1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası yük asansörü düşmesi

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 30 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Orkun bey iSG KATİPTEN ATAMANIZ yapılmışsa 7 gün 24 saat hizmet verdiğiniz kadar sorumlusunuzdur derken ne demek istediğinizi tam açıklar mısınız?
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    yani pazar günü gece vardiyası fark etmeden sorumlusunuz demektir
  3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konuyu tam olarak anlamıyorum. İş güvenliği uzmanının görev ve sorumlulukları yönetmelikte bellidir. Biz yönetmelikte belirtilen tüm eksiklikleri bildirdik diyelim teknik konular da dahil. Ayda bir günde firmaya gidiyoruz diyelim. Bizim olmadığımız zamanda kaza olmuş ve bilirkişi gelip raporu hazırlamış Bilirkişi raporu ile bizim istediklerimiz aynı ancak işveren yapmamış. Sorumlu kim?
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    maalesef durum dediğiniz gibi.
  5. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    Orkun Bey;
    "saha önemlidir. kaza kimin sahasındaysa sorumluluğu paylaşanlardan biri de iş sahasının sahibidir. Düşünün sizin bir iş yeriniz var biri girdi içeriye kendini bıçakladı(intihar iş kazası). Gelen polis, müfettişe benim alakam yok diye ne kadar zamanda anlatabilir siniz sizce ? "

bu açıklamanızla bağlantılı sorular sormak istiyorum:

Örneğin marketim var ve gece hırsız girdi hırsızlık yaparken kazalandı.
    Örneğin işletmem pazar günleri tatil sadece bekçim var. Pazar günü bekçimin yanına arkadaşı ziyarete geldi ve işyeri içersinde kazalandı.
    bu hırsız ve bekçinin arkadaşı iş kazası olarak mı değerlendirilir?işverenin kusuru nedir?( isg hizmetlerini alan ve 6331 gereği üzerine düşenleri yapan bir işveren olarak düşünün)
    5510 13.madde serviste,işyerinde,mesai saatlerinde,görevde ve süt izninde iş kazası diyor. sizin hırsız ve bekçinin arkadaşı ile ilgili yorumunuz nedir?

gelen polis ve müfettişe benim alakam yok demek için ne kadar zamanımız var o kısımla ilgili de aydınlatırsanız sevinirim.
    şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar diliyorum..
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    size yaklaşık 2 hafta önce istanbulda olan iskele devrilmesi kazasını hatırlatırım. C sınıf uzmanı TUTUKLAMIŞLARDI. ifade değil bakın tutuklanmak. benim bir alakam yok demek için önce tutuklanıyorsunuz sonra anlatıyorsunuz. zamanı siz düşünebilirsiniz.
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    ilk sorduğunuz gerçekten kafa karıştırıcı adam zaten hırsız amacı zaten kötü :D (fakat iş yerinde kısmını atlamayalım)
    ikinci soru ise normal vardiyada ziyaretçi prosedüründen bir farkı yok gibi geldi bana. Bekçinin o arkadaşı ziyaretçi sınıfında olduğu ve iş yerinde olduğu için bence yine iş kazasıdır.
  8. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    Bakın Orkun Bey
    250 civarı firmaya hizmet vermeye çalışıyorum, haftada 1 yada 2 haftada bir iş kazasıyla karşılaşıyorum. ama dediğiniz gibi hiç tutuklanmadım, mesai arkadaşlarım da tutuklanmadı. Verdiğiniz örnekteki gibi uç ve istisnası olan durumların özel sebepleri vardır (ölüm) ayrıca özel sebebi olmasa bile Polis jandarma ifade almak için mecbur sizi karakoluna götürmek zorunda. karakolda da yeterince zaman oluyor anlatmak için. ben bunda bir sıkıntı görmüyorum.

Bu örnekteki arkadaşımıza yüksek ihtimalle (talimatları ve gerekli uyarıları olduğu için) ifadesi de alınmayacak. Belki fikrini almak isteyebilirler ama ifadesi değil. bir başka gönderide oğuzhan arkadaşımız durumu güzel özetlemiş. üzerimize düşen görev ve sorumluluklar kanunla sabit ve bellidir. bunları tespit edip işverene yazılı ve imzalı tebliğ ettiğiniz zaman bu işlerin yapılmasıyla ilgili sorumluluk işverene aittir. siz oğuzhan bey'e de malesef durum dediğiniz gibi yazarak hala sorumluymuşuz gibi bir ifade kullanmışsınız. işveren yapmadıysa vekili sorumludur iş güv. uzm. değil.

3 kişinin öldüğü bir kazada elbet tutuklama olacaktır. c sınıfının tutuklanması hakimin bilinçsizliğidir ki oda bilirkişi raporuna dek tutuklanmasına karar vermiştir . tekstil mühendisi arkadaşın tam zamanlı olarak inşaatta isg uzmanlığıda bize ders olması gereken bir konudur. c sınıfı arkadaşların bilgi birikimi olan konularda uzmanlıklarını yapmalarını tavsiye ediyorum.

bu arada ne hırsız ne de bekçinin arkadaşı iş kazası değildir.
    iş kazasında başta sigortalı olmak ve sonrasında kazada nedensellik ve illiyet bağının kurulması esastır. işverenle ve yaptığı işle bir bağ kurulması esastır. ayrıca kazanın nerede ve ne zaman olduğu, ve kaza sonucu maddi, yaralanmalı fiziksel yada psikolojik,meslek hastalığı yada ölüm gibi bir hasar olma şartı da vardır.

Orkun Bey;
    Birilerinin bu isg hizmetlerini vermesi lazım. Hizmeti sen verme, ben vermiyim, polis sorgular diye mehmet de vermesse esas sıkıntı o zaman olacak.
    Biz üzerimize düşeni yapalım, kanunen ve vicdanen de emin olabilirsek yaptığımızdan karakolda sadece polisin yada jandarmanın çayını içer dönersiniz.

Kazasız günler diliyorum.
  9. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    iş kazası olması için sigortalı çalışan olması lazım.

Bu sadece bir kazadır, adam işverenin bir kusuru sebebiyle kazalandığını düşünüyorsa dava açar , maddi manevi tazminat ister ama bu iş kazası değildir.
  10. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Biz istemişsek sorumluluk bizden gider... sorumluluk işverenindir.

Lakin hayati tehlike içeren bir konuda belirttiğimiz bir önlemi işveren almıyorsa (makul bir süre içinde! ) o zaman Bakanlığa bildirme zorunluluğumuz var, (bildirmemişsek neden bildirmedin derler en fazla sizde dersiniz iyi güzelde bildirsem işimden olacam anlarlar heralde :) )meydana gelen kazadan sorumlu tutulmazsınız sadece neden bildirmediniz diye belki ceza puanı alırsınız. Var mıydı öyle bir ceza hatırlamıyorum ama!?
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bu kadar kızacak ne vardı ? ;) siz 250 değil 1000 firmaya da baksanız sizin kazalarınız kaza değil önce onu söyleyeyim size. Bakkalı terziyi firmadan sayarak 5000 firmayada bakarsınız. Çok tehlikeli işlerin birebir için de olarak yaşadığımız kazalar çok çok başka. Bu işi isteyen herkes yapabilir tabiki ama bunlar olabilecek durumlar. Siz uzman değilmisiniz risk analizi yaparken bu olabilirmi olamazmı diye bakmıyormusunuz ??? 2010 yılından beri gördüğüm bildiğim uzmanlık bu benim. daha 2 gün önce marketlerde uzmanlık yapmakla, tanıdık jandarma-polislerle çay içerek insanların canıyla oynamayla yapılamaz bu diye düşünüyorum.
    Saygılar. Lütfen elinizden gelenin en iyisini yapın çünkü biz can kurtarıyoruz. Çok affedersiniz (UYGUNSUZ İÇERİK) yarıştırmıyoruz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Temmuz 2014 ---
    Maalesef Nurdan hanım . Siz iş yerinize gelen ziyaretçilere nasıl bir prosedür izliyorsunuz. Kanun açık ve net diyeceksiniz. Peki sorarım sizlere iş yerinde beyin kanaması geçiren biri iş kazası geçirmiş sayılır mı ?
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    İşyerime gelen ziyaretçilerin güvenliklerini tabi ki düşünüyorum, yalnız başlarına işletme içine almıyorum, gerekli bilgilendirmeleri yaptırıyorum, gerekmiyorsa zaten işletme içine de almıyorum. Bir çalışanım beyin kanaması geçirse iş kazasıdır ama benim sorumluluğum ne boyuttadır o araştırılır, kusurum varsa cezada alabilirim!...
  13. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    kanunu biliyorum sigortalının diye başlıyor. onun için iş kazası olmaz diyorsunuz fakat bu bir iş kazasıdır. Beyin kanaması iş kazası olmayabilir. İçtihatlara bakmak gerek çünkü daha önceki davalar var iş kazası sayılmayan. Yani kanunda birebir yazdığı gibi olmuyor bu durumlar. Yanlış anlaşılmak istemem fakat basit bir olgu değil. Anlayışınız için teşekkürler.
  14. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    İş kazası olması için işle arasında bir illiyet bağı kurulmalı, bu bağ kurulabiliyorsa kalp krizi de, beyin kanaması da iş kazası sayılabilir. Bunlar biraz uç örnekler kaçabilir ama sonuç olarak işletmelerimizi güvenli kılalım.

Kazasız çalışmalar dilerim tüm uzman arkadaşlarıma....
  15. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    genç arkadaşım keşke böyle yaklaşmasaydın olaya. benim en son bizzat ilgilendiğim kurtarmasında görev aldığım 150ye yakın ölüyü bizzat elimle yeraltından çıkardığım 3 tane oda arkadaşımı elimle toprağa verdiğim kaza somadır. market bakkal terzi az tehlikeli henüz bakmıyoruz. bahsettiğim kazalar kırık veya kesik veya uzuv kopmalı kazalardır. bazen ameliyat bazen ayakta tedaviyle sonuçlanır. siz risk analizi yapsanızda bu kazalar yeri geri olur bu sizi suclu yapmaz onu anlatmaya çalıştım.
    10 yıllık maden mühendisi 8 yıllık yeraltı sorumlusu ve senin gibi çok fazla genç arkadaşa yardımcı olmaya çalışmış ve sırf somada senin tahmin bile etmeyeceklerini gördüğüm için uzmanlığa başlamış biri olarak 2 gün önce bu işe başlamadığımı bilmeni isterim. tanıdık jandarma polis kısmına gelince kastetmek istediğimi anlatamadım sanırım ki böyle bişey yazmışsın. sen kendinden emin olursan yaptığın işte ifadeni verir çıkarsın. bunun anlamı insanların canıyla oynamak değildir.
    Ayrıca son kısımda saygılar ve .... yarıştırma birarada olmamış!
    konumuzun dışına çıkmadan devam etmeni rica ediyorum.
    İyi çalışmalar..
  16. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C sınıfı iş güvenliği uzmanı 1 ay önce çıktı. Çok saçma bir savunma yapmasına rağmen bir ay içeride kaldı ve çıktı.
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    maalesef 1 ay içerideydi. doğru savunmasını haberlerden okuduğumuz kadarıyla kendini bizzat ele veren bir vaziyetteydi. Allah sonumuzu hayır etsin.
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    sizi tebrik ederim çalışmalarınız için . maden mühendisliği ile uzmanlık bildiğiniz gibi birbirinden farklı şeyler. Ben bu yükseltme sınavlarını ve mesleğine göre uzmanlık kavramlarına karşıyım. Belkide soma olayı gibi vahim bir olayın içinde bulundunuz belkide maden mühendisliği bilginizi kullandınız, bunlar ile en nihayetinde iş güvenliği uzmanlığının temeli başka. Şimdi forumdaki çoğu arkadaş yine bana kızacak ama ben tersane sektöründeyim ve jeoloji mühendisiyim. Mesleğim ve sektör birbirinde çok farklı ve maden sektörü inanın çok çok kolay bir sektör.( daha öncede maden sektöründeydim) A sınıf uzmanlık belgesini alıp iş görüşmesine gelen çoğu arkadaşı görüyoruz. Diyecek laf çok ama karşıda aynı düşüncede insan bulmak zor.
    Gelelim iş kazası kavramlarına hala aynı şeyleri savunuyorum çünkü yaşadıklarımı çıkan mahkeme kararlarını biliyorum. Bazı kazalar için içtihatlar çok önemli. Kanun bunu yazıyor diye kestirip atamıyorsunuz. Allah kimsenin başına vermesin ama yaşarsanız ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız.
    Saygılar.
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işyerinde misafir,alıcı,satıcı,müşteri olabilir onlarda sigortasız..işkazasıdır 5510 sayılı kanun şartları içinde...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Temmuz 2014 ---
    beyin kanaması ve kalp krizide iş kazasıdır ve bildirilmelidir..fakat kusur ve taksirili mi değil mi ne değildir illeyet bağına bakılır..diyelim ki adam 50 yaşında kalp problemi var sen onu alıp şantiyede çalıştırıyorsun burada kusuru hekimde işverende yer...
  20. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    İş kazası ve meslek hastalığının soruşturulması

MADDE 37 – (1) İşverence düzenlenen iş kazası ve meslek hastalığı bildirgesi ve eki belgelere göre, ünite, kamu idarelerinin görevleri gereği düzenlemiş olduğu belge ve tutanaklardan, sigorta olayı için gerekli bilginin temin edilmesi koşuluyla başka bir soruşturma ve denetime gidilmeden olayın iş kazası sayılıp sayılamayacağına karar verebilir, meslek hastalığında ise ilgili sağlık birimine sevk eder.

(2) (Değişik:RG-21/8/2013-28742) Ünitece karar verilemeyen, malûliyet veya ölümle neticelenen iş kazaları Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca veya Bakanlık iş müfettişlerince soruşturulur.

(3) Bakanlık iş müfettişlerinin rapor ve tutanaklarında gerekli bilgilerin yer alması veya yargı kararının bulunması durumlarında, ünitelerce tekrar inceleme talep edilmez.

(4) İş kazası ve meslek hastalığı soruşturmaları, sigortalılık durumu, iş kazası ve meslek hastalığı bildirgesinde bildirilen olayın iş kazası sayılıp sayılmayacağı, işyerinde sigortalının çalıştığı birimin meslek hastalığına sebep olup olmayacağı, işveren sorumluluğunun tespitinde kaçınılmazlık ilkesinin uygulanıp uygulanmayacağı, olayın meydana gelmesinde sigortalının kastı, ağır kusuru, işverenin kastı veya sigortalıların sağlığını koruma ve iş güvenliği mevzuatına aykırı bir hareketi ile üçüncü şahısların kusurlu hâllerinin olup olmadığı hakkında karar verilebilmesi için yapılır.

(5) Kuruma bildirilen hususların gerçeğe uymadığı ve olayın iş kazası olmadığının anlaşılması hâlinde, Kurumca bu olay için yersiz olarak yapılmış ödemeler, gerçeğe aykırı bildirimde bulunanlardan ilgili mevzuat hükümlerine göre tahsil olunur.

konu farklı anlaşılıyor bence örneklendirmek en güzeli;

misafir, alıcı, satıcı, müşteri, kalp krizi geçiren adam yada hırsız işyerinde açtığınız bir çukura düşsün ve uzuv kaybı yada ölümle sonuçlansın.

1. bu adamların açtığınız çukurla yada çukuru açmakla ilgili bir bağları varsa ve sigortalılarsa olay iş kazasıdır ve sgk olaydan doğacak giderleri karşılayıp işverene rücu eder.

2. bu adamların açtığınız kuyuyla ve kuyunun açılmasıyla hiç alakaları yoksa ve başka yerlerde sigortalı olarak çalışanlarsa ve o kuyuya başka bir sebeple düştülerse(ziyarette,yanlışlıkla,işverenin haberi olmadan gibi) olay iş kazası değildir fakat kazaya uğrayanın veya yakınlarının işverenden kuyu sebebiyle şikayetçi olmaları durumunda işveren ve olay yeri, bilirkişi ve müfettişlerce incelenir işverenin isg anlamındaki kusurları oranınca sgk yaptığı sağlık gideri ve diğer masrafları işverene rücu eder. iş veren bütün önlemlerini aldığı halde yinede olay olduysa bu adamların kusuruna bakılır.

3. bu adamlar kuyuyla alakasız ve sigortasız oldukları durumda kuyuya düşerek kazalanırlarsa eğer yakınları veya kendileri tarafından şikayetçilik bir durum olursa veya kamu davası durumunda olay yine incelenir ve eksiklikler oranında ceza paylaştırılır. bu durumun sgk ile hiç ilişkisi yoktur.

bu 3 durumda da ister iş kazası olsun ister iş kazası olmasın bir ölüm varsa yada şikayetçilik bir durum varsa, sizin aldığınız önlemler gerek sgk, gerek müfettiş, gerek kamu davasında atanan bilirkişi tarafından incelenir. işverenin sorumluluğu sigortalı yada sigortasız, misafir yada evsahibi olmasıyla ilgili değildir herkese karşı sorumludur.

bu yazdıklarımı kanun ve yönetmelik söylüyor. içtihat kısmı da önemli tabi. kanun serviste iş kazası diyor fakat servis geç kaldığında durakta başına bi iş gelmişse hakim bunu iş kazası olarak değerlendirebiliyor ve bu örnek teşkil ederek buna benzer bir durumda bir başka kazalı bunu örnek göstererek iş kazası sayılmasını ve iş kazasından doğan haklarını almayı sağlayabiliyor. verdiğim örnekleri kanunlardan değil kendi başıma gelen mahkemelerden örneklendirerek yazmaya çalıştım. 3 durumla ilgili mahkemem hala devam etmekte.

madencilik konusundaki çok çok kolay bir sektör açıklamanızı da başına (Allah'ın izniyle) sonuna da (bilen için) eklemenizi tavsiye ederim
    soma.jpg bilen adam arkamdaki göçüğü geçer (Allah'ın izniyle)bilmeyen adam genelde kalıyor altında.

ama bazen çok çok kolay bir sektörde hiç suçları günahları olmadığı halde bilselerde bilmeselerde savunmasızca ölüyor insanlar.
    belkide çok çok kolay mantığı yüzünden bişi olmaz zihniyetiyle (seni kastetmiyorum Orkun Bey yanlış anlaşılmasın) yaklaşmasalardı havalandırma olayına orda o arkadaşların çok çok azını kaybedicektik. hatta erken müdehaleyle tamamı bile kurtarılabilirdi. bütün işler kendi içinde zordur. kolay gördükçe rehavete düşer hata yapma oranımızı artırırız.

İş kazası / kaza'sız günler çalışmalar diliyorum.