1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası yük asansörü düşmesi

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 30 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba Arkadaşlar,

İş yerimde pazar günü kaza oldu. Asansör firması ramazanın son iki haftası gelicekken ilk haftası geliyor. Pazar günü işveren işyerindeyken onun onayını alıyorlar. Çalışmaya başlıyorlar, iş kazası oluyor yük asansöründe ve üçüncü katta düşüyorlar. Bir kişi yoğun bakımda. Firmadakilerin sigortaları yok. Nasıl bi işlem olur avukata sorduk bir sıkıntı olmaz diyor sözleşme maddelerimiz bizi destekliyor. Polis gelmiş kaç kişi çalıştıklarını falan söylemişler. Ben talimat olarak ve diğer firmalar olarak uyarılarımı yazmıştım. Görüşlerinizi bekliyorum.
  2. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    asansör firmasıyla yapmış olduğunuz sözleşmede :
    - iş yerinizde yapılan çalışmalarda isg talimat ve kurallarına uygun çalışmaları gerektiğini
    - uyarı ve ikaz levha ve işaretçilerine uymaları gerektiğini
    - asansör bakımı sırasında kkd'lerini kullanmaları gerektiğini belirttiyseniz direk olarak sıkıntı çıkaracak durumlardan uzak oluyorsunuz. fakat daha önce başıma gelmediği için bilmiyorum ama adamların sigortasız olması normalde direk firmayı bağlarken sizin iş yerinize girmiş olmaları dolaylı olarak sizi bağlayabilir. sözleşmede genelde bununla ilgili madde konulmuyor. gerekçesi de zaten sigortasız adam çalıştırılmaz o yüzden yazmaya gerek yok diyorlar. ama sizin olayınızdan anlaşılıyor ki bunu da hizmet alım sözleşmelerine yazmak gerekiyor.
    ama büyük ihtimalle size zarar gelmeyecektir (genel isg talimatlarınız ve uyarı levhalarınız var diye düşünerek yazdım bunu)
    kazasız çalışmalar..
  3. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    O insanlarin sizin işyerinde kaza geçirmiş olmalarindan ana firma olarak sorumlusunuz denetim yukumlulugunuz var ornegin asansör firmasi 13 yaşında bir çocuk calistirsa sizin sahanizda buna musade edermisiniz etmezsiniz her ne kadar sozlesmenizde belirtirseniz belirtin o calisma sirasindaki her türlü tedbirin alinip alinmadigini denetlemek asil firmanin sorumluluğundadır
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Maalesef @Alper Güler dediği doğru. sizin sahanız ve kazayı geçirenler dışarıdan gelen bir firma. Firma sizin iş yerinize gelirken;
    - SGK bildirimleri,
    - Temel İş Güvenliği Eğitim Katılım Formu (son güncel tarihli olanı)
    - Temel İş Güvenliği Eğitim katılım sertifikası,
    - Sağlık Raporu, (son güncel tarihli olanı)
    - Mesleki Eğitim Belgeleri,
    - Kişisel koruyucu Donanım zimmet formları 'nı getirmesi gerekiyor. Sizinde bu evraklar olmadan sahanıza almamanız gerekiyor.
  5. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    olay pazar günü gerçekleşiyor benim çalışma günüm değil. Asansörün kullanma talimatı var bakımla ilgili bişey yok. Bakımı biz yapmıyoruz ki firma gelip yapıyor.
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    isg-katip'ten atamanız yapılmışsa 7 gün 24 saat hizmet verdiğiniz kadar sorumlusunuz dur. Pazar günü gece vardiyası hepsi. Tüm ekipmanların kullanma ve bakım talimatı olmalı. Kullanım talimatı makinayı kullanacak kişiye, bakım talimatı bakımı yapacak kişiye imzalatılmalı. 2 talimatta onaylanmalı ve bir kopyaları özlük dosyalarına diğer kopyaları da makinenin bulunduğu bölgeye asılmalı.
  7. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    iyide asansör bakım olmuyor ki asansörü söküp yeni asansör takacaklardı bu bakım çalışmasına mı giriyor?
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    sizce ?
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mehmet Bey ilk önce siz o avukatı değiştiriniz.
    6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa hakim olmadığı belli.
    6331 sayılı kanuna göre alt işverenin yapmış olduğu işlerden asıl işveren de aynı oranda sorumludur.
    Sonra bir sonraki yorum ise İşveren olarak alt işverenin sigortasız çalışan bulundurması sizi birinci dereceden bağlayan bir unsurdur ki hangi avukatın buna bizi bağlamaz diyeceğini merak ediyorum.
    İşletme sınırları içinde ziyaretçilerin başına gelecek her türlü yaralanmadan sorumlu olunduğu bir durumda alt işverenin başına gelecek kazalardan asıl iş veren tabi ki sorumlu olacaktır.
    Ayrıca alt işveren ile yapılan ikili sözleşmelerde sorumluluk yetki devri söz konusu olamaz sözleşmeler Yönetmeliklerden önce gelemez.

