1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sözleşmelerinin kanuna uygunluğu

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve civilenginar tarafından 19 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. civilenginar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar bir iş sözleşmesi var.Bir elemanım iş kanununa aykırı maddeler bulunan bir iş sözleşmesine imza atmıştır.Burada yasaya aykırı olacak maddeleri kendimce tespit ederek aşağıda listeledim.Sizce bu maddeleri işveren uygulatabilir mi.bu konuda yol gösterebilirseniz cok sevinirim.
    Örn:

1-Cumartesi dâhil haftanın 6 günü sabah 08.00 aksam 19.00 arasındadır.

2- Pazarları ise bir pazar çalısılmaktadır, bir pazar tatil yapılmaktadır.

3-Resmi tatillerinde tatil yapılmamaktadır, yukarıdaki maddelerde belirtilen çalısma saatlerine
    aynen sadık kalınarak çalısılmaktadır. Türk dini bayramlarında santiyelerimiz 1,5 gün tatil
    ve yılbasında da 1 gün tatil olmaktadır.

4-Çalısanın talep ettigi ve sirketin ödedigi aylık ücret ( maas ) yukarıda belirtilen çalısma
    kosullarını ve fazla mesaileri kapsamaktadır.

5-Prensip olarak, çalısanların ücretsiz izin kullanılmasına müsaade edilmemektedir.

6-Çalısanlara yapılan maas ödemeleri yaklasık 2-3 ay geriden yapılmaktadır ve ödemeler
    dolar olarak yapılır. Çalısanlar 1 tam ay çalısmadan avans alamazlar,

7-Çalısanların kendi istekleri ile isten ayrılması ve ya sirket tarafından islerine son verilmesi
    durumunda çalısanların ihbar ve/ve ya kıdem tazminatı isteme hakkı yoktur.

İş hukuku hakkında bilgim az bulunmaktadır.Sonucta böyle bir sözleşmeye imza atılmış.
    İşten ayrılmak bu durumda en kolayı ama hakkını arayıp bu tarz sözleşmenin gecersizliğini ispat etmek istiyorum.Nasıl bir yol izlemeleyim yardımlarnızı bekliyorum..İş kanununa aykırı maddelerin Bağlayıcılığı hakkında bilgi istiyorum.
  2. Şahsi yorumum denetimlerde veya herhangi bir terslikte doğacak hukuku durumlarda bu sözleşme hiç bir şey ifade etmez. Çünkü kanunlar kesin ve net olarak bu maddelerin tersine. 4857 ve 6331 'in belirlediği çerçevenin dışına çıkılamaz.
  3. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Bu şartlar altında çalışan bir kişi işten kendisi ayrılsa ve şirkete tazminat davası açsa kesinlikle kazanır.Kanuna göre çalışan maaşları mücbir sebepler dışında takibeden ayın en geç20 sine kadar yatırılır.Ayrıca çalışmalarda mesai saatleride düzenlenmiş olup,bunun dışına çıkmak kanunsuzluktur. Sonuç olarak ;yapılan sözlşme kanunsuz olduğu için; ayrılır,mahkemeye verir ve tazminatını alırsın.Hayırlı günler.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben de kendi fikrimi söylemek isterim;
    Sonuçta bu tarz iş sözleşmeleri ilgili iş kanunlarının belirlediği çerçevede hazırlanarak, varsa özel durumları bildirmek için yapılabilir.
    Yazmış olduğunuz maddeler içerisinde sanki iş kanunu ne diyorsa aksini kasten yapmak istemişler gibi bir durum sezdim ben.

Kısacası yapılan sözleşme yapı itibarı ile zaten kanuna aykırıdır. Bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. İlgili şahıs Bölge İş Müdürlüğüne durumu bildirse hiçbir hakkını kaybetmeden haklarını alabilir.
  5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Kölelik sözleşmesi bu,
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman