1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş kazasi geçirdi işten çikarildi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 4 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İŞ KAZASI GEÇİRDİ İŞTEN ÇIKARILDI

Edinilen bilgilere ve iddialara göre Gölcük’te ikamet eden 35 yaşındaki Onur Ateş geçtiğimiz yıl çalıştığı fabrika olan Çimtaş Gemi firmasında 14 Aralık 2014 tarihinde iş kazası geçirdi. Kullanmış olduğu elektrilikli transpalet ile malzeme taşırken arkadan gelen komblift isimli ek bıçak takılmış iş aracı feci şekilde Onur Ateş’in kullandığı iş aracına çarptı. Ayaklarının makinaya sıkışması sonrasında ayaklarını kaybetme tehlikesi yaşayan Ateş, 3 ameliyat geçirerek ayağına 10 adet platin takıldı. Yaşanan kazadan sonra ameliyatları gerçekleşen Ateş 7 ay sonra işine tekrar geri döndü. Tekrar çalışmaya başladıktan sonra fabrikadan baskı gördüğünü belirten Ateş, “İşe tekrar döndükten sonra beni iyice geri plana alarak iş yeri yönetimi bana baskıda bulundu zaman zaman sağlığım gereği yapamayacağım işlerinde yapmam gerektiği söylendi oysaki kazadan sonra ayaklarımda %50 oranın bir gücü kaybı yaşadım.” Dedi

BENİ KUSURLU BULDULAR
    İş yerinde yöneticilerin kendisini kusurlu bulduğunu belirten Onur Ateş, “Ben bir iş kazası geçirdim ve hakkımı aramak istediğimde 20 Şubat 2015 tarihinde yöneticiler bana gelerek ‘işin güvenliğini tehlikeye düşürerek tamamen kendi kusur ve ağır ihmaliniz neticesinde kayıp zamanlı ve yaralanmalı kazaya sebebiyet vererek iş yerinde iş kazası geçirmiş bulunmaktasınız’ yazılı işten çıkarma kağıdını imzalatmak istediler. Olayda benim kusurum olmadığı halde bana bunu imzalatıp işten çıkarmak istediler. Ben bunu imzalamadım ve işten çıkardılar” ifadelerini kullandı.

KAMERALAR GÖRÜNTÜLEDİ
    Kazanın yaşandığı zaman hiçbir şekilde inceleme yapılmadığını belirten Ateş, “Kaza yaptığımda hiçbir olay yeri inceleme ekibi veya bilirkişi gelmedi. Sadece hastane tutulan bir tutanak var. Ben bu olayın yaşanılabilecek iş kazası olduğunu düşünürken fabrikanın gösterdiği tutum beni haksız yere işten çıkarma tutumuydu. Benim kusurlu olduğum belirtilen olayda fabrikanın kameraları saniye saniye görüntüledi. Ben yetkililerden bu konunun araştırılmasını, incelenmesini bekliyorum” şeklinde konuştu.

HAKLARIMI ALAMADIM
    Fabrikadan haklarını alamadığını belirten Ateş, “Beni işten çıkardılar ama ne kıdem tazminatımı ne de ihbar tazminatımı ödediler. Benim her Bin TL civarında bir ödemem oluyor. Hem işten çıkarıldığım için hemde haklarımı alamadığım için çok zor duruma düştüm. Bakanlığa bu konuyla ilgili mail göndermeme rağmen hiçbir cevap alamadım. Ben bunlara dava açacağım, fakat yetkililerden bu konuyu araştırmasını mağduriyetimin giderilmesini istiyorum

KAYNAK