1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş müfettişlerinden sitem var

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Fatih Orkun ÇEÇEN tarafından 10 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş Müfettişleri Derneği, Somada meydana gelen üzücü maden kazasından sonra iş müfettişlerine yönelik yapılan eleştirilerin yargısız infaz boyutuna geldiğini belirterek bu konuda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir yönetim kurulu kararı yayınlanmıştır. Bu kararın bir kısmını aynen yayınlıyorum.
    “Uluslararası Çalışma Örgütü’nün normlarından dayanağını alan ve çalışma yaşamında “Devlet adına” teftiş yapan İş Müfettişlerinin meslek örgütü olarak şimdiye kadar, müfettişliğin de gerektirdiği sağduyulu, soğukkanlı ve vakur tavrımızı koruyup, yaşanan büyük acıya da saygı göstererek meydana gelen karmaşanın ortadan kalkmasını bekledik.
    YARGISIZ İNFAZ YAPILIYOR
    İş kazasının gerçek nedenlerinin, ihmallerin gerçek sorumlularının sağlıklı ve adil bir şekilde ortaya çıkmasına katkı verilmesi gerekirken, tek bir sorumlu aranmaya başlandığını ve çalışma koşulları ile yöntemleri hakkında yeterli bilgi sahibi olunmadan iş müfettişlerinin hedeflerden biri haline getirilerek yargısız infaz yapıldığını esefle izledik.
    İş sağlığı ve güvenliği yönünden denetim yapan İş Müfettişlerimizin maden denetimlerinde yeraltına inmemelerinin kesinlikle söz konusu olamayacağını belirtmek isteriz. Bu denetimin bir aşamasında yeraltındaki tespitler mutlaka yapılır, diğer aşamalarının da yerüstünde gerçekleştirilmesi zorunluluktur. Buna ek olarak, madenlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesi içinde ve dışında, işlevleri birbirinden çok farklı pek çok kurum tarafından denetim yapılmasına rağmen, madenlere giden tüm denetim görevlilerinin, iş sağlığı ve güvenliği yönünden denetim yapan İş Müfettişi olarak algılanmasındaki yanlışlığın da altını çizmek gerekir.
    EN BÜYÜK PAY İŞVERENİN
    İş kazalarının önlenmesinde “yetersiz kaldıklarından” başlayıp, “görevlerini savsakladıklarına” uzanan, giderek de “işverenlerle çıkar ilişkileri içerisinde olduklarına” varan değerlendirmelerle -bilerek ya da bilmeyerek- sorumluluğu İş Müfettişlerinin üzerine yıkarak, hukuken ve vicdanen gerçekte işverenlerin üzerinde olan sorumluluğun dikkatlerden kaçırılmaya çalışıldığı gözlenmektedir. Bu algının yaratılmasında en büyük pay, iç denetimin sürekliliğini sağlayamayan işverene aittir. Halbuki İş Müfettişi, iş sağlığı ve güvenliği denetimi ile işyerindeki mevcut durumun anlık tespitini yapar. Alınan önlemlerin sürekliliğinin sağlanması işverenin sorumluluğundadır.
    İş kazalarının meydana gelmesinde müfettişlerin suçlu gösterilmesinin doğru ve insaflı bir yaklaşım değildir. Halen devam etmekte olan adli ve idari soruşturmalar neticesinde tüm gerçeklerin ve sorumluların ortaya çıkacağına dair inancımızı bir kez daha ifade ederken, sahada denetim yapmasına rağmen devletin araç tahsis etmediği, yılın neredeyse 10 ayını evlerinden uzakta, ülkeyi bir baştan bir başa kat ederek, büyük bir özveriyle çalışan meslektaşlarımıza karşı yapılan haksız isnat ve iftiraların yasal takipçisi olacağımızı da kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Çok yazık.
    İş yerinin fiziksel eksikliklerinden ötürü yaşanmış bir kaza ile ilgili daha 2-3 ay öncesinden eksiksiz raporu veren kurum, sorumluluk herşeye rağmen iş verendedir diye açıklama yapabiliyorsa, zaten söylenecek söz kalmamıştır.
  3. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Benim anlamadığım işveren 20 yıllık maskeleri teftiş öncesi toplayıp, teftişte yeni maske mi verdiler ve sonra geri topladılar da o anlık müfettişler görmedi. (Bana göre yer altı maden ocağında çalışana ömrü dolmuş maske verilme konusu bile kasten adam öldürmeye teşebbüstür.) Ayrıca Müfettişler hiç mi sormaz yer altında çalışana maskelerinin en son ne zaman değiştiğini veya onarım gördüğünü. Yaşanan bu elim olayda, tüm iş teftiş camiasını suçlayan yok, neden alınganlık gösteriyorlar anlamadım. Öte yandan tüm müfettişlere araç verilmiyor olsa da görev harcırahlarını devletten alıp, taksi ile seyahat yapabilmekte, otellerde kalabilmektedirler. Bütün bunlara rağmen çalışma şartlarından çok mutsuzlarsa istifa edip A Sınıfı belge ile İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilirler.
  4. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    coşkun bey harcırah kanununu tam olarak bilmiyorsunuz anladığım kadarıyla. bende müfettişlere yüklenmek çok yanlış bir olay tabi somadaki denetimleri incelemek gerekiyor. o anda maskeler nasıldı bilemiyorum veya diğer unsurlar. fakat bir camiayı eleştirmek için aceleci davranmamak gerekiyor.
  5. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Ben harcırah kanununu da, müfettişlerin resmi araç kullanamadıklarında göreve giderken taksi kullandıklarını, bedellerini de harcırahlarına mahsup ettiklerini de çok iyi biliyorum. Bu onların yasal hakları. Benim demek istediğim, araç vermiyorlar demelerine karşılık bildiğim kadarıyla açıklama yapmaktı. Yoksa iş teftiş camiasını asla suçlamadım.
  6. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    maden ocaklarına taksi gider mi sizce?
  7. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Benim kastettiğim görev mahallinedir. Tabi ki maden ocağının içine değil. Amacınız konuyu başka noktalara getirmekse benim niyetim bu değildir. Kusura bakmayın
  8. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    maden ocağı görev mahalli zaten. içi dışı farketmez.
  9. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    O zaman devlet araç verdiğinde sizin ifadenize göre maden ocağının içine de giriyor
  10. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    maden ocağı derken siz ne anlıyosunuz merak ettim şimdi. madende şantiye alanına gider muhattaplarla görüşürsün içine giriceksin madenin tabiki nasıl olacak yoksa
  11. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Görüyorum ki konuyu siz farklı mecralara getirmelere çalışıyorsunuz. Ben özetle son kez cevap yazıyorum. Amacım iş teftiş camiasını asla suçlamak değildir. Onlara gereken imkanların sağlanması, sayılarının yeterli hale getirilmesi ve denetimlerin layıkıyla yapılmasıdır.
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Zaten suçlama yapmak şu an bizim işimiz değil.
    Sadece gördüklerimiz, duyduklarımız, bakanlığın açıklamalarına göre yorum yapıyoruz. Suçlularsa da bizim kınamamızdan önce bakanlık zaten gereğini yapmalıdır.
    Sorunlu çıkan maden ocağı defalarca denetleniyor, en basit kalemlerden dolayı kaza olduğu iddiası ortaya atılıyor. Sizce suçlu kim olur burada? İş vereni savunmuyorum. Kazanın asıl sebebi zaten o dur ama eğer siz buna bile bile göz yumarsanız suç ortağı olursunuz.
    Bunlara rağmen sizin konu ile ilgili genel müdürünüz "Müfettiş sorar, anti-grizu mu cihazlarınız? Evet. Belgeleri var mı? Var. Ya sahteyse? Bilemezsiniz. Ya da malzeme de doğrudur. Fakat malzeme mi aşınır zamanla, tamir yapılır da bir arıza mı bırakılır, onarım esasında bir şey mi olur, bunları müfettiş bilemez." diyerek işin içinden sıyrılıyorsa
    ( İlgili Konuyu İbretle Okuyunuz Lütfen : http://www.isgforum.net/threads/iş-...müfettiş-sorar-uzman-önerir.12034/#post-99123 ) oklar direk uzmana çevrilir.

En ufacık şüpheniz varsa kapatın kardeşim. Bir candan daha mı değerliydi? Bakan kendisi bas bas bağırmadı mı 2014 yılında ceza kesilmeyecek, rehberlik yılı olacak diye? En azından onu bahane ederek kendilerini savunsalardı daha inandırıcı olmaz mıydı sizce de? ( http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/136538.aspx )

Buna rağmen kendi eksikliklerini görmezden gelip de üste çıkmak bana komik geldi.
  13. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yılda 1-2 defa giden müfettiş her şeyi göremez. İhmal varsa tabi cezasını çeker. Fakat orada sadece isg uzmanı değil sayısı 10 u geçen mühendis, teknik eleman varken. Sayısı 9 olan isg profesyonelleri ile bu sayı 20 ye varıyor. Bunlar hiçbişi göremedi müfettiş hokus pokus diyecek ve her şey düzelecek. E neden bu adam 3-4 bin maaşa çalışsınki. Adam sihirbaz. Yılda bir gelir ve devasa ocakların bütün problemlerini çözer.
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bak ne güzel söylüyorsun. Demek ki yılda 1-2 kez gidersen göremeyebilirmişsin...
    Bunu nasıl engellersin? Ya ziyaret sayını ve müfettişlerini arttıracaksın yada müfettişlerini daha uzun süreli ayrıntılı teftiş yapabilecek kıvamda eğiteceksin. Döndük dolaştık gene müfettişlere geldik.
    Sürekli kızdığımız konu dedik ya. Sen İGU'nın patrona verirsen, o hatayı ortaya sermek yerine yoketmeye çalışacak. İşin doğası bu zaten. İşte devlet de bu nedenle müfettiş gönderiyor. İyi o zaman. İş güvenliği uzmanı var zaten, müfettiş ile denetlemeye ne gerek var denilmesi gerekir. Oysa müfettiş zaten onların eksiklerini bulmak için oraya gidiyor. Hele de denetleyenlerin içerisindeki akraba bağlarını da duymadığınızı söylemeyin lütfen..
    Müfettişlerin işi gerçekten çok zor. Farkındayım. Biliyorum ve taktir de ediyorum. ( En samimi 2 arkadaşım Marmara Bölgesi Müfettişi) Ama "Aldığımız para az kardeşim. Ben aldığım para kadar denetleme yaparım" mantığına gideceksek olmaz. Maaşını beğenmeyen işi savsaklayamaz. İşini bırakır. O kadar kişinin vebaline de o nedenle giremez.
    Biz dua edelim de basit denetleme hatalarından dolayı meydana gelmemiş olsun en azından bu kaza.
  15. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sait bey bir hesap yapalım o zaman toplamda kaç tane işyeri vardır. 1200 müfettiş var 600 tanesi sosyalmiş. Eleman alımı kolay değil yetiştirmek için.
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Fatih Bey,
    Bu hesabı biz yapmayacaktık.
    İş Güvenliği terimi bize 2003 yılında Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında girdi.
    Ne hikmetse 2012 senesine kadar öyle ciddi bir icraat yapılmadı.
    Sonra birden bire birşeyler oldu, oldu bittiye getirildi.
    2003'ten beri bu planlamayı yapması gerekenlerin yapmamasının faturası neden çalışana veya iş güvenliği uzmanına kesilsin?
    Sizce mantıklı olan o mu?
    Bakın ben birden bire prim gün sayısına göre uzmanlıkta yükselmenin de karşısındayım. Bu iş öyle 90 saat kurslarda eğitim almakla öğrenilmez. Siz bu işi siyaset konusu yapmasaydınız, 2003'ten itibaren akademik eğitim kurumlarında bu işin erbablarını aslanlar gibi yetiştirirdiniz. Şimdi ne oldu da hassasiyet gösteriliyor? O alınan müfettiş yardımcıları da 2011-2012 yılında alındılar.
    Bu güne kadar yapılan denetlemeler peki?
  17. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında tartışacak çok şey var fakat işin temelini aradığımızda herzaman temel eğitime getiriyoruz konuyu. isg kültürüne getiriyoruz. eleştirmek çok kolaydır. önemli olan düzeltmek adına elimizden geleni yapacağız.
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Aynı şeylerden bahsediyoruz işte. Aksini iddia etmiyorum ki.
    İş güvenliği hizmetlerinin kalitesizliğinden şikayet ediyorsak bunun bir denetleme mekanizması olması ve titiz çalışması gerekir.

Örnek veriyorum. Arabamın bakım saati geldiğinde ben bakım yapılmak üzere servise aracımı götürdüm. Görünürde sorun yok ama zamanı geldi kontrolün ve kontrolü yaptırdım. Yetkili servis baktı şöyle bir. Evet aracınızda sorun görünmüyor dedi ve beni gönderdi. Eve dönüş yolunda bir baktım araç arıza yapıyor ve motor kullanılamayacak duruma geliyor. Meğerse yağ kalmamış motorda. Eee. Ben daha yeni servisten çıkmıştım oysa. Elimde de " Eksiklik yok. Bulguya rastlanımamıştır" raporum var. Benim suçlu olduğum kadar, bunu kontrol etmesi gereken de suçlu değil midir?

Bizim ülkemizde İSG kültürünün yerleşmesini bizim kuşağımız görmez. Neden? Yaptırımı yok ki. Koskoca bakan açıkça ceza kesilmeyecek. 540Bin esnafa müjde diyor. Bakın. Müjde esnafım. İş güvenliği ile ilgili eksiklikler konusunu kafana takma. Salla. Ceza falan yok diyor. Bunu diyen İş Güvenliği Konusunun en tepesindeki adam. Bu adama bağlı denetleme yapacak personelin denetlemelerindeki hassasiyetini gözünüzün önüne getirin lütfen.

Hal böyle olunca da işte maalesef ciddi ölümlerle, ocakların sönmesiyle neticelenen felaketle oluşuyor.

İşini yapan müfettişe lafımız yok ki zaten. Başımızın üstünde yeri var. İşini yapan müfettişin kaza ile ilgili konuşmada adı geçmez. İşini yapmayan müfettişlerden dolayı zaten konunun ucu onlara dokunuyor. Alınganlık göstermenin manası yok o nedenle.
  19. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Merhabalar,
    Aslında hepimiz aynı şeyi söylüyoruz. Bana göre de sorunun çözülmesinin en temel yolu ISG uzmanlarının işverenin ücretli elemanı değil, ISGGM 'bağlı olarak görev yapmalarından geçmektedir. Böylelikle çifte denetim olmuş olur. Öbür türlü dediğiniz gibi iş verenin eksikliklerini kapatmaya mecbur bırakılır ISG uzmanı.
  20. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş müfettişlerinin teknik yönünün ve eğitiminin kuvvetli olması gereklidir. Göz ardı edilmemesi gereken bir konu.