1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş makinesi operatörleri talimatı

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 16 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1) İş makinesi kullanacak kişilerin belge vermeye yetkili herhangi bir kurum tarafından Operatör Belgesi almış olması gerekmektedir.
  2) Makineye bindiğinde görünüşü engelleyecek bir durum var mı, kontrol edilecektir
  3) Eksik varsa sorumlu amirine bildirilecektir.
  4) Şantiye sahasında gösterilen yerin dışında çalışılmaz. Çalışma yerinde tehlike hissettiğinde tehlikeli çalışma durumu amire bildirilecektir.
  5) Çalışma esnasında operatör kabinine kimse alınmayacak, basamaklarda ve kepçede hareket halinde hiçbir kimsenin bulunmasına izin verilmeyecektir.
  6) Çalışma anında yağcının bakım yapmasına veya bir şeyi kontrol etmesine izin verilmeyecek. Bakım bittikten sonra yağcı veya tamircinin makinadan uzaklaştığına emin olmadan hareket veya dönüş yapılmayacaktır.
  7) Dar yerde dönüş yapmadan yağcıya arka kontrol ettirilecek, kısa mesafede olsa bile arkaya bakmadan geri manevra yapılmayacaktır.
  8) Kepçe dolu iken altına adam girmesine izin verilmeyecek. Kaldırma veya taşıma işi yaparken halat bağlantılarının emniyetli olmasına dikkat edilecek.
  9) Amirinin izni olmadan ve yanında bulunmadan yağcının veya başkasının makineyi kullanmasına izin verilmeyecek.
  10)Traktör operatörleri çalışma sahasında kesinlikle sürekli araç kullanmayacaklar, dönüşte ve geri manevrada çektiği cihazın emniyetini sağlayacaktır.
  11)Yağcının periyodik bakımlarını kontrol edilecek.
  12)Kepçe genişliğinden büyük ve kaldırma boyundan yüksek olan parçaları kaldırma durumunda kalınırsa, ilgili amirine haber edilecek, gerekli emniyet tedbirleri alınacak.
  13)Kepçenin kaldırma kapasitesinin üzerindeki parçalar kaldırılmayacak (takriben 3 ton) ve ağır yük ve parçalarla yürünmeyecek.
  14)Makinenin yapılış ve kullanılış amaçları dışındaki işler yapılmayacak.
  15)İlgili amirin müsaadesi olmadan başka bir vasıta ve araç kullanılmayacak, kendi aracını başkasına kullandırılmayacak.
  16)Kara yoluna çıktığında trafik ve karayolları kurallarına uyulacaktır.
  17)Verilen makine günlük bakım ve kontrol formları muntazam tutulacak. Periyodik bakımlar Periyodik Bakım Planına göre yaptırılacak. Günlük olarak imzalayarak ilgili amirine verilecek.
  18)İstirahat sırasında makine altında veya civarında oturulmayacak, uyunmayacak.
  19)Makinenin çalışacağı zemin, demir parçası veya keskin taşlardan temizlenmesi sağlanacak. (Lastik tekerli loder için)
  Makinaya bindiğinde bu talimati oku.
  1) Talimatta yazilanlari uygulamakla can ve mal güvenliğini sağlayacağini unutma.
  2) Makinana bindiğinde görünüşü engelleyecek bir durum varmı? Kontrol et. Eksik varsa sorumlu amirine bildir.
  3) Şantiye sahasında gösterilen yerin dışında çalışma. Çalışma yerinde tehlike hissettiğinde tehlikeli çalışma durumunu amirine bildir.
  4) Çalışma esnasında operatör kabinine kimseyi alma. Basamaklarda ve kepçede hareket halinde hiçbir kimsenin bulunmasına izin verme.
  5) Çalışma anında yağcının bakım yapmasına veya bir şeyi kontrol etmesine izin verme. bakım bittikten sonra yağcı veya tamircinin makinadan uzaklaştığına emin olmadan hareket veya dönüş yapma.
  6) Dar yerde dönüş yapmadan yağcıya arkanı kontrol ettir. Kısa mesafede olsa bile arkana bakmadan geri manevra yapma.
  7) Kepçe hava dolu iken altına adam girmesine izin verme. Kaldırma veya taşıma işi yaparken halat bağlantılarının emniyetli olmasına dikkat eder.
  8) Amirinin izni olmadan ve yanında bulunmadan yağcının veya başkasının makinayı kullanmasına izin verme.
  9) Traktör operatörleri çalışma sahasında kesinlikle sürekli araç kullanmayacaklar dönüş ve geri manevrada çektiği cihazın emniyetini sağlayacaktır.
  10)Yağcının periyodik bakımlarını kontrol et.
  11)Kepçe genişliğinden büyük ve kaldırma boyundan yüksek olan parçaları kaldırma durumunda kalırsan ilgili amirine haber et, gerekli emniyet tedbirlerini al.
  12)Kepçenin kaldırma kapasitesinin üzerindeki parçaları kaldırma (Takriben 3 ton) ve ağır yük ve parçalarla yürüme.
  13)Makinanın yapılış ve kullanılış amaçları dışındaki işleri yapma.
  14)İlgili amirin müsaadesi olmadan başka bir vasıta ve araç kullanma, kendi aracını başkasına kullandırma.
  15)Kara yoluna çıktığında trafik ve karayolları kurallarına uy.
  16)Size verilen makina bakım ve kontrol kartlarını muntazam tut. Periyodik bakımlarını bu kartlara göre yaptır. Ay sonları imzalayarak ilgili amirine ver.
  17)İstirahat sırasında makina altında veya civarında oturma, uyuma.
  18)Makinanın çalışacağı zemin, demir parçası veya keskin taşlardan temizlenmesini sağla. (Lastik tekerli loder için)
  …../…../2009 tarihinde tarafıma yukarıdaki talimat okuma, okutma ve anlatılarak tebliğ edilmiştir.
  Tebliğ Eden Tebellüğ Eden

  Adı-Soyadı:
  İmza:

  Ekli Dosyalar: