1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliği eğitim katılım sürelerine dikkat !!!

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 2 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Sertifika.png İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerinin temel kriterlerinden biri 4 saat ve katları olmasıdır. Fakat sertifika numarası 90 binlerde olan OSGB bünyesinde çalışan A sınıfı bir uzmanımız çalışanlarına vermiş olduğu eğitim katılım belgesini görünce sinirlerim hopluyor. :sinir:
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Eylül 2014 ---
    Ucuz İş Gücü.jpg
  2. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    eğitim konularının da ayrı ayrı yazılı olması iyi olacaktır.
  3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalışanların aldığı eğitimlerin de belirtilmesi gerekmektedir.
  4. yaşarsalur İSGforum Üyesi

amaç para kazanmak bakanlığında umurunda değil yönetmelikler uyanlar içindir uymayanlara ceza yoktur taki olay iş kazasıyla uzmana kadar gitmesi durumunda yoksa sıkıntı yok ki iş kazasıda olsa çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
  5. samet tunca İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitim süreleri ve konuları
    MADDE 11 – .......

(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

2 saatlik sürenin yanlış olmadığını düşünüyorum, kaldı ki yönetmelikte de bütün olarak verilmeli 4 saatlik dilimlerde düzenlenebilir ve şartlara göre farklı zaman dilimleri kullanılabilir demekte. tabi bu benim anladığım :). Birde görevli olduğunuz iş yerinde ayda 2 yada 3 saat görevlendirildiğinizi düşünün nasıl 4 saatlik eğitim verebilirsiniz ?

Sertifikada olması gereken bilgiler;

Eğitimlerin belgelendirilmesi
    MADDE 15 –
    (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
    (2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    aynı şeyi okuyor farklı anlamlar mı çıkarıyoruz. vardiya varsa diyor yine 4 saatten az olmadan geceli gündüzlü eğitimler verebilirsiniz diyor !!!!!!!!
  7. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Samet bey. Eğitim süreleri hizmet verme süreleri kapsaminda değildir. Bunu ocak ayinda Ankara'da yapilan iş teftiş Kurulu bilgilendirme toplantisinda bir baş müfettiş üzerine basa basa söyledi. ornegin Çok tehlikeli sınıfta ayda 2 saatlik hizmet verdiğiniz yere, hizmet saati dışında yılda 16 saatlik egitim hizmeti vermeniz gerekiyor. ..
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Evet @Murat ERDEM bey dediğiniz de yönetmelikteki sürelerin 4 saatten az olamaz hükmünü doğrulayan bir gerekçe.
  9. samet tunca İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Murat Bey söylediğiniz husus İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağında yer almakta;
    İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri madde10: (6) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri için geçen süreler, iş güvenliği uzmanlarının çalışan başına ayırmaları gereken zorunlu sürelerin hesabında dikkate alınmaz.
    Ben kaçırmış olmadıysam yönetmelik henüz yayınlanmadığından halen çalışma sürelerine eğitim süreleri isg katipte dahil olmak üzere eklenmemekte. Bence de eğitimde geçen süreler ayrıca çalışma süresinden sayılmalı.

Orkun Bey 4 saatlik konusunda dediğiniz gibi ilgili maddeden çıkardığımız anlamlar farklı, bu süre 2 değil bence 5 yada 6 saat olarak ta yazılabilir ben o maddeden tümünün verilmesi olmadı 4 saatlik periyotlarda verilmesi yada işyerinin durumu neyse eğitim süresinin buna göre ayarlanması şeklinde anlıyor ve 4 saatlik bir zorunluluk görmüyorum. Kendim verdiğim eğitimlerde işyerlerim uygun olduğundan 4 saat lik periyotlarda eğitimleri düzenledim.
  10. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yönetmelik açık ve net arkadaşlar hatta o kadar açık ki tartışmaya bile gerek yok. 4 saat ve Katları şeklinde hüküm açıktır.
    Bunu 1 saat veya 2 saat veren arkadaşlar vermekte ısrar edebilirler ve teftişte verdikleri eğitimin geçersiz ve yetersiz olduğu cevabını alırlar.
  11. Tanzer Mertel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4 saatlik bir eğitim ön hazırlığı gelmesi gitmesi 5 saatlik çalışma saatini bulur. 30 kişinin çalıştığı bir vardiyada 1 gün eğitim vermek yerine işleri aksatmadan 2 saatlik dilimler halinde vermek 15 dakika bir şeyler anlatıp 4 saat yazmaktan daha gerçekçi değil mi. Ayrıca ayda 4 saat atanmış olduğum bir işletmeye hizmet saati dışında 16 saat hizmet vermem hangi yönetmelikte yer alıyor. Dakika dakika programım dolu ise hangi osgb de uygulanıyor bunu bilemedim. ancak eğitimlerin işe başlamadan dışardan alınması en azından 4 saatinin bu şekilde olması iyi bir uygulama olabilir ama yaygın bir uygulama olamaz sanırım. Önce en iyi ben bilirimi bir kenara bırakmalıyız. İSG uzmanları ortak doğruyu bulmaya çalışmalıyız. Biz 4 saat ve katları şeklide tehlike sınıfına ve doktorunda vermesi gereken saatler toplamı ile en az verilmesi gereken saat kadar işverene tebli ettikten sonra. işletme bana imkanları dahilinde 2 saat ayırır 8 saat ayırır bu noktadan sonra insiyatifimiz var mı? bir tek yapabileceğimiz bir şey var 2 saatten az olmamak kaydı ile ( vardiya değişimlerine uyduğu için işverenler çok ses çıkarmıyor bu süreye ) işverenin planladığı saat kadar eğitim vermek verdiğimiz eğitim konularını yazmak ve belgelemek. Belgeye fazladan saat yazmamak. Bir olay olduğunda içimizden bir bilir kişi geldiğinde başka hiç bir şey görmeyip 2 saate takılması kazandan çıkmaya çalışanların ayağından tutmaya benzemez mi?
    Saygılarımla

not: Atama ile gidilen firmalar için yorumladım sadece eğitim için gidilen firmaları kapsamıyor
  12. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mantıksız gelebilir ancak bizler mantıksız da olsa sonuçta yönetmelik ve kanunlarda belirtilen maddeleri uygulamak ve uymak zorundayız. Yönetmelik 4 saat ve katları şeklinde belirtilmekte size mantıksız gelebilir ancak bunun bu şekilde verilmesi gerekmektedir ve hatta zorunludur. Burada fikir belirtilebilir ancak bu diğer uzman arkadaşlarımızı yanlış yönlendirmemelidir.
    Çoğu maddeler yoruma açıktır ancak eğitimlerde süre konusunda bu konu yoruma açık değildir.
    Birine gidip 2 saat olacak şeklinde eğitim verin ve sertifika verin derseniz karşınızdaki uzmanı da yanlış yönlendirmiş olursunuz.
  13. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Samet Bey siz istediğiniz şekilde eğitimlerinizi verebilirsiniz nede olsa sorumluluk sizde fakat yönetmelik gayet açık ve net. Burada yapmamız gerekenin yönetmelikleri kendi düşüncemize göre yorumlayıp doğrusu budur diyerek diğer uzman arkadaşları yanıltmaktan ziyade işvereni yönetmelikte yazan duruma göre yönlendirmeye çalışmaktır diye düşünüyorum.
  14. yaşarsalur İSGforum Üyesi

bence çok takılmayın saatlere 15 dk eğitimde verebilirsin ayrıca adam belki o gün 2 adet eğitim yaptı 2+2 ve 2 tane sertifika verdi nereden bileceksin ki yani eğitim süresine takılma eğitim 2 saatte olur 15 dk da olur 4 saattte olur amaç kültürü oturtmak bazı konularda yönetmeliklere çok takılmamak lazım yoksa işin içinden çıkamayız ya patron seni işten kovar yada sen kafayı yersin yaptıramıyorum diye tercih senin yani :)