1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş makinalari kullanim talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İŞ MAKİNALARI KULLANIM TALİMATI
  1. AMAÇ ve KAPSAM: Bu talimatın amacı, operatörlerin yapması gerekenleri, iş sağlığı ve güvenliğine en uygun şekilde tanımlamaktır. Bu talimat iş makinesi operatörlerini kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından iş makinesi operatörleri sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. Makineye binildiğinde görünüşü engelleyecek bir durum olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eksik varsa sorumlu amire bildirilmelidir.
  4.2. Şantiye sahasında gösterilen yerin dışında çalışılmamalıdır. Çalışma yerinde tehlike hissettiğinde tehlikeli çalışma durumu amire bildirilmelidir.
  4.3. Çalışma esnasında operatör kabinine kimse alınmamalıdır. Basamaklarda ve kepçede hareket halinde hiçbir kimsenin bulunmasına izin verilmemelidir.
  4.4. Çalışma anında yağcının bakım yapmasına veya bir şeyi kontrol etmesine izin verilmemelidir. Bakım bittikten sonra yağcı veya tamircinin makineden uzaklaştığına emin olmadan hareket veya dönüş yapılmamalıdır.
  4.5. Dar yerde dönüş yapmadan yağcıya arka kontrol ettirilmeli. Kısa mesafede olsa bile arkaya bakmadan geri manevra yapılmamalıdır.
  4.6. Kepçe dolu iken altına adam girmesine izin verilmemeli. Kaldırma veya taşıma işi yaparken emniyetli olmasına dikkat edilmelidir.
  4.7. Amirinin izni olmadan ve yanında bulunmadan yağcının veya başkasının makineyi kullanmasına izin verilmemelidir.
  4.8. Traktör operatörleri çalışma sahasında kesinlikle sürekli araç kullanmayacak, dönüşte geri manevrada çektiği cihazın emniyetini sağlayacaktır.
  4.9. Yağcının periyodik bakımları kontrol edilmelidir.
  4.10. Kepçe genişliğinden büyük ve kaldırma boyundan yüksek olan parçaları kaldırma durumunda kalırsan ilgili amirine haber edilecek, gerekli emniyet tedbirleri alınmalıdır.
  4.11. Kepçenin kaldırma kapasitesinin üzerindeki parçalar kaldırılmamalı ve ağır yük ve parçalarla yürünmemelidir.
  4.12. Makinenin yapılış ve kullanılış amaçları dışındaki işler yapılmamalıdır.
  4.13. İlgili amirin müsaadesi olmadan başka bir vasıta ve araç kullanılmamalıdır, kendi aracını başkasına kullandırılmamalıdır.
  4.14. Kara yoluna çıktığında trafik ve karayolları kurallarına uyulmamalıdır.
  4.15. Makine bakım ve kontrol kartlarını muntazam tutulmalı. Periyodik bakımlarını bu kartlara göre yaptırılmalıdır. Ay sonları imzalayarak ilgili amire verilmelidir.
  4.16. İstirahat sırasında makine altında veya civarında oturulmamalı, uyunmamalıdır.
  4.17. Makinenin çalışacağı zemin, demir parçası veya keskin taşlardan temizlenmesi sağlanmalıdır. (Lastik tekerli loder için)


  5. İLGİLİ DOKÜMANLAR


  Ekli Dosyalar: