1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazasi geçiren işçi hala kurallara uymuyor

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 16 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhabalar,
  Metal işleme saç doğram sektöründe boyahane bölümünde çalışmakta olan bir işçi bundan 5 önce hareketli aksamlardaki kancalara kendi dikkatsizliği sonucunda göz kapağını taktırmış ve göz kapağı yırtılmıştır. Görme konusunda herhangi bir problemi yok. Ancak işçi alınan tüm önleme (gözlük kullanma, hareketli aksamın altından geçmeme, dikkatli hareket etme vs.) uymamakta ısrar ediyor. Defalarca tutanak tutuldu ve uyarıldı. Hem tarafımdan hem de bölüm müdürü tarafından. Kişi kendine gelen bir özgüvenle çalışma arkadaşlarınla sürekli kavga ediyor, önlemlere ve uyarılara uymuyor.
  Bu kişiyi işten çıkarta bilir miyiz? Tazminatını alarak çıksa bile bir zaman sonra firmayı yaşadığı iş kazası yüzünden şikayet edebilir mi?
  Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Bu kişinin tekrar iş kazası yaşaması şuan ki yaptığı davranışlardan dolayı olası bir durum.
 2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Geriye yonelik 10 sene dava acabilir diye biliyorum. O çalışanın kesinlikle cikartilmasi lazim.
 3. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  4857 s.k. 25. Madde
 4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  içten çıkartmanız hem kendisi hem diğer çalışanlar hem de işyeri açısından daha uygun olsa gerek,
  dava konusuna gelince
  kişi, bahse konu olan mevzu ile alakalı daha öncede hataları olmuş uyarı ikaz yapılmış ve sonrasında iş kazası meydana gelmiş ise ve halen de bu konuda ısrar ediyor ise bir sorun olmaz
  ama iş kazası sonrası bu uyarı ikaz ve uygunsuz davranışlar devam ediyorsa iş kazasına kadar olan kısımda mahkeme nezdinde bir sıkıntı olabilir
 5. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84323
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çalışmıyor
  4857-25.madde

  h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.
  ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.