1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliği eğitimi katılım belgesi hazırlanması

Konusu 'İnternet,Yazılım ve Teknoloji' forumundadır ve kemal soner kaydı tarafından 27 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları

Hakkında Yönetmelik

resmi gazete Tarihi/Sayısı:07.04.2004/25426
    Ölçme ve Değerlendirme
    Madde 16 —
    Verilen eğitimin sonunda bir ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek yeni eğitime ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar verilir.

Belgelendirme
    Madde 17 —

İşyerlerinde düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verildikden sonra tüm katılanlar için katılım belgesi hazırlanmalı ve bu belgeler özlük dosyasında saklanmalıdır. eskiden excelde bir şablon oluşturur tek tek isimleri yazar saatlerce uğraşır çıktı alırdık. Sertifika hazırlama programı ile artık hepsi çok kolay. ister sadece uzman konuları ister sadece hekim yada uzman hekim konuları aynı sertifikada ve uzman hekim imza alanları yani kısacası ufak ama pratik bir programla saatlerce uğraşmak zorunda kalmıyoruz. ayrıca pdf olarakda kaydettiği için hazırladığımız sertifikayı mail bile atabiliyoruz. bazı resimler ekledim. program için info@isyerihekimlikleri.com adresinden irtibat kurabilirsiniz....

sertifika.jpg sertifikaciktisi.jpg
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  3. DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Eğitim verilecek mekânın nitelikleri

MADDE 14 – (1) Eğitimler, uygulamaların da yapılmasına imkân verecek uygun ve yeterli bir mekânda yapılır.

(2) Eğitim mekânlarında, uygun termal konfor şartları ve yeterli aydınlatma sağlanır.

(3) Eğitimde kullanılacak araç ve gereçlerin, günün teknolojisine uygun olması sağlanır.

Eğitimlerin belgelendirilmesi

MADDE 15 – (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

(2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.

yenisi ile arasında bir fark göremedim sayın talha
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ya bende mi sorun var anlamıyorum bazen.

Bakın yukarıdaki mesajımda BAHSETMİŞ OLDUĞUNUZ 16. MADDE tarih oldu diyorum. Yani bahsetmiş olduğunuz 17. Maddeye bir lafım yok o aynen duruyor yeni yönetmelikteki 15. Madde ile aynı yani.

Eğitim sonrası düzenlenen belgeler zaten her iki yönetmelikte de var.

Benim derdim 16. Maddeyle ilgili olan kısım:

asdasd.jpg
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    arkadaşım iyi güzel anlatıyorsun da @Talha Taflıoğlu beyin dediği yani bir anlatım yapıyorsun tutup ta eski yönetmelikten maddelerle anlatıyorsun. maalesef bu durum konu ile alakanın ne kadar olduğunu gösterir.
    eski yönetmeliğin 16. maddesi ile yeni yönetmeliğin madde 12
    (6) Verilen eğitimin sonunda ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek ihtiyaç duyulması halinde, eğitim programında veya eğiticilerde değişiklik yapılır veya eğitim tekrarlanır.
    zaten aynı fakat anlatımı eski yönetmelikten yapmak ne kadar doğru acaba o_O
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Evet 12. Maddenin 6. fıkrasına koymuşlar eskiden 16. Madde imiş. Gözümden kaçmış. :( Detaylı bakmamıştım madde madde baktım. Herhangi bir maddenin fıkrasına koyacaklarını düşünemedim...
  7. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Arkadaşlar mevzuatı iyi takip etmemiz gerektiğini ve buradan son halini vermemizin nekadar önemli olduğunu görüyoruz ...:)
  8. arkadaşlar burda konu yalnış mevzuat doğru mevzuat değil.... sonuç olarak eğitimler verildikden sonra bunlar katılım belgesi ile belgelendirilmeli. bu belgenin önemini ancak ya denetleme olduğunde iş müfettişi sorduğunda anlayacaksınız yada iş kazası olduğunda eğitim sertfikasını istediklerinde anlayacaksınız. eski yönetmelik yeni yönetmelik farkeden bişey yok ikisindede bu belgenin hazırlanıp özlük dosyasında saklanması ve bu belgeyi eğitim veren uzmanın yada hekimin imzası ile yapılması gerektiği yazıyor. bu konuyu açmamdaki amaç yönetmelik tarihini tartışmak değil sertifika programı ile kolayca bu belgeleri hazırlamaktı ama nedense herkez yönetmelik tarihinde takıldı.... bu programla kolayca sertifikalarımızı hazırlayabiliriz konunun amacı bu.... bu konu hakkında yorumları olanlar yazarsa konunun özüne daha yakışan bir yorum olucaktır....
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Buna benzer bir proğram kullanıyordum,ama proğram içinde modülü sadece..ve şunu söylüyordum arkadaşımıza eğitim modülünü tek başına proğram ve konsept olarak düşünerek haznırlanırsa çok faydalı olur ve profesyoneller için ciddi kolaylık,pratiklik ve arşiv niteliği taşır.

Bu proğram kaç para!
  10. 85 tl den satılıyor. dediğiniz gibi pratik ve arşiv yapması açısından gerçekden güzel bir çalışma... benzeri programlar varsa burdan paylaşalım arkadaşlar
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu kadar reklam yeter diyerekten..Konu cevap yazmaya kapatılmıştır.İlgili olanlar size geri dönüş yaparlar artık.Bundan sonrası Para Çokomel ilşkisi ve eğrisine girmektedir.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.