1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliği eğitim katılım sertifikası

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 29 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Sertifika yanlış bir ifade olur. Sertifika veren kuruluşlar milli eğitim bakanlığı tarafından onaylı kurum ve kuruluşlar olmak zorundadır. OSGB sertifika veremezler(milli eğitim bakanlığı tarafından verilen eğitimleri akretide değildir)! C sınıfı uzman olarak ilk aldığınız eğitim sonunda size verilen belge "eğitime katılım belgesi" olarak düzenlenir. Eğer öyle olsaydı ondada "sertifika yazardı".
    Yönetmelik maddesindeki sertifika ifadesi ise; (2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır. Açıklama: Bu yönetmelikte belirtilen sertifika sadece kamu kurumu ve kuluşları tarafından alınan eğitimden sonra verilen belgeler için genel bir ifade kullanılmıştır. Üniveristelerin sertifika verme yetkisi olduğundandır. Obür türlü "eğitim katılım belgesi" deseydi o zaman üniversitelerin sertifika verme yetkisine ters düşerdi.

Çok alakasız bir örnek olacak ama zamanında işyeri hekimi polikinlik hizmet verebilir diye ifade vardı. Ancak Kat mülkiyet kanununda; "polikinlik hizmeti ticari amaçla başka faliyet gösteren binalarda kurulamamaktadır" ifadesine ters düştüğünden bu cümle kaldırılmıştır. Ayrıca ayakta tedavi... yönetmeliğine görede polikinlik hizmetinin tanımı malesef işyeri hekimi odasında mümkün değildir. Bu yönetmeliklere göre kimse işyerinde işyeri hekim odası kuramayacağı gibi hizmette veremiyecekti. Sonradan düzelttiler neyseki. Hoş şuanda muayene yapılacağı açıkça yazmamasına rağmen buna reçete ve rapor vermede dahil yalan yanlış işyeri hekimleri muayene yapmaya, reçete yazmaya ve rapor vermeye devam etmektedir. Ayrıca porotokol defteri onaylatılması gibi komediyi saymıyorum bile:=) neyse konumuza dönelim. bilgi bilgidir ama:=)

Diğer bir konu ise, eğitim belgelerinde yapılan hata tek bir tarih verip 16 saat eğitim alınmış gibi göstermektedir. Günlük en fazla çalışma saati 11 saat olduğu için belgelere bu şekilde ifade edilmesi uygun değildir. Onun yerine verilen eğitim tarihleri denilmelidir. Örneğin;" 16/01/2016, 20/01/2016 ve 24/01/2016 tarihlerinde düzenlenen İSG eğitimlerine katılarak toplamda 16 saat eğitim almıştır. " İfadesi doğru olacaktır.

Diğer bir konuda; Eğitim konularının yazılmasıdir. Yapılan hatalardan biri "Temel İSG eğitimi" denilmesidir. Bu konu başlığıdır. konular denildiği zaman eğitimin alt başlıkları yazılmalıdır. Belgenin arkda yüzüne basılabilir.

Birde ne olur işverene imzalatmayın eğitim katılım belgelerini. işverenin imzaladığı tek eğitim belgesi "acil durum ekiplerine verilen eğitim katılım" belgesidir.

Syg,
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    @M.Serkan Balkan

sertifika = öğrenim belgesi

Karşı olduğunuz konu sertifikanin fransızca olup bunun yerine Türkçe karşılığı olan Ögrenim Belgesi ibaresinin kullanılması gerektiği olsaydı bunu anlardım zira mevzuatı neredeyse didik didik ettim içinde sertifika tanımı olup bu sertifika adı altında hazırlanan belgelerin kanunen geçerliliğinin olup olmadığı hakkında mevzuatta sizin bahsettiğiniz gibi bir örnek bulamadım. Neye dayanarak böyle bir yorum yaptınız onu açıklayabilir misiniz? Samanlıkta iğne aramamış oluruz.

Açıkçası ben eğitim sonunda 70 puan alamayan adama sertifika çıkartmiyorum. Öğrenememiş gözüyle bakıyorum. Haliyle de böyle birisine öğrenim belgesi (sertifika) çıkartmıyoruz. Yeniden eğitime tabi tutuyoruz.
  3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Benim ulaştığım bilgilerin özeti için şöyle bir açıklamaya ulaştım. Ancak sertifika konusuna CSGM ile görüştüğümde sertifika ifadesesinin yer alamaycağını söylediler. Eğer isterseniz milli eğitim bakanlığına konu hakkında dilekçe yazıp ögrenebilirsiniz Talha Bey. ben ögrendim sizde ögrenin;)

"Birçok kişi için Sertifika veya Katılım Belgesi aynı şeydir. Milli Eğitim Bakanlığı onayı olmadan gayri resmi olarak eğitim veren birçok kurum, vakıf, dernek v.s farklı farklı isimler altında kurs belgeleri düzenleyip vermektedirler.

Tüketici bu konuda yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadığı için bu belgelerin hepsini aynı kefede değerlendirebilmektedir.

Oysa bu belgeler arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Kurs sonunda almış olduğunuz belgenin resmi geçerliliği olabilimesi için bu belgenin Sertifika statüsünde olması gerekmektedir. Sertifika, resmi bir geçerliliğe sahiptir ve Milli Eğitim Bakanığı onaylıdır. Ayrıca Sertifika alabilmek için yine Milli Eğitim tafafından düzenlenen sınavdan başarılı olmuş olmanız gerekmektedir. Bir sınav sonucu verildiği için de üzerinde başarı notu bilgisi bulunur. Maddeler halinde söylememiz gerekirse, bir belgenin Sertifika hükmünde olabilmesi için;

1- Üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı onayı olmalıdır. (Bu onay Bakanlık adına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yerine getirilir. Belge üzerinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün mührü ve İlçe Milli Eğitim Müdürünün imzası bulunur.)

2- Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenmiş iki aşamalı bir sınav sonunda verilir. Belgeyi haketmek için öğrencinin bu sınavda başarılı olması gerekmektedir.

3- Sertifikada; öğrencinin kimlik bilgileri, fotoğrafı ve sınav geçerek alındığı için başarı notu bilgisi bulunur

4- Sertifika vermeye ancak Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurslar yetkilidir. Bunun dışında kurum, dernek, vakıf v.s Sertifika veremez.

yukarıda belirtmiş olduğumuz özelliklere sahip olan bir kurs bitirme belgesi Sertifika hükmündedir ve kamuda, KPSS' de resmi geçerliliği vardır.

Bu şartları taşımayan belgeler, her ne ad altında olursa olsun resmi geçerliliğe sahip değildirler."
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ben yaptım oldu demekte ısrarcıysanız konuyu uzatmaya gerek yok. Kaynak nedir diye soruyorum ben öğrendim siz de öğrenebilirsiniz gibi bir cevap veriyorsunuz akabinde Kayseri'deki bir eğitim merkezinin web sitesinde de aynı şekilde yazılmış bir metni kopyalamışsınız. Oraya da baktım orada da kaynaksız bir şekilde yayınlanmış bir yazı bu.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Buradaki metni yukarıda kendinizce yorumlamışsınız. Benim yorumum da şudur ki yönetmeliği yazanların nezdinde belge ve sertifika ibarelerinin bir farkı yok. Velev ki Milli Eğitim'in resmi görüşü buysa beni de Milli Eğitim Bakanlığı gelip denetlemediğine göre; ister katılım belgesi yazarım ister sertifika yazarım hazırladığım belgeye. İkisinin de hem bakanlık nezdinde müfettiş için hem de yargı nezdinde hakim gözünde geçerliliği olacaktır. Gerisi boş lakırtı bana göre.
  5. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Mademki yönetmeliklerden gittiniz o halde bende onlardan gidip size açıklamalarda bulunabilirim. OSGB'den eğitim alındıktan sonra sınava girebilmek için alınan eğitim katılım belgesinin bakanlığa iletmesi gerekmektedir. :Yönetmelikte bu belgelerin hepsi "eğitim katılım" belgesi olarak düzenlenmektedir. Eskiden A sınıflarına verilen eğitimden(CSGM tarafından) sonraki belgedede " eğitim katılım" belgesi adında düzenlenmektedir. Ancak üniversiteler ve diğer milli eğitim bakanlığının onaylı kuruluşları ise sertifika olarak düzenlemektedir. Eğer sizin dediğiniz gibi durum söz konusu olsaydı hepsi sertifika basardı. Sertifika'nın anlamı çok farklıdır.

Eğer isterseniz milli eğitim bakanlığının bilgi edinme kısmına konu hakkında bir dilekçeyle yazı gönderebilirsiniz. 15 gün içerisinde size dönüyorlar. Veya konu hakkında bilgisi olan iş müfettişlerinide sorabilirsiniz.

Diğer bir örnekte şöyle vereyim bir OSGB firmasını bakanlığa şikayet ettim sertifika yazıdığı için eğer konu neticelenirse size geri döneceğim netice alamazsam milli eğitim bakanlığına şikayet edeceğim, sertifikası tarafımda durmaktadır. Şikayet olarakta yetkisi olmadan sertifika hazırlamasını göstereceğim. Benim son yorumum ise; ben olsam tüm belgelerime "eğitim katılım" belgesi olarak adlandırırım. Eğer ben haklıysam sertifika hazırlayanların vay haline, diğer yandan haksızsamda "eğitim katılım" belgesi hazırlayanlar için her iki durumda sorun olmayacaktır.

NOT: OSGB eğer ceza alırsa ve denetimini yaptığım yerlerdeki uzman veya OSGB'ler tarafından elime belge geçerse aynı ceza işlemi onlarada uygulatacağımı bildirmek isterim.
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İnsanın bir amacının olması gayet güzel ama o amaç sertifika yazanlara ceza işlemi uygulatma hırsına bürününce endişeleniyorum açıkcası. :)

Buna sarf edeceğiniz enerjinizi daha hayırlı işlere sarf edebilirsiniz. Bu konuda gereksiz bir hırs yapmışsınız gibi geldi bana.
  7. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Sadece Uzmanlar ve OSGB'ler işleri yaparken düzgün yapmalarını istiyorum. Hırs olsam, hazırladıkları acil durum eylem planlarından risk analizlerine kadar bildirmek gerekir. Bunlar zaman içerisinde ögrenilebilir. Ancak belge hazırlıyorsanız bilgi olmak zorundasınız, kaldınız ki bu belgelere imza atıyorsunuz. 3 , 5 tane çürük İSG uzmanı yüzünden malesef sektör olarak çöküntüler yaşamaktayız. Sizde benim gibi birçok OSGB ve UZMAN belgelerini denetleyip hepsine tek tek anlatsanız sizde eminim daralırsınız. Yönetmelikleri okumaktan ve anlamaktan aciz olduğukları gibi yol gösterenlere de saygıları yok. OSGB şikayet etmemin nedeni ise ukalalık yapıp biz en iyi OSGB'yiz biz herşeyi yaparız istediğin yere şikayet et demesidir. Bir hırs değil mesleğe olan saygımdır. İSG'de bence herkes işini düzgün yapmalı en azından evraklar konusunda. Ucuz ve bilgisiz kişiler yüzünden piyasa fiyatları yerlerde ne yazık ki, bunların geri dönüşleri bize ileride olacaktır. En azından bir çok OSGB'yi yapılan bu yanlışlıklardan döndürdüğü mü düşünüyorum.
  8. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Ayrıca hukiki olarak incelediğimizde konuyu. Evrakta sahtecilik ve sahte sertifikaya kadar gitmektedir. Nedenine gelince sizin sertifika diye adlandırdığınız belgelerin geçerliliği yoktur. Mesleki eğitim merkezlerini arıyarak ögrenebilirsiniz. Sertifikalarınızın geçerli olabilmesi için meb onaylı kamu kurum veya kuruluşları tarafından düzenlenmesi gerekmektedir. Kısaca düzenleyeceğiniz belgelerin ismine sertifika diyebilrisiniz geçerliliği yoktur ancak birisi sizi şikayet ederse sertifikaların geçerliliği için tespit yapılır ve yukarıdaki belirttiğim kurum ve kuruluşlardan olmadığından sahte sertifika düzenlemekten hukum giyebilirsiniz. İsteyen araştırabilir konuyu. Sizin söylediğiniz yönetmelik maddesindeki "sertifika" ifadesi "b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından," denildiği için altı çizililerin MEB onayı olacağından sertifika denilmektedir. Bunun dışındakiler aynı yönetmeliğin;
    "İşverenin yükümlülükleri MADDE 5,
    ç) Program sonunda katılanlar için katılım belgesi düzenlenmesini sağlar. Denilmektedir." konular böyleyken ben olsam yine tekrarlıyorum "eğitim katılım" belgesi şeklinde düzenlerdim.

Syg
  9. FRecal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92916
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba
    OSGB adına bir firmada tam zamanlı uzmanlık yapıyorum. Benim merak ettiğim şunlar:
    Eğitim katılım belgelerinde sadece eğitim veren osgb profesyonellerinin imzası yeterli mi yoksa osgb den yetkili birinin de imzalaması gerekir mi?
    Belgelere osgb dışında adına eğitim verdiğimiz firma ünvanını da yazmalı mıyız?
    Belge no yazmanın pratikte yararı olur mu sizce?

teşekkürler
  10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Merhaba,

Eğitim katılım belgesine belge no su yazılmaz. Çünkü bu eğitimleri sadece İSG uzmanları tarafından verilemez. Eğitim yönetmeliğinde kamu kurum ve kuruluşlarınca kurulmuş eğitim merkezlerinde de alabilirler. Buradaki eğitimciler İSG uzmanı olma zorunluluğu yok(bizim yönetmelikte böyle).
    Düzenlenen eğitim katılım belgesinde mutlaka firmanın tam unvanı yazılmalıdır. Firma adı yazılmayacak ama X OSGB değil. X... .... ltb,şti gibi yazılmalıdır(vergi levhasındaki unvan).
    Eğitimi verecek kişi tarafından sadece eğitim veren imzası yeterli, işverenin imzası ve eğiticinin imzası sadece acil durum eğitimi verildikten sonra düzenlenecek belgede bulunur. Bunun dışında başka bir imzaya gerek yoktur.
  11. FRecal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92916
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İSG katip te yazan ünvanlar vergi levhasındakiyle aynıdır diye düşünüyorum?
    Bir de belge no derken uzmanın sertifika no sunu değil o belgeye özel bir numara vermeyi kastetmiştim.
    Çok teşekkürler bu arada yanıtınız için
  12. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    İSG katipte yazan OSGB'nin tam açılımı mı bilmiyorum. OSGB'de pek çalışmadığım için bir yorum yapmak istemedim. Sadece firmanın ticari adı olmalıdır.
    Belgeye numara verirsen ne olcak ki? Bugüne kadar vermiş olduğun eğitim veya belge sayısını tutmuş olursun. Pek bir anlamı olmaz diye düşünüyorum.