1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazası yaşadık, çalışanın parmağının bir kısmı koptu. ne yapmalıyım?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Fatih AKÇAYIR tarafından 1 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Marangöz atolyesinde çalışanın parmağının bir kısmı koptu, şuanda hastanede kopan kısmı ameliyat edip birleştirecekler. Haftasonu olduğu için ne yapmalıyım?
  2. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Öncelikle geçmiş olsun,

Kaza araştırma raporu hazırlaman da fayda var. iş kazası raporunu incele olay nasıl gerçekleşmiş iyi öğren diğer çalışanlardan bilgi al. şahitlerin ve kazazedenin yazılı ifadesini al. çalışanın bireysel hatasında mı kaynaklanmış ? kazazedeye taahütname imzalatmışmıydın. Risk ananlizinde durumu tespit etmişmiydin. hepsini toparla. İşverene sorumluluklarını hatırlat. Kazazedeyle ilgilenin, boş bırakmayın. Şikayetçi olursa sıkıntı olabilir.

Tekrar geçmiş olsun.
  3. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim Emre bey, Risk analizinde o makina için korumanın takılması gerektiği yazılı, oluşturduğum talimatta makina korumasını çıkarmayacağım diyede taahhüt eder kısım var, bir örneğinide imzalatıp dosyaya koydum. Ama kaza anında yapılacaklar ile ilgili hiç ibr prosüdür bilmiyorum. İlk defa yaşıyorum böyle bir durumu. Sırasıyla anlatabilirmizin Emre bey?
  4. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Önce geçmiş olsun ;

-Birleştirecek olan doktorlar MİKRO CERRAHİ UZMANIMI ? Burası çok önemli ....
    Parmakta İlerisi için kalıcı hasar olmaması açısından kısıtlı hareket , hissizlik vbg.

-Olayın nasıl meydana geldiğine dair çalışan arkadaşlarından ayrı ayrı yazılı ifadelerini alınmalı ,

-Varsa kamera kaydına bakmak ,

-Olay mahalini iyi fotoğraf makinasını ile fotoğraflamak

-İş Kazasını bildirme

-Ayrıca KAZA TUTANAĞI düzenlemek olay saati ve detaylarını içeren.
  5. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    - İstanbulda Kartal da en iyi uzmanlardan birisi yapacak ameliyatı
    -İşyeri haftasonu olduğundan kapalı şuan, pazartesi açılınca yapacağım bunları
    -Kamera açısı kısmen var
    -SGK dan mı iş kazası bildirimi yapıyoruz?
    - Kaza Tutanağı örneği varmı sizde?
  6. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    DİĞER KONUDAN ALINTI
    http://www.isgforum.net/threads/iş-kazası-raporu-tutanağı.10814/

Erkan Dündar demiş ki:

İNDİR

Ekli Dosyalar:

7. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  8. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kaza tutanağını uzman tutmaz uzman kazaya kanaat getirir.
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Anıl bey.
    Sizin dediğiniz Kaza Tutanağını Kolluk kuvvetleri savcılığa vermek üzere tutar. Burada bahsettiğimiz sadece iş yeri içerisindeki birimleri bilgilendirmek adına tutulan kaza tutanağıdır. Tutmakta fayda vardır. Diğerini zaten polis tutacaktır.
    İş yeri için gerekli olanı da uzman tutar.
  10. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    Aynı olay benim de başıma geldi. Ben de yarın gidip göreceğim. SGK ya bildirimi nasıl yapıyoruz ya da biz mi yapacağız onu zaten hastaneden iş kazası diye tutanak tutuluyor. Bizim hazırlayacağımız iş kazası raporu sadece işyeri için mi olacak?
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sizin hazırlayacağınız detaylı raporla beraber Kaza-Olay Analiz raporu, görgü tanıkları ifadeleri ve İSG ile ilgili standart dokümanları ( eğitim belgeleri, sağlık belgeleri gibi ) kaza sonrası olası savcılık ifadelerinde sizin lehinize belge niteliğinde olacaktır.
    Kaza tutanağında iş yerinin krokisini çizip, kaza ile ilgili resimleri bu kroki ile ilişkilendirmeniz, olayın anlaşılırlığı açısından ciddi faydası olan bir işlemdir.
  12. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Fatih bey, aynı durumla karşı karşıyayız herhalde, benim numaram 0532 526 02 09, bu konuda görüş alış verişi yapalım isterim.
  13. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Kazazedenin ve tanıkların ifadesini hem sen alıyorsun hem de kanaatini getiriyorsun. Olaya tarafsız bakmana engel olabilir bu durum. Olması gereken tutanağı başkası tutar sen ifadeleri incelersin olayı incelersin kanaatini getirirsin. En azından biz böyle yapıyoruz yıllardır. :)
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Anıl Bey,
    Bir yanlış anlaşılma var aramızda sanırım.
    Benim hazırlayalım dediğim tutanakta kazanın oluş şekli, krokisi, kazaya neden olan ekipman vb ve görgü tanıkları gibi bilgiler gereklidir diyorum. MAhkemeyi kurun, suçluyu belirleyip yaka paça hüküm verip hapse atın demiyorum ki. Bir çeşit kaza-olay analiz formundan bahsediyorum ben. Dediğiniz tutanağı da iş yeri için İş Kazası ile ilgili kısmının başka birisinin tutması kadar da tutarsız bir şey duymamıştım. Kim tutabilir başka? Konu ile ilgili orada eğitim alan kim var?
    Tarafsızlık kısmı için haklılık payınız var ama dediğim gibi siz hüküm verme organı değilsiniz. Siz dokümanları toplarsınız. Karar savcının olacak. Zaten sizin hazırladığınız belgelerde tutarsızlık var ise daha ayrıntılı soruşturma yapılmasını isteyecektir savcılık makamı, bilirkişiler nezaretinde. Zaten adli tutanağı kolluk kuvvetleri tutacak da demiştim. Umarım anlaşılabilmişimdir.
  15. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    O zaman her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır diyelim ;)
  16. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar detaya girmişler, son olarak çalışan işbaşı yaptığında demo yapmayı unutmayın.
  17. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

@Sait Aktaş nesi anlamsız?
    arkadaş sırasıyla anlatmamı istemiş, diğer arkadaşlar detaylıca anlatmış. konuyu bütünüyle ele almadan değerlendirme yapmak yanlış.
  18. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    Biz sadece kaza olay raporu düzenleyeceğiz öğrendiğim kadarıyla iş yeri için.