1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş kazasi - meslek hastaliklari / tazminat davasi

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Anıl Keskin tarafından 7 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İŞ KAZASI - MESLEK HASTALIKLARI / TAZMİNAT DAVASI
  Esas:1994/7912Karar:1994/12639Tarih:26/09/1994

  İşçinin, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölüm ya da meslekte kazanma gücünü kısmen ya da tamamen kaybetmesi nedeniyle açılan tazminat davalarında; hakim, kural olarak, zarar ve tazminat hesabına ilişkin tüm verileri belirtmek zorundadır. Bu nedenle, ölen veya cismani zarara uğrayan işçinin net geliri, yaşam ve çalışma süresi, sakatlık derecesi, karşılık kusur oranı, davacıların sosyal durumları, destek süresi ve payları, eşin evlenme olasılığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu'nca yapılan yardımların miktarı gibi hususlar tam ve eksiksiz olarak belirlendikten sonra, dosya hesap için bilirkişiye verilmelidir.
  Bu tür davalarda olay tarihi ile hüküm tarihi arasındaki sürede zararın somut olarak gerçekleşmiş olması, hüküm tarihinden sonraki geleceğe yönelik devre zararının ise varsayımlara dayanması, tazminat hesabının bu iki dönem için ayrı ayrı yapılmasını zorunlu kılmaktadır.


  Hocam yahu bu yargıtay kararını okuyorum da eşin evlenme olasılığı nasıl tespit edilecek bunu aklım almadı. Kriterleri nedir ki boy - kilo - yaş - daha önce kaç kişiyle çıktığı - facebook arkadaş sayısı falan neye bakıyorlar acaba :)
  Ne diyecek : "Bu boşta kalmaz", "Bunun gideri var" ya da " Bundan bir cacık olmaz" nasıl bir kriterdir bu kafam almadı açıkçası :S