1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliği bilimin bir alt dalımıdır?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve cervantes tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. İSG kavramını benimsemiş, bu konuda sürekli gelişime odaklanmış, çalışmalarıyla bir çok kişiye rehber olmuş ve yön göstermiş kişileri bu yazıdan ayrı tutmak isterim....

  Bilimin temel yapı taşı; insanoğlunun yaşam koşullarının iyileştirilmesi için yapılan çalışmaların bir bütünü tanımının olmasının yanı sıra tüm bilim dallarının deneysel yöntem ve veriler ile gerçekçiliğe uygun yasaların oluşturulması ana temayı bizlere sunmaktadır. iSG bu noktada tanımın merkezinde yer almaktayken neden bulunması gereken seviyelerde görülmemektedir?
  Yılda bir kaç kez yapılan ve hemen hemen tüm sınavlarda muallakta olan veya iptal edilen hatrı sayılı sorular sonucu belirli bir eğitim standardını tutturamamış kurslardan mesleğe adım atan üni mezunları...
  Her gün büyüyen internet arama sayfalarında, ihtiyaç duyulan örnek risk analizleri, acil eylem planları ve diğer ihtiyaçların taranması ...
  Mesleki paylaşımların, konuşmaların yada cümleler arasında aranan anahtar kelimlerin içeriğinde maddiyatın sürekli ön planda saf alması ...
  Sürekli ticari bir getiri kapısı olarak görülerek meslek etiğinin hiçe sayıldığı ve bu kavramın içerisinde
  tepe noktasında bulunan birçok kişinin sahip olmadıkları edinimlerle oluşturmuş oldukları montajlama kuralların ( -ki bu montaj çoğunlukla lego misali çıkarların veya ilişkilerin şekillendirmesiyle ortaya çıkmakta) tarafımızca koşulsuz benimsenip uygulanmasıdır.

  Halbuki biz üni mezunları eğitimlerimiz boyunca veya iş hayatımızda edinmiş olduğumuz tecrubelerimizle bu kuralları zaten bilmekteydik. Bir orman mühendisinin, kimyacının, fizikçinin veya diğer meslek dallarının çalışma alanlarında dikkat etmesi gerekenler gibi her mesleğin kendine özgün İSG kuralları ve incelikleri olduğunu biliyorduk. Bilmesekte araştırarak öğrenerek tecrubeler edinerek gelişimimize katkı sağlamaktaydık ve edinilen tecrubeleri aktarmaktaydı. Bu noktada bilimin izlerini hala sürebilmekteyiz.
  Bu edinimlerimizden bizleri uzaklaştıran acaba elimizde kağıt kalem başımızda baret işletme içinde sadece dolaşarak yazılı eylemler ve komutların kullanılmasıyla alınan haz ve rahatlık mıdır? ... veya ne?
  İşletmeler ile gerçekleştirilen antlaşmalarda copy-paste kombinasyonunu kendine politika edinmiş uzmanlar oldukça bulunduğu sektörü yasaların belirlemiş olduğu çerçevelerinden dışarı çıkmadan gözlemleyen meslekdaşlar oldukça 200-300 TL yerine belkide zamanla Uganda Shilingi'ni bile duyar olucağız.

  Sahip olduklarımızın yanı sıra bu mesleğe neler katabileceğimizi yada montaj kuralların gözden kaçırmış olduklarını nasıl su yüzüne çıkartabiliriz? İSG kültürü diye ortaya konan modern tanımın, asıl muhattabı olduğu insanoğluna nasıl benimsetebiliriz? Herbirimizin edinmiş olduğu olağan dışı olayları nasıl yorumlayabiliriz ve bu olaylardan nasıl ortak bir tehlike havuzu oluşturabiliriz? ve sizin ekliyeceğiniz nasıl, niçin gibi soru cümlelerininde eklenmesiyle İSG acaba bilimde olması gerektiği baş noktada yer edinir mi?

  Sizlerinde eklemeleriyle bu konuya bakış açılarımızın hangi boyutta şekilleneceğini görmek isterim. Belki bu mesleğe adım atmak isteyenlerin bakış açılarında bir nebze olsun olumlu değişikliğe yol açarız ve İSGnin bir kaç haftalık bir eğitim, bir kaçı yanlış olan sınav soruları sonucu 2000-3000 liraya elde edilebilecek alternatif bir meslek olmadığını gösteririz...

  Saygılarımla...
 2. Üniversitelerimizde Tezli Yüksek Lisanslar yavaş yavaş artmaya başladı. Bilindiği üzere bu konudaki Tezli Yüksek Lisanslar akademik çalışmların ön ayağı niteliğindedir. Zamanla bu konuda akademik kariyeri olan insanları da görmek ayrı bir memnuniyet verici durum olsa gerek.
 3. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  iş sağlığı ve güvenliği multidisipliner bir yaklaşımdır.
 4. Haklısınız ama multidispliner yaklaşım sahip olduğu bir özelliktir. ( Tıpta, emniyette, ziraatta, sanatta vb... olduğu gibi).
 5. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  Bilim dalları akademik düzeyde dallara ve uzmanlıklara ayrılır. Tıp'ın biyoloji, fizik, kimya, mühendislik vb. disiplinlerinin karışımı olduğu aşikar fakat dallara ayrıldıkça dikkat ederseniz tıpta o alanda çok ince ayrıntılara kadar uzmanlaşma başlıyor. benim burada anlatmak istediğim bu değildi. yani bir kardiyoloğa gidip göz muayenesi olamazsınız. sizi oftalmoloğa gönderir. İş sağlığı ve güvenliği tıp'a benzer şekilde birçok disiplinin karışımından oluşuyor fakat dallara ayrılmıyor, yani en son uzmanlık düzeyinde dahi tüm disiplinlere hakim olmak gerekiyor.