Tabi bu benim fikrim .
    Kazazede arkadaşlara şifalar dilerim
  10. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Peki şu aşamada yapabileceğim birşey var mı ?
  11. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mehmet bey
    Açıkçası sigortasız çalışan bulundurmanız sizin aleyhinizde olan bir durum olacaktır. Sigortasız çalışan bulundurmadan ceza yiyeceğinizi düşünüyorum. Sigortasız olmalarında sizin açıkçası ne kadar önlem alıp almadığınızı 2. plana atacağını düşünüyorum.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    sigorta iş güvenliğinin kısmen kapsamında dır tamamen değil. Onu sosyal sigorta müfettişleri sorgulayacak, ama kazayı iş güvenliği teknik iş müfettişleri sorgulayacak.
  13. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş güvenliği teknik müfettişleri işletme içinde sigortasız işçi çalıştırılmasında sizce olumlu mu bakacaklar.
    İşletme içinde ne kadar olumlu uygulama varsa sigortasız işçi bulundurma ve görev verme bu uygulamaları biraz geri plana atacaktır.
    Orkun Bey siz işletme içinde sigortasız bir çalışan çalışmasına izin verir miydiniz.?
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Anlaşamadık galiba oda uygunsuzluk fakat bu zaman kadar bir çok denetim geçirdim teknik iş müfettişleri sigortası var mı yok mu diye bakmıyor! Sosyal iş müfettişleri ise direkt sigortaya bakıyor. Onun içindir ki sigortasız adam çalıştırmak suç olmasına rağmen onu ikinci plana atacaklar.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Temmuz 2014 ---
    Gelince ne soracaklar;
    1-) Bu adamın oryantasyon eğitimi var mı ?
    2-) İş güvenliği eğitimleri var mı ?
    3-) Sağlık raporu varmı ?
    4-) Mesleki eğitimi var mı ?
    5-) Çalışanın KKD zimmet formları var mı ?

Bunlardan sonra firma taşeron mu ?, sözleşmesi var mı ? , sigortası var mı ?, makine-ekipman kontrolü var mı ? ........ gider !!
  15. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Anlaşamama değil orkun bey
    Ben ilk başta işçinin sigortasının olması gerektiğini belirtiyorum sadece.
    Sigortası olmayan bir işçi için oryantasyon eğitimi , iş sağlığı ve güvenliği eğitimi , mesleki eğitim vb. evrakların olması yetersiz olur.
    İş kazası sayılma şartlarından biri ÇALIŞANIN SİGORTALI olmasıdır. Dolayısı ile bu şart daha kafadan bozulmuş . Teknik iş Müfettişleri çalışanın sigortası var mı diye sormazlar zaten olması gerektiğini işverenin bilmesi gerektiğini bilirler.
    Yazdıklarımı kişisel olarak algılamazsanız sevinirim. Sadece fikir alış verişi diyelim.

İyi çalışmalar dilerim.
  16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    kişisel aldığımı nereden çıkardınız ki ? ben gördüklerimi anlatıyorum tıpkı sizin düşündüklerinizi söylediğiniz gibi. Siz öyle inanmak istiyorsanız öyle inanabilirsiniz. Müfettişler denetlemeye geldiklerinde sigortasız çalışanınız var mı diye sormaz ? Aaaa bu adam kaza geçirmiş bunun sigortası bile yok diye cümleye de başlamaz. Gördüm biliyorum görmesem bu kadar ısrarcı olmazdım zaten. Sonuçta burada fikir almaya çalışanlar var diye düşünmek lazım.
    Kazasız günler dilerim.
  17. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Öncelikle geçmiş olsun, umarım yoğun bakımdaki çalışanda bir an evvel sağlığına kavuşur, hayati tehlikesi yoktur. ''Ben talimat olarak ve diğer firmalar olarak uyarılarımı yazmıştım.'' diyorsunuz, yaptığınız uyarılar içinde benden önce yorum yapan arkadaşların yazdıkları uyarılar varsa çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Firmanızda ki bakım onarım çalışmalarında , bu çalışmaları yapacak firmadan buraya gelecek çalışanların üste belirtilen şartları sağlamadan çalışma yapamayacaklarına dair bir yazınız olması önemli. Sizin olay sırasında orda olmamanız bir şans faktörü olabilir ama bir kişi hayatını kaybederse bu sizin içinde sıkıntı yaratabilir, asıl sorumluluk alt işverende olmasına rağmen asıl işverende müteselsil sorumludur.
    Bundan sonra yapmanız gereken varsa eksiklikleriniz tamamlamanız ve kaza araştırması yaparak raporlamanız, bir daha benzer kazalar olmaması için tüm gereklilikleri yerine getirmeniz olacaktır. Tekrar geçmiş olsun.
  18. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    burada bağımsız işveren işçisi sözkonusu, altişverenlik yok. Asansör yapım işi anahtar teslimi yapılmışsa sorumluluk tedarikçi fimaya ait olur. Ama sözleşmedeki maddeler önemli
  19. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Talimat bu şekildeydi.

Ekli Dosyalar:

• xx.docx
      Dosya Boyutu:
      17,6 KB
      Görüntüleme:
      52
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    saha önemlidir. kaza kimin sahasındaysa sorumluluğu paylaşanlardan biri de iş sahasının sahibidir. Düşünün sizin bir iş yeriniz var biri girdi içeriye kendini bıçakladı(intihar iş kazası). Gelen polis, müfettişe benim alakam yok diye ne kadar zamanda anlatabilir siniz sizce ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Temmuz 2014 ---
    kullanım talimatı gayet güzel. Bakım-onarım talimatı olması gerekiyor. araştırıyorum