1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş kazası sonucu kopan el yerine dikildi

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 23 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Konya'da iş kazası sonrası bir kişinin sol avuç içinden kopan eli yerine dikildikten sonra, dört parmağı da geçici olarak paketleme yöntemiyle karın bölgesine yerleştirildi.
  haber.jpg
  Başkent Üniversitesi Konya Araştırma ve Uygulama Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. İbrahim Çivi, yaptığı açıklamada, hastaları Hüseyin Kurtuluş'un iş yerinde iş makinesiyle duvar arasında sıkışan sol elinin avuç içinden kopması sonucu kendilerine getirildiğini söyledi.
  Yaklaşık 6 saat süren operasyonla, sinirleri, kemikleri ve tendonları yan yana getirip hastanın elini yerine diktiklerini belirten Çivi, eli kurtardıktan sonra beklendiği gibi damarların parmak uçlarına giden kısımlarında sorun oluştuğunu ifade etti.
  -Deri 1,5 ayda kendini yenileyecek-
  Bunun üzerine dört parmağın kurtarılması için ameliyat kararı aldıklarını anlatan Çivi, şunları kaydetti:
  ''İki saat süren paketleme yöntemiyle parmaklardaki cildi soyduk, daha sonra vücudun karın bölgesine, dört parmağı deri altında olacak şekilde gömdük. Bu yöntemle deri, gömülen yerde kendisini yenileyecek. 1,5 ay sonra da gömülen parmakları yerinden çıkartacağız. Parmakların durumuna göre uygun tedaviye devam edeceğiz. Yöntem nadiren kullanılıyor. Genellikle askeri hastanede sıkça başvurulan bu yöntemle kangren diye adlandırılan bölgeyi kurtarıyoruz. Paketleme yöntemini denemesek siyahlaşmış ve hastanın hissetmediği parmaklarının bir bölümünü kesecektik.''
  Çivi, hastanın bu tedavi sayesinde kısa süre içinde kopan elini eskiden olduğu gibi rahatlıkla kullanmaya başlayacağını aktardı.
  Hüseyin Kurtuluş (32) ise elinin tekrar yerine dikilebileceğini hiç düşünmediğini dile getirdi.
  Yerine dikilen elinin hareket ettiğini görünce çok mutlu olduğunu vurgulayan Kurtuluş, ''Bakmakla yükümlü olduğum bir ailem var. Dört çocuğum var. Elim yerine dikilemeseydi zor durumda kalacaktım. Şimdi doktorum parmaklarımı kurtarmaya çalışıyor'' diye konuştu.