1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası yük asansörü düşmesi

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 30 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  @hakan aktaş Verdiğiniz örneklere tamamen katılıyorum. İş kazası tanımı içine girmemesi demek işverenin sorumluluğu yok demek değildir. Eğer birine/birilerine istemeden de olsa yaptığımız veya yapmamız gerekirken yapmadığımız bir sebepten dolayı zarar veriyorsak tabi ki yargılanırız ve kusurumuz oranında ceza alırız. İşveren olalım, işveren vekili olalım, uzman olalım, sıradan vatandaş olalım hiç farketmez.
 2. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  bursa harmancık ilçesinde 2006 yılında açık işletmede bir patlatma yaptık. patlatma öncesi bizzat jandarma tarafından bütün güvenlik önlemleri alındı. sahanın etrafı tamamen tel örgüyle çevrili ve tel örgü üzerinde uyarı levhaları mevcut.(patlatma sahası, girilmez, tehlikeli bölge gibi). patlatmadan 2 saat sonra hastane polisi bizi hastaneye çağırdı. bir tane çoban keçilerini otlatırken patlatmadan sıcrayan taşlardan bir tanesi bacağına gelmiş ve kırık oluşmuş. iş mahkemelik olmuştu.
  bütün önlemler, siren sesi, uyarı levhalarına rağmen hakim 8 de 2 oranında beni 8 de 2 oranında işvereni 8 de 2 jandarma 8 de 2 oranında da çobanı suçlu buldu. bize mahkemede verdiğimiz ifadeden sonra şu soruyu sordu.
  siz çobanın sağır olmadığını yada okuma yazma bilip bilmediğini nerden biliyorsunuz?
  uyarı levhalarımızda görseller yoktu sadece yazı vardı ve bu yüzden ceza alıp payımıza düşeni ödedik. iş kazası olarak geçmedi ama ceza vardı.

 3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  olay acıklı ama levhalarınız sonuçta renkli değil mi ? Kırmızı renk yasak işareti bunların dışında ışıklı ve sesli mi olsun istedi acaba hakim. Gerçi olay 2006 yılında olduğu için hakimin çok dikkatli ve tam ehemmiyetli olmadığını düşünüyorum. Bide jandarmayı mı kusurlu bulmuş :cool: nice :D
 4. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  patlatmadan önce siren çaldık dedik oda o yüzden sağır olup olmadığını nerden biliyorsunuz dedi yani adam sağırsa siren sesi onu durdurmaz.
  uyarı levhamız vardı 7c9095e262f83819778dd71309e2274c.jpg bu tarz bişeydi. ünlem falan da yok sadece yazı vardı levhada. hakim okuma yazma bildiğini nerden biliyorsunuz dedi. yani adam okuma yazma bilmiyorsa astığınız levhanın bir önemi yok dedi. aslında hakim haklıydı. patlamayı resimle destekleyen bir levha olması lazımdı ama bizim aklımıza gelmedi bu ayrıntı.
  jandarmada o bölgedeki sadece yolları kestiği için ceza aldı. hakim onlarda sadece yoldan geçenlerimi koruyorsunuz anlamında 2 kusur buldu.

  levhalar herkesin anlayabileceği basitlikte ve alınan tedbirler herkesi koruyacak şekilde olması lazım demek istedi hakim ;)
 5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  o tür vakalar iş kazası olmayıp adli vaka olarak ele alınır. Görüldüğü mahkemelerde farklılık arz eder.
 6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  hakim risk değerlendirmesini iyi yapmış
 7. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  öğle oldu ali bey sulh ceza mahkemesinde taksirli suçlarda adam yaralama olarak.
  hakimin ufku baya genişti ersin bey :)