1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş sağlığı ve güvenliği-faruk çelik

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışanları artık ateşe atmayacaklarını belirterek, "Risk değerlendirmesi yapılacak, sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmasını gerçekleştireceğiz" dedi.

  [​IMG]
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışanları artık ateşe atmayacaklarını belirterek, "Risk değerlendirmesi yapılacak, sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmasını gerçekleştireceğiz" dedi.
  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu tanıtımı kapanış programında konuşan Çelik, çalışma hayatında önemli düzenlemelerin uygulamaya geçirildiğini, emeklilere yönelik "İntibak Yasası", Sendikalar Kanunu ve İş Güvenliği Kanunu'nun bu düzenlemelerden olduğunu ifade etti.
  4'ü ölüm 6'sı sürekli iş görememezlikle sonuçlanan günde ortalama 172 iş kazasının meydana geldiğiTürkiye'nin, iş kazaları ve meslek hastalıklarındaki maddi kaybının 7,7 milyar dolar olduğunu dile getiren Çelik, 2002'de 872, 2010'da bin 444, bu yılın 11 aylık döneminde ise 895 kişinin iş kazalarından hayatını kaybettiğini söyledi.
  -"Almamız gereken mesafe var"-
  2002'de yüz bin çalışanın 16,8'inin, 2012'de ise 7,6'sının iş kazalarından hayatını kaybettiğini kaydeden Çelik, bu oranın gerilemesinin önemli bir başarı olduğunu, ama netice itibarıyla yüz binde 8 işçinin iş kazasından yaşama veda ettiğini belirtti.
  Avrupa'nın 27 ülkesinde bu oranın yüz binde 4, ama Avrupa'nın "çekirdeği' niteliğindeki 15 ülkede yüz binde 1,5 olduğunu dile getiren Çelik, şunları söyledi:
  "Bizde bu rakamın 8'lerde olduğu dikkate alınırsa, almamız gereken mesafenin ne olduğunu hepiniz iyi biliyorsunuz. İşte bu yasa, İş Sağlığı Güvenliği Yasası bunun için çıkıyor, bu seminerler, toplantılar bunun için gerçekleştiriliyor. Bu bilincin artması ve bu farkındalığın oluşması, varmamız gereken hedefleri ortaya koyduğumuza göre hiç kimsenin ölmemesi, hiç kimsenin meslek hastalığına maruz kalmaması hedefiyle bu yasa ve toplantıları gerçekleştiriyoruz."
  İş kazalarının yüzde 18,3'ünün metal sanayi, yüzde 14,4'ünün maden, yüzde 10,2'sinin inşaat sektöründe olduğunu bildiren Çelik, "İş sağlığı ve güvenliğinde tasarruf olmaz. 'Tasarruf yapıyorum' zannedenlerin bir misli daha maliyete katlanacaklarını bilmeleri gerekiyor. Onun için bu alanda tasarrufu düşünüyorsak iş sağlığı ve güvenliğine yatırım yapmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.
  İş sağlığı ve güvenliğinin bir çok alanda pozitif katkıları bulunduğunu ifade eden Çelik, çıkardıkları yasanın kuralcı yaklaşımdan ziyade önleyici yaklaşımı öngördüğünü belirtti.
  "Ölümden önce önleme"ye önem verdiklerini vurgulayan Çelik, yasanın sadece işçileri değil memurlar da dahil tüm çalışanları kapsadığına işaret etti.
  -"İstatistikler oluşacak"-
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, yasaya göre 1-9 çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfına giren iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin kamu tarafından karşılanacağını ifade ederek, sağlık hizmet sunucularına iş kazalarını 10, işverenlere ise 3 gün içinde bildirme zorunluluğu getirildiğini söyledi.
  Bildirimler sayesinde bu konuda istatistikler oluşacağını kaydeden Çelik, iş yerleriyle ilgili risk değerlendirmesinin büyük önem taşıdığına dikkati çekti. Çelik, "Bu risk değerlendirmesi işin özü, yasanın temeli. Bu yapılmadan çok tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerinden işe başlamak mümkün değil. Risk değerlendirmesi yapılacak, riskler ortadan kaldırılacak ondan sonra emek, alın teri, işçi o işe başlayacak" diye konuştu.
  Riskli ortamlarda çalışanın nelere maruz kaldığının bilindiğini ifade eden Çelik, "Çalışanımızı artık ateşe atmayacağız. Risk değerlendirmesi yapılacak, sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmasını gerçekleştireceğiz. Toplu koruma tedbirlerine öncelik verilecek" dedi.
  Muhabir: Selma Bıyıklı Adabaş
  Yayıncı: Ertuğrul Cingil - Ankara
  kaynak-15.12.2012

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   5,2 KB
   Görüntüleme:
   4.525
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Sn. Kasım Özer de bir konuşmasında ölümlü iş kazasının 100 binde 8 oranında olduğundan ve hükümetin 2023 hedeflerinden birininde bu oranı 3 e düşürmek (temennimiz sıfır ölüm diye de ekledi) olduğunu belirtmişti