK dökümü ile mi göstereceğiz?
    3. Mühendisler odası İSG uzmanına 3 yılllık deneyim belgesi İSG alanında verir mi?
    4. Sözleşmelerimiz çalışma sürelerimiz vsvsv. yimi versek acaba. Belge yükseltirken kullandığımız dökümanları. Katip yokken bunları kullanıyorduk ya.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Ağustos 2016 ---
    Bu arada bilirkişiliğe başvuru yapacağım arkadaşlar. ÜCRET talep etmeyeceğim. İlla alacaksınız derlerse Para cezası gelen İSG uzmanalarının ödemelerinde kullanmak için alıcam. Bu arada yargıda kazalarda bilirkişilik yapmak için bile tanıdığınız hakim veya savcı olması gerekliymiş. Öyle her bilirkişiye vermiyorlarmış. Bu da gülünç bir durum maalesef :)
    Neyse tanıdık 2 hakim var. Bakıcaz çaresine. AMAÇ ADİL YARGILAMA
  10. NeoCrown İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bence bilirkişi raporunun görülmesi gerek. İsimler kapatılarak yayınlanabilir. Bunda bir sakınca yok.
    Ayrıca temyiz dilekçesi savcılığa verilmez. Karışık bir iş gibi geldi bana.
  11. HAKAN YAŞAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  12. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98472
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.
    Kaan Bey,
    Yaptığınız sözleşmeler, isg katip kayıtları ve sgk hizmet dökümlerini hizmetinizi (ilgili kurumlara onaylatarak) kanıtlamak için kullanabilirsiniz. Başvuru belgeleri için Bilirkişilik yönetmeliğini de inceleyebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz yerdeki adalet komisyon başkanlıklarından bilgi alabilirsiniz. Meslek odaları kayıt olduğunuz tarihi baz alarak sadece oda üyeliğine kabul ettikleri branşlar için belge veriyorlar.
  13. Akademig İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  14. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bilirkişinin uzman olması bir şey değiştirmiyor. Boşuna boş yere ümit bağlamayın. Neden mi? 2 yıldır mahkemem sürüyor. Kısaca anlatayım.
    Büyük bir şantiye de taşeron firmanın uzmanıydım. Ben kısmi süreli ayda 18 saat çalışırken, 4 adet C uzman 1 adet A uzman tam zamanlı aynı şantiyedeyiz. 13. katta bir çalışanımız bina içerisinde kalıpları sökerken( bir doktor raporuna göre beyin kanaması geçirip olduğu yere, diğer doktor raporuna göre olduğu yere düşüp beyin kanaması geçiriyor) düşüyor. Olay yeri inceleme gelip 13. katta resimleri çekip gidiyor. Kazazede de kol, ve ayak bileği kırılıyor. kafatasında çatlak var. tüm eğitimler tamam. kemer ve baret üzerinde ve zimmetli. Ve benimle birlikte şantiye şefi, işveren, kalfa mahkemedeyiz. Neden? Avukat diyor ki; bunlar yalancı, kazazede 13. kattan aşağı düştü. (yaklaşık 42 metreden bahsediyoruz) hakime avukata diyor ki, kazazede nerede? Diyor ki , felç, yürüyemez, konuşamaz. hakim der ki, ifadesi alınmasın. Bu yalan, ve bu yalan sorgulanmıyor. Bir hekim raporu yok, çünkü adam kahvede aslan gibi okey oynayıp, geyik muhabbetine devam. iş bilirkişiye gidiyor. Bilirkişi A sınıfı uzman, makine mühendisi. Bilirkişi diyor ki, kemer yaşam hattına takılmalıydı. benim ifadem açık ve net. bina içerisinde oluyor olay, yüksekte çalışma yok. 13. kat sizi yanıltmasın. 13. kattan düşen biri ölür. ayrıca emniyet filelerimiz var. bilirkişi devam etmiş, iskeleler sağlam değildir. Hakim soruyor bana, değil miydi, dedim ki iskele yoktu ki sağlam yada çürük olsun. Bina içerisinde çalışıyoruz. Hakime beni tersliyor. Başka bir bilirkişiye gidiyor dosya. o bilirkişi de diyor ki, uzman kaza anında neden orada değildi. Hakim bana soruyor, diyorum ki, kısmi süreli çalışıyorum. ayda 2 gün. sözleşme bakanlığın sitesinden o şekilde yapılıyor. ve bunlar yazılı ifadem de mevcut. ve mahkeme öteleniyor,03/05/2017 tarihine. 4000 tl avukata verdik ve devam ediyoruz. Neyse ki hakime hanımı 13. kattan aşağı düşmediğine ikna ettik. Ne ile mi suçlanıyorum? gerekli tedbirleri almamakla.
    bu arada aynı kazazede başka bir mahkeme de sadece işvereni mahkemeyi vermiş, 150.000 tl istiyor. birbirine bağlayacak bunu ama bizim ömürden ömür gidiyor. alışık değiliz o soğuk mahkeme duvarlarına. Ben inşaat işlerinden tamamen sıyrıldım, 2 yıla kadar komple sıyrılmak istiyorum. Alemin MAZLUMU olmuşuz, maalesef.
    Kaan bey geçmiş olsun
  15. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    120224
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bilirkişik yapacak olan İş güvenliği uzman arkadaşlarım;

Çalıştığım şirkette meydana gelen iş kazaları sonrasında bilirkişi olmuş uzman arkadaşlarımızın yazdıkları raporları görünce deli oluyorum.
    Bakın bir örnek vereceğim; Alt işverenimizdeki bir çalışan çalışma sahasında bulunurken forkliftin geri geri gelmesini farkedemiyor( geri ikaz sistemi olmasına karşı) , tabi forklift sürücüsüde ön ve yan aynalardan yeterli kontrolü yapamıyor koskocaman yolda hiç bir engelin olmadığı birbirlerini çok rahat bir şekilde görücekken her iki personelin yaptığı teklikeli davranış sonucu o üzücü kazamız oluyor ve alt işveren çalışanımız vefat ediyor.
    Belge olarak herşey tamam, risk analizleri ,kağıtlar eğitimler vs.
    İlk birlir kişi sadece operatöre, isg uzmanına, vardiya amirlerine ve ne şirkete suç isnat ediyor. Ceza davasında şirkete suç isnat edilemez tüzel kişiliktir diye biliyorum.. neyse hakime hanım bir başka isg uzmanı arkadaşımızı bilirkişi yapıyor bu arkadaşta forklift operatörüne suç isnat ediyor. Hakime hanım yetinmiyor bir de bunu sırf üniversitede öğretim görevlisi isg uzmanları görsün diye dosyayı gönderiyor ve görüş alıyor bu öğretim görevlisi sözde uzmanlar ise , vardiya amirini, isg uzmanını, bir üst yöneticiye tali operaötürede asli kusur veriyor..
    Şimdi şu soruyu sormak lazım göz göre göre gelen forklifti göremeyen rahmetlinin hiç mi kabahati yoktu,
    Ve en önemlisi bizim bilirkişi uzmanlarımız!! bir isg uzmanının tali kusuru bile onansa meslekten 6 ay uzaklaştırıldığını bilmiyorlar mı?
    Bu bilirkişi arkadaşlarımız İSG uzmanlarının çoğunun bu ülkede günah keçisi olduğunu, yapmak istedikleri çok şeylerin olduğunu ancak her dafasında kafasına basıldığını ,üretimdi , maliyetti ,diye diye bir sürü anlamsız saçma sapan dirençlerle karşılaştıklarını bilmiyorlar mı ?
    El insaf be bilirkişi arkadaşım el insaf öyle hemen tali ya da asli kusur verirken birazda gerçek durumu düşün , yanlı davran demiyorum bariz hatalar varsa tamam acıma ama öyle kolay kolay da yem etme bu işi güç bela yapan İSG uzmanı arkadaşını lütfen !!!

Kazasız günleriniz olsun,
    Saygılarımla.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Aralık 2016 11:32 ---
    Unutmadan;
    Mevcut Türkiye şartlarında iş kazalarını kısa vadede çözecek tek bir cümlelik bir kanun maddesi yazsınlar, bakın hiç gerek 6331'e 4857 'ye ona buna..
    Yazılacak tek cümle şudur;

Oluşan İş Kazalarından Birinci Dereceden Sorumlu İşverendir .

Bu kadar!!

Uzun vadede ise çocuk yaşlardan bu yana verielcek olan güvenlik kültürünü arttırıcı eğitimler. Millet olarak ceza ve ödülden ancak anlayan bir yapıya sahibiz..

Tekrar selamlar.
  16. Ali Fizik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31838
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A.Sait Külekçi Bey geçmiş olsun. İnşallah bir an önce bu yanlıştan dönülür ve sizde bir an önce bu saçmalıklardan kurtulmuş olursunuz. Bu şekilde yaşanmış olayları dinledikçe gerçekten üzüntümüz ve kaygımız bir kat daha artıyor maalesef. Ülkemizde ne zaman doğru dürüst mesleğini icra eden adamlar göreceğiz demeye başladık artık. İnsanları neyle ve nasıl yargıladıkları hiç umurlarında değil. Herkes kafasına göre bişey tutturmuş onun peşinden gider olmuş körü körüne. İş Güvenliği Uzmanları bu durumlarda yargılanamaz zaten. Bakın Eski İş Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer bir röportajında ne demişti;
    İş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi denetçi değildir. Ortaya çıkışı da dünyadaki uygulaması da böyle değildir. İş güvenliği uzmanı teknik bir danışman, bir yardımcıdır. İşverenin bilmediği teknik konularda ona danışması içindir. Mali müşavir gibi, hukuk müşaviri gibi. İş güvenliği uzmanı diyor ki işverene, “burada aydınlatma yetersiz, şöyle bir aydınlatma gerekir”. Ya da mesela boya yapılan bir yer, “burada havalandırma uygun değil havalandırmayı tabandan yapmamız lazım”. İş güvenliği uzmanının bütün görevi budur.

Sorumluluk işyerinindir!
    Bilirkişilerin ve Hakimlerin de bunları dikkate alarak rapor yazmaları ve ona göre karar vermeleri gerekir.
  17. Ali Fizik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31838
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sonuna kadar katılıyorum size İsmail Bey. Ağzınıza sağlık. Bilirkişilik mesleği gerçekten uzmanlık gerektiren ve sorumluluğu yüksek olan bir meslek bana göre. Tabi bu mesleği de sırf para kazanmak uğruna harcayanlar da yok değil. Bilirkişiliği yapacak kişilerin vicdanlı olması gerekir. Mesleğini hakkını vererek yapmaları gerekir. Aksi takdirde suçu olmayan insanların hayatlarını mahvetmekten başka bişey yapmamış olurlar